SNP dovede Skotsko k nezávislosti, řekla Sturgeonová spolustraníkům

Skotská národní strana (SNP) dokáže s optimismem, sebevědomím a odhodláním přivést Skotsko k nezávislosti, řekla dnes skotská premiérka a předsedkyně strany Nicola Sturgeonová svým spolustraníkům na konferenci v Aberdeenu. Členové SNP na její projev několikrát reagovali potleskem vestoje.

Sturgeonová hovořila o krátkodobých plánech skotské vlády, vymezila se vůči britské konzervativní vládě i labouristické opozici a znovu zdůraznila své odhodlání vyhlásit 19. října příštího roku referendum o nezávislosti Skotska na Spojeném království.

V projevu Sturgeonová kritizovala britskou vládu, která podle ní selhává v úkolu zmírnit dopady růstu životních nákladů na britské občany. Podobnou rétorikou jako labouristický lídr Keir Starmer odsoudila i ekonomické plány konzervativců. Vláda podle ní přerozděluje prostředky od chudých k bohatým. "Ospravedlnění premiérky je, že cílí na růst. Ale růst čeho? Růst rozdílů mezi bohatými a chudými. Růst tlaku na zdravotnický systém," řekla Sturgeonová.

Britský nejvyšší soud se v úterý a ve středu bude zabývat tím, zda může skotská vláda vyhlásit referendum o nezávislosti bez souhlasu Londýna. "Kdyby měl Westminster alespoň trochu respektu pro skotskou demokracii, žádný soud by nebyl potřeba," řekla dnes Sturgeonová.

"Problémem a otázkou pro Skotsko není, která strana sedí ve Westminsteru. Problémem je Westminster. Nezávislost není všelékem pro žádný národ, je ale nadějí na lepší budoucnost. Referendum neznamená, že bychom se chtěli obrátit k Británii zády, ale stát po jejím boku jako rovnocenný partner," dodala předsedkyně.

Referendum o nezávislosti se ve Skotsku, kde žije asi 5,5 milionu lidí, konalo v roce 2014 a voliči se vyslovili proti nezávislosti. SNP nicméně trvá na tom, že britským odchodem z Evropské unie se okolnosti změnily a Skotové mají právo na nové hlasování. Sturgeonová také argumentuje tím, že Skotsko má demokratický mandát na vyhlášení referenda, jelikož ve skotském parlamentu mají většinu strany, které nezávislost podporují, konkrétně SNP a Zelení.

Londýn tvrdí, že Skotové se již v roce 2014 vyjádřili, že chtějí zůstat součástí Británie, a to většinou 55 procent hlasů. Dalším argumentem Westminsteru je, že referendum před osmi lety bylo vyhlášeno za podmínky, že půjde o jednu příležitost za generaci. "Jednou za generaci podle mě rozhodně není pět let, ale spíš 25 let. Pak můžeme o (referendu) uvažovat znovu," řekl v červnu konzervativec a tehdejší lídr Dolní sněmovny Mark Spencer.

Skotská nezávislost byla ústředním tématem projevu Sturgeonové, skotská premiérka ale hovořila i o krátkodobých cílech své vlády. Vyzdvihla například, že Aberdeen je "hlavním městem ropy a plynu v Evropě" a že vláda SNP z něj udělá hlavní město světa pro uhlíkovou neutralitu.

"Prvních 22 projektů už získalo financování v objemu více než 50 milionů liber (asi 1,39 miliardy korun)," řekla Sturgeonová a zmínila například projekty na produkci zeleného vodíku, vývoj technologie příbojových elektráren nebo využití odpadu z produkce whisky k recyklaci baterií elektromobilů.

Sturgeonová v projevu vyjádřila také podporu íránským a afghánským ženám bojujícím za lidská práva a ruskému a běloruskému disentu či Ukrajincům.

Související

Nicola Sturgeonová

Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí

Bývalá první ministryně Skotska, Nicola Sturgeonová, oznámila rozvod se svým manželem Peterem Murrellem. Informaci zveřejnila prostřednictvím příspěvku na Instagramu, kde uvedla, že byli již delší dobu odloučeni a nyní se rozhodli svůj rozchod potvrdit veřejnosti. Sturgeonová zdůraznila, že k sobě stále chovají hlubokou úctu a péči, a zároveň oznámila, že k celé záležitosti nebudou poskytovat žádné další komentáře.

Více souvisejících

Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Skotsko Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

včera

včera

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

včera

včera

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

včera

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost

V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy