Situace v Kábulu se stabilizovala, Británie evakuovala 2000 Afghánců

Situace v afghánském hlavním městě se po víkendovém příchodu bojovníků Tálibánu stabilizovala, ale zůstává ošidná. Tak dnes hodnotil vývoj britský premiér Boris Johnson na začátku rozpravy o Afghánistánu v dolní komoře britského parlamentu.

Oznámil při tom, že Británie ze země vedle mnoha svých občanů evakuovala přes 2000 Afghánců. Šéf kabinetu zároveň čelil nepříjemným otázkám ohledně plánů kolem přijímání afghánských uprchlíků a celkového přístupu britské vlády, došlo také na kritiku amerického prezidenta Joea Bidena a jeho slov na adresu afghánské armády.

Johnson se podobně jako jiní západní činitelé nechal slyšet, že s rychlostí, s jakou se Tálibán za odchodu zahraničních vojsk dostal zpět k moci, se nepočítalo. Zároveň ale tvrdil, že není pravda, že by britská vláda byla nepřipravená nebo vývoj nepředvídala. "Rozhodně to bylo součástí našeho plánování," uvedl.

Britští novináři ihned připomínali úterní vyjádření britského ministra zahraničí Dominica Raaba, který uvedl, že Londýn vývoj v Afghánistánu zaskočil. V Dolní sněmovně reagovala labouristická poslankyně Angela Eagleová, která Johnsonovo tvrzení o britské připravenosti zpochybňovala. "Pakliže tomu tak bylo, proč byli jak on (premiér), tak ministr zahraničí na dovolené, zatímco se ty události odehrávaly?" uvedla.

Tálibán o víkendu dokončil rychlé tažení napříč Afghánistánem a v neděli bez větších problémů obsadil metropoli Kábul. Vláda podporovaná Západem se zhroutila a ze země uprchl prezident Ašraf Ghaní, načež vypukl chaos na kábulském mezinárodním letišti, kam zamířily davy Afghánců obávajících se represí islámských radikálů.

Podle Johnsona je situace nadále složitá, avšak stabilizovala se a Tálibán nebrání evakuačním operacím zahraničních vlád. "Dosud jsme zajistili bezpečný návrat 306 britských občanů a 2052 Afghánců," citovala premiéra agentura AFP.

Britská vláda v úterý ohlásila, že hodlá přijmout 20.000 afghánských uprchlíků, z toho 5000 do konce roku. Plán dnes v parlamentu kritizoval labouristický poslanec Chris Bryant, který se Johnsona tázal: "Co má dělat těch zbylých 15.000? Sedět a čekat, až je popraví?" Labouristický lídr Keir Starmer označil vládní plán za vágní, ohrožení Afghánci podle něj nemají žádné "dlouhodobé" možnosti.

Tlak na Johnsona vyvíjeli i jeho kolegové z Konzervativní strany. Konzervativní poslanec a bývalý voják Tobias Ellwood hovořil o "zcela neadekvátní" reakci vlády vzhledem k "rozsahu uprchlické krize, které budeme čelit". "Chlubíme se, že jsme globální Británie. Ale kde byla globální Británie na ulicích Kábulu?" tázala se zase expremiérka Theresa Mayová.

Kritiku si vysloužil také americký prezident Biden, který v posledních dnech naznačuje, že samotní Afghánci nebyli ochotni nasadit své životy v boji proti Tálibánu. "Vidět jejich (amerického) nejvyššího velitele, jak zpochybňuje odvahu mužů, s nimiž jsem bojoval... je to ostudné," uvedl v emotivním projevu další bývalý voják v řadách konzervativních poslanců Tom Tugendhat. Labourista Dan Jarvis, který rovněž v Afghánistánu sloužil, označil Bidenova slova za nepatřičná a neuctivá. V Afghánistánu podle amerických zdrojů za posledních dvacet let padlo přes 60.000 místních vojáků a policistů, což jsou mnohonásobně vyšší ztráty oproti těm americkým.

Britský premiér Johnson slíbil, že jeho vláda udělá vše pro to, aby podpořila afghánské spolupracovníky a zabránila "humanitární krizi". Dodal, že nový afghánský režim bude soudit podle jeho činů, nikoli podle slov. Tálibán ujišťuje, že se nebude mstít pracovníkům dosavadní vlády ani lidem, kteří podporovali zahraniční mise, a že bude respektovat práva žen v rámci islámského práva.

Jeden z lídrů britské armády Nick Carter dnes uvedl, že mezinárodní společenství by mělo dát Tálibánu šanci ukázat jeho současný přístup k vládnutí a vyčkat s kritikou. "Tenhle Tálibán nakonec možná bude jiný než Tálibán, který si lidé pamatují z 90. let," řekl zpravodajské společnosti BBC.

Související

Donald Trump Komentář

Donald Trump: Zrádce, co hází zodpovědnost za své chyby na jiné

Současný šéf Bílého domu Donald Trump je mnohé; extrémně bohatý realitní magnát, charismatický řečník, neústupný konzervativec – a především zrádce. Jeho zahraniční politika připomíná krupiéra, který zamíchá karty, rozdá je – a pak se jen baví tím, jak se ostatní hráči zoufale snaží poradit se svou hromádkou. Hlavní cíl? Nenést tíhu vlastních rozhodnutí.

Více souvisejících

Afghanistán Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Jaro

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let

V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem. 

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy