Severní Makedonie je novým, již třicátým členem NATO

Severní Makedonie se dnes stala 30. členem NATO. Západobalkánské zemi se kvůli řeckým námitkám cesta do Severoatlantické aliance uvolnila až po loňské změně názvu státu. Její zástupci dnes předali příslušné listiny na americkém ministerstvu zahraničí ve Washingtonu , aby mohly být v souladu s tradicí uloženy v depozitáři amerického Kongresu.

Původní Makedonie se na Republiku Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie, oficiálně přejmenovala loni v únoru, když vstoupila v platnost takzvaná prespanská dohoda. Ta ukončila letitý spor mezi Makedonií a Řeckem. Řekové název Makedonie, používaný sousední zemí od jejího odtržení od Jugoslávie v roce 1991, považovali za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Blokovali proto snahu Makedonie vstoupit do EU a NATO.

Protokol o přistoupení Severní Makedonie k alianci podepsali členové NATO už loni v únoru, následně její členství ratifikovalo všech 29 parlamentů členských států.

"Severní Makedonie je nyní součástí rodiny NATO, rodiny 30 zemí a téměř jedné miliardy lidí. Rodiny založené na jistotě, že ať čelíme jakýmkoli výzvám, společně jsme všichni silnější a bezpečnější," uvedl v dnešním prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

V pondělí má být vlajka Severní Makedonie vztyčena vedle vlajek ostatních 29 členských zemí aliance v jejím bruselském sídle a také na velitelstvích NATO v belgickém Monsu a americkém Norfolku.

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski dnes podle agentury AP s poukazem na koronavirovou krizi poznamenal, že jeho země nemůže vstup do NATO náležitě oslavit. "Ale toto je historický úspěch, který po třech desetiletích nezávislosti konečně potvrzuje makedonskou bezpečnost a zaručuje nám budoucnost. Blahopřeji vám všem. Zasloužíme si to," řekl Pendarovski národu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že členství Severní Makedonie v NATO "podpoří větší integraci, demokratickou reformu, obchod, bezpečnost a stabilitu v regionu". Vstup Severní Makedonie podle Pompea rovněž potvrzuje ostatním uchazečským zemím, že "dveře NATO zůstávají otevřené těm zemím, které jsou ochotné a schopné podniknout reformy nezbytné pro splnění vysokých standardů NATO a přijmout odpovědnost i výhody vyplývající z členství".

Pro Makedonii byl tento týden vůbec významný. Ve čtvrtek lídři Evropské unie souhlasili se zahájením přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a také s Albánií.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Severní Makedonie NATO Mike Pompeo Jens Stoltenberg makedonie

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy