Třaskavá Abcházie. Prezident Chadžimba odstoupil, zemi vládne premiér

Parlament separatistické Abcházie, která se s ruskou pomocí fakticky odtrhla od Gruzie, přijal demisi stávajícího prezidenta Raula Chadžimby. Následně poslanci jednomyslně schválili, aby prezidentovy pravomoci vykonával předseda vlády Valerij Bganba. Nová hlava neuznávaného státu má vzejít z prezidentských voleb, vyhlášených na 22. března.

Chadžimbovu demisi si podle agentury Interfax vynutila opozice, stejně jako zopakování prezidentských voleb. Chadžimba nicméně tvrdí, že odstoupil výlučně proto, aby zabránil krveprolití, a že se ještě nerozhodl, zda bude v březnu znovu kandidovat. Spolu s prezidentem odstoupil i viceprezident.

O vyhlášení nových voleb rozhodla v neděli ústřední volební komise. Stalo se tak poté, co nejvyšší soud na základě stížnosti opozice zrušil výsledky voleb z loňského září. K rozhodnutí zřejmě přispěla i skutečnost, že přívrženci opozice po demonstracích v Suchumi obsadili prezidentskou kancelář, kde se ozbrojili z místní zbrojnice.

Separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie se s ruskou pomocí na začátku 90. let odtrhly od Gruzie. Rusko jejich nezávislost uznalo po pětidenní válce s Gruzií v srpnu 2008. Příkladu Moskvy následovaly ještě Venezuela, Nikaragua, Nauru a nakonec i Sýrie. Oba separatistické regiony představují asi 20 procent území Gruzie. Po ukončení konfliktu v nich Rusko zřídilo stálé vojenské základny. Tbilisi označuje obě provincie za území okupované Ruskem.

Loni v září se ve druhém kole abcházských prezidentských voleb rozhodovalo mezi Chadžimbou a opozičním kandidátem Alchasem Kvicinijou. Výsledek v podobě znovuzvolení Chadžimby pak odmítl opoziční politik uznat.

Prezidentem byl Chadžimba vyhlášen i přes námitky oponentů. Podle volební komise získal zhruba o 1000 hlasů více než jeho vyzyvatel. Komise současně odmítla žádost devíti stran a spolků prohlásit volby za neplatné, protože podle výsledků žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů.

Pro Chadžimbu podle těchto výsledků ve druhém kole hlasovalo 39.741 voličů (47,38 procenta z odevzdaných hlasů), pro opozičního politika 38.742 lidí (46,19 procenta).

Vyzyvatelem Chadžimby se měl stát společný opoziční kandidát Aslan Bžanija, ale ten musel být na jaře kvůli prudkému zhoršení zdraví hospitalizován v Moskvě. Opoziční politici a Bžanijovi příbuzní tvrdí, že mohl být otráven. Bžanija nyní prohlašuje, že v březnových volbách kandidovat bude.

Související

Ilustrační foto

Volby v Abcházii vyhrál vůdce opozice, EU je ale neuznává

Prezidentské volby, které se v neděli přes koronavirovou epidemii konaly v separatistické Abcházii, vyhrál podle předpokladů opoziční vůdce Aslan Bžanija. Podle agentury TASS to dnes oznámil předseda ústřední volební komise Tamaz Gogija. Evropská unie ale sdělila, že tyto volby neuznává s ohledem na to, že nadále považuje Abcházii za součást Gruzie.
Ilustrační foto

Abcházie ze zmítá v politické krizi. Volby prezidenta se musí opakovat

V separatistické Abcházii, která se s ruskou pomocí fakticky odtrhla od Gruzie, se budou 22. března znovu konat prezidentské volby. Oznámila to dnes ústřední volební komise. Rozhodla tak poté, co nejvyšší soud na základě stížnosti opozice zrušil výsledky voleb z loňského září. Dosavadní prezident ale podle agentury TASS již oznámil, že napadne tato podle něj protizákonná rozhodnutí přijatá pod nátlakem opozičních demonstrantů.

Více souvisejících

Abcházie Raul Chadžimba Gruzie Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy