Silné zemětřesení v Albánii: Mnoho mrtvých a 650 zraněných. Panika, řítily se domy

Nejméně 21 mrtvých a přes 650 zraněných si vyžádalo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které dnes ráno zasáhlo západ Albánie. Aktualizované údaje sdělily večer albánské úřady. Počet obětí se může dál zvýšit, záchranáři totiž stále prohledávají trosky zřícených budov a stav některých zraněných je kritický. Velké škody utrpěla vesnice Thumanë a přístavní město Drač. Bylo to nejsilnější zemětřesení v Albánii za desítky let. Český velvyslanec v Tiraně ČTK řekl, že Češi, kteří teď v zemi pobývají, jsou v pořádku. Albánská vláda vyhlásila v zemi kvůli neštěstí na středu den smutku.

"Kontaktovali jsme všechny české občany, kteří tu žijí dlouhodobě, jakož i ty, kteří se zaregistrovali v systému Drozd. Všichni jsou v pořádku," řekl v telefonátu velvyslanec Jaroslav Ludva. Připustil, že v zemi by mohli být i Češi, o kterých velvyslanectví neví, zemětřesení však udeřilo hlavně na pobřeží, kde už turisté nejsou, protože sezona na plážích skončila. Ani Tirana, ani horské oblasti, kde by se případní návštěvníci mohli vyskytovat, přímo zasaženy nebyly.

Pomoc Albánii nabídla řada států, včetně Česka. Jsou mezi nimi Severní Makedonie, Chorvatsko, Srbsko, Maďarsko, Turecko, Francie a Německo. Do večerních hodin do země přijely záchranné týmy ze sousedního Kosova, Černé Hory, Řecka, ale i z Itálie a Rumunska.

Česko nabídlo Albánii speciální tým Hasičského záchranného sboru, který je připraven okamžitě vyrazit. Jedná se o tým, který se specializuje na vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech, zejména po zemětřeseních. Albánská strana zatím nabídku nepřijala, podle mluvčí hasičů Nicole Studené nejprve přijímá pomoc ze zemí, které jsou geograficky blíže.

Zemětřesení v Albánii vyžaduje okamžitou pomoc. Nabídli jsme speciální tým záchranářů Hasičského záchranného sboru, který je připraven okamžitě vyrazit.

— Jan Hamáček (@jhamacek) November 26, 2019

Albánské ministerstvo obrany v aktuální bilanci večer uvedlo, že potvrzeno je 21 mrtvých v Drači a v Thumanë. Podle médií jsou mezi oběťmi nejméně dvě děti. Z trosek se podařilo vyprostit zatím minimálně 45 živých lidí. Ministryně zdravotnictví Ogerta Manastirliuová sdělila, že v nemocnicích je více než 650 zraněných, přičemž minimálně devět z nich je v kritickém stavu.

"Telefonoval jsem s dcerou a neteří. Říkaly, že jsou v pořádku a čekají na vyproštění. Ale nedovolal jsem se ženě ani dalším příbuzným," řekl místní televizi News24 jeden z obyvatelů Drače. Stanice odvysílala i záběry lidí, kteří jásali, když se záchranářům podařilo vyprostit živého chlapce z trosek domu, ve kterých dříve nalezli mrtvého člověka.

#earthquake in #Durres First reported damages! #Albania pic.twitter.com/6jS3Nb0Xiv

— Klaudja Karabolli (@KKarabolli) November 26, 2019

Agentura ATA informovala, že do záchranných prací a poskytování pomoci se v zasažených místech zapojilo více než 2000 lidí, včetně hasičů, policistů a vojáků. Zatím nikdo neví, kolik lidí v Drači a v Thumanë uvázlo pod troskami.

Americká geologická služba USGS uvedla, že epicentrum otřesů o síle 6,4 stupně bylo deset kilometrů severně od města Shijak, asi 30 kilometrů od hlavního města Tirany, s ohniskem v hloubce 20 kilometrů. Podle albánského geologického ústavu IGJEUM zemětřesení udeřilo v 03:58 silou 6,3 bodu Richterovy stupnice. Seizmolog ústavu Rexhep Koçi řekl, že do 15:00 následovalo na 250 otřesů s postupně klesající intenzitou. Nejsilnější z nich, který byl zaznamenán kolem 07:00, přesáhl pět stupňů.

Chvění země bylo citelné nejen po celém albánském pobřeží, ale i v jižní Itálii, v Severní Makedonii, Kosovu, Černé Hoře či Srbsku. Několik hodin po Albánii zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně i Bosnu, odkud však podle agentur nejsou hlášeni žádní zranění ani větší škody.

Lidé v oblastech, kde byly záchvěvy půdy patrné, utekli z budov do ulic, což byl i případ Tirany. Během posledních dvou měsíců je to druhé zemětřesení, které v albánské metropoli vyhnalo obyvatele z domů. Když Albánii 21. září zasáhlo zemětřesení o síle 5,6 stupně a poničilo na 500 budov, ministerstvo obrany uvedlo, že šlo o nejsilnější zemětřesení v zemi za posledních 30 let.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie Zemětřesení katastrofy Jan Hamáček Česká republika bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

před 34 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy