SNP dovede Skotsko k nezávislosti, řekla Sturgeonová spolustraníkům

Skotská národní strana (SNP) dokáže s optimismem, sebevědomím a odhodláním přivést Skotsko k nezávislosti, řekla dnes skotská premiérka a předsedkyně strany Nicola Sturgeonová svým spolustraníkům na konferenci v Aberdeenu. Členové SNP na její projev několikrát reagovali potleskem vestoje.

Sturgeonová hovořila o krátkodobých plánech skotské vlády, vymezila se vůči britské konzervativní vládě i labouristické opozici a znovu zdůraznila své odhodlání vyhlásit 19. října příštího roku referendum o nezávislosti Skotska na Spojeném království.

V projevu Sturgeonová kritizovala britskou vládu, která podle ní selhává v úkolu zmírnit dopady růstu životních nákladů na britské občany. Podobnou rétorikou jako labouristický lídr Keir Starmer odsoudila i ekonomické plány konzervativců. Vláda podle ní přerozděluje prostředky od chudých k bohatým. "Ospravedlnění premiérky je, že cílí na růst. Ale růst čeho? Růst rozdílů mezi bohatými a chudými. Růst tlaku na zdravotnický systém," řekla Sturgeonová.

Britský nejvyšší soud se v úterý a ve středu bude zabývat tím, zda může skotská vláda vyhlásit referendum o nezávislosti bez souhlasu Londýna. "Kdyby měl Westminster alespoň trochu respektu pro skotskou demokracii, žádný soud by nebyl potřeba," řekla dnes Sturgeonová.

"Problémem a otázkou pro Skotsko není, která strana sedí ve Westminsteru. Problémem je Westminster. Nezávislost není všelékem pro žádný národ, je ale nadějí na lepší budoucnost. Referendum neznamená, že bychom se chtěli obrátit k Británii zády, ale stát po jejím boku jako rovnocenný partner," dodala předsedkyně.

Referendum o nezávislosti se ve Skotsku, kde žije asi 5,5 milionu lidí, konalo v roce 2014 a voliči se vyslovili proti nezávislosti. SNP nicméně trvá na tom, že britským odchodem z Evropské unie se okolnosti změnily a Skotové mají právo na nové hlasování. Sturgeonová také argumentuje tím, že Skotsko má demokratický mandát na vyhlášení referenda, jelikož ve skotském parlamentu mají většinu strany, které nezávislost podporují, konkrétně SNP a Zelení.

Londýn tvrdí, že Skotové se již v roce 2014 vyjádřili, že chtějí zůstat součástí Británie, a to většinou 55 procent hlasů. Dalším argumentem Westminsteru je, že referendum před osmi lety bylo vyhlášeno za podmínky, že půjde o jednu příležitost za generaci. "Jednou za generaci podle mě rozhodně není pět let, ale spíš 25 let. Pak můžeme o (referendu) uvažovat znovu," řekl v červnu konzervativec a tehdejší lídr Dolní sněmovny Mark Spencer.

Skotská nezávislost byla ústředním tématem projevu Sturgeonové, skotská premiérka ale hovořila i o krátkodobých cílech své vlády. Vyzdvihla například, že Aberdeen je "hlavním městem ropy a plynu v Evropě" a že vláda SNP z něj udělá hlavní město světa pro uhlíkovou neutralitu.

"Prvních 22 projektů už získalo financování v objemu více než 50 milionů liber (asi 1,39 miliardy korun)," řekla Sturgeonová a zmínila například projekty na produkci zeleného vodíku, vývoj technologie příbojových elektráren nebo využití odpadu z produkce whisky k recyklaci baterií elektromobilů.

Sturgeonová v projevu vyjádřila také podporu íránským a afghánským ženám bojujícím za lidská práva a ruskému a běloruskému disentu či Ukrajincům.

Související

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová po více než osmi letech skončí v čele skotské vlády i SNP

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová hodlá odstoupit z čela regionální vlády i své Skotské národní strany (SNP), jakmile strana zvolí nového lídra. Oznámila to dnes při narychlo svolané tiskové konferenci. Uvedla, že po více než osmi letech v premiérské funkci je správný čas odejít. Hovořila také o osobní dani, kterou si působení ve vrcholné politice vybírá.

Více souvisejících

Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Skotsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 12 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy