Ukrajinci vzdorují i jednotkám elitních zabijáků, nikoli jen nezkušeným vojákům. Jejich efektivní boj je fascinující, říká válečný veterán

Bývalý náčelník oddělení Útvaru speciálních operací vojenské policie Lumír Němec, který působil i v afghánské misi, zdůrazňuje, že ukrajinská armáda ve válce proti Rusku nebojuje jen proti nezkušeným vojákům základní služby se špatnou morálkou, jak občas média prezentují. „Ukrajinci musí čelit náporu i elitních vycvičených jednotek. Například vyslaní Čečenci od Ramzana Kadyrova jsou krutí, prvotřídní zabijáci. Proto je vzdor tamních obránců ještě cennější a obdivuhodnější. Putin se přepočítal, když si myslel, že se Ukrajinci vzdají. Jejich hrdinství a odhodlání v efektivním boji za svou zemi je příkladné a fascinující. Skláním se před nimi, “ oceňuje pro EuroZprávy.cz válečný veterán Lumír Němec.

Je odolný vůči stresu, a proto jej téměř nic emočně nerozhodí. Když ale někdejší náčelník oddělení Útvaru speciálních operací vojenské policie (Special Operations Group, SOG) Lumír Němec zjistil, že Rusové ze čtvrtka na pátek zaútočili na Záporožskou jadernou elektrárnu, zneklidněl i tak zkušený borec. V komplexu po zásahu hořela i jedna z budov. „Naprosto souhlasím s rétorikou šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost paní Dany Drábové, když uvedla, že Rusové zešíleli. Ostřelování skladů vyhořelého paliva může vůbec vést k totální explozi. A najednou tady máme špinavou bombu či zbraň (způsobuje radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninu - pozn. red.),“ tvrdí expert, podle něhož Ruská federace atakem na Záporožskou jadernou elektrárnu porušila Ženevské konvence o ochraně civilních osob při válečném konfliktu.

Na práci Zelenského ochranky by nic neměnil

Poručík ve výslužbě, který působil v afghánské provincii Hilmand v letech 2007 a 2008 a jeho česká jednotka byla poprvé od druhé světové války nasazena do přímé bojové operace, by neměnil nic na ochraně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který sám sebe označil za terč číslo 1 pro Rusy. O atentát na hlavu státu se už třikrát pokoušeli Putinovi spojenci. A to Čečenci od vládce autonomní republiky na severním Kavkaze Ramzana Kadyrova či Vagnerova skupina, což je ruská paramilitární organizace, označovaná jako soukromá armáda, jež je údajně napojená na prokremelského podnikatele Jevgenije Prigožina. „Na současné ochranném systému prezidenta Zelenského bych nic neměnil. Je totiž vidět, že jeho lidé se o něj starají skvěle. Doposud odvádějí vynikající práci.“

Veterán z Afghánistánu oceňuje i ukrajinský vzdor, který trvá už deset dní. Bojový specialista tvrdí, že statečnost a odvaha vojáků napadané země šokovala celý svět. Němec má pocit, že občas obyčejní lidé mohou nabýt dojmu, že ukrajinská armáda válčí jen proti nezkušeným ruským záklaďákům, kteří dostatečně neovládají techniku, nedostává se jim potravinových zásob i pohonných hmot a do poslední chvíle byli prý přesvědčeni, že jedou jen na cvičení. „Jakékoli bagatelizování slabé ruské armády či dalších jejich spojenců je velký omyl. Nedávno jsem týden pobýval v Tádžikistánu a z tamní televize neustále hlásili, že do konfliktu budou nasazení Čečenci, a to jsou bez přehánění krutí, prvotřídní zabijáci. Proti Ukrajincům tak stojí elitní jednotky a nejen čečenské.“ Proto je podle něj vzdor tamních obránců ještě cennější a obdivuhodnější. „Putin se přepočítal, když si myslel, že se Ukrajinci vzdají. Jejich hrdinství a odhodlání v boji za svou zemi je příkladné a fascinující. Je nutné dodat, že Ukrajinci se brání naprosto systematicky a efektivně. Nejde o žádné náhodné úspěchy. Skláním se před nimi,“ konstatuje.

Drsného vojáka dojalo počínání pohraničníků

Je vůbec možné, aby tak drsně vycvičeného vojáka, který má oproti normálním smrtelníkům posunutý práh bolesti, něco ve válce dojalo? „Možná se budete divit, ale jedna věc mě emočně dostala. A to, když se minulý pátek třináctka ukrajinských pohraničníků při obraně Zmijího ostrova, který leží v Černém moři a spadá pod Oděskou oblast, odmítla vzdát ruské válečné lodi a na jejich výzvu reagovali tím, že zvolali: Ruská válečná lodi, jdi do pr… O takové věci jsem neslyšel od druhé světové války,“ kroutí obdivně hlavou.

Prezident Volodymyr Zelenskyj následně třináctce statečných udělil in memoriam řád Hrdina Ukrajiny. Informace ze začátku týdne ale jejich smrt vyvracejí, pohraničníci jsou údajně v zajetí. V pondělí ukrajinské námořnictvo totiž napsalo, že obránci ostrova by stále měli být naživu. „Naši bratři ve zbrani jsou živí a v pořádku,“ objevilo se na facebookových stránkách námořnictva.

Bývalý člen Útvaru rychlého nasazení Police ČR kvituje, jak se během válečného konfliktu sjednotil Západ. „Putina kromě ukrajinského odporu zaskočil i fakt, že Západ mluví jedním hlasem. Mezi spojenci a členy NATO panuje naprosté souznění, což nikdy předtím nebylo. Alespoň jednou udělal Putin něco dobrého. Je chvályhodné, že nezůstává jen u diplomatické podpory, ale spojenci na Ukrajinu posílají protitankové i protiletecké střely,“ všímá si. Sám velmi oceňuje přístup Ministerstva obrany České republiky. „Resort si pod vedením paní ministryně Jany Černochové počíná velmi dobře. Není mu co vytknout.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale nyní tvrdě kritizuje počínání NATO. Vadí mu, že odmítá zavést bezletovou zónu nad jeho zemí. „S vědomím, že nové údery a oběti jsou nevyhnutelné, se NATO záměrně rozhodlo neuzavřít oblohu nad Ukrajinou,“ uvedl v emotivním videovzkazu. „Vedení aliance dnes (v pátek) dalo zelenou dalšímu bombardování ukrajinských měst a vesnic tím, že odmítlo vytvořit bezletovou zónu,“ prohlásil. Dodal, že za další oběti budou nést odpovědnost i spojenci.

Kreml už dříve ukázal, jak se umí vládců zbavit

Němec netuší, jakým směrem se válečný konflikt může dále ubírat. Ve hře je i varianta, že prezidenta Vladimira Putina může nakonec někdo z jeho okolí zneškodnit. „V Rusku je možné opravdu všechno.“ A odkazuje na příklady vládců Kremlu, co se s nimi stalo, když odjeli na své dači. „Chruščova, který trávil dovolenou na státní dače v černomořské Picundě, svrhli. A v srpnu roku 1991 pučisté, kteří odmítali rozpad SSSR, využili odpočinku Michaila Gorbačova v letovisku Foros na Krymu a pokusili se převzít moc. Není vyloučené, že i takový podobný scénář může nyní nastat,“ predikuje.

Veterán připouští, že se u jednacího stolu může zrodit i příměří. „Nemám sice u sebe křišťálovou kouli na věštění, ale i taková varianta je možná. Ovšem takové diplomatické rokování by bylo velmi složité a obtížné. Putin by jistě trval na tom, že z jednání musí odejít jako vítěz.“ Pak se ještě podle Němce naskýtá další varianta, která je však hrůzostrašná. „A to, že by Rusové použili na Ukrajině nejsilnější zbraně. Mezi takové třeba patří hypersonické zbraně (rakety či střely pohybující se rychlostí minimálně pětkrát vyšší, než je rychlost zvuku, někdy ale i rychlostí desetinásobně nebo dvacetinásobně vyšší, než je rychlost zvuku. Tyto zbraně vyvíjí Rusko, USA, Čína i další světové velmoci - pozn. red.),“ obává se o osud okupované země.

Bývalý voják také varuje, že Putinův režim se nemusí zastavit na Ukrajině, ale může napadnout i další země bývalého Sovětského svazu. „Jednoznačně se ale předpovídat nedá. Putin na Ukrajinu zaútočil i proto, že mu ze strany Západu absolutně prošel před osmi lety útok na Krym. Teď je reakce spojenců jiná, mnohem důraznější, včetně sankcí, a tak je možné, že by další napadení zvážil, ale u Rusů nikdy nevíte, na čem jste,“ říká pro EuroZprávy.cz poručík ve výslužbě Lumír Němec a dodává: „Ukrajincům moc přeji, aby se Rusům ubránili, držím jim palce. Zatím si vedou excelentně,“ má jasno.

Související

Lumír Němec Rozhovor

Babiš se ohledně migrace odmítá před volbami umazat, tlumočníky neřešil. Ztratili jsme respekt, říká veterán

Bývalý náčelník oddělení Útvaru speciálních operací vojenské policie Lumír Němec, který působil i v afghánské misi, tvrdí, že ví nejméně o šesti rodinách tlumočníků, které česká vláda netransportovala do bezpečí. Spojenci, kteří pomáhali české armádě při jejím válečném působení, tak stále zůstávají v zemi ovládané Tálibánem. „Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechce před volbami v kontextu s migrací umazat, aby nepřišel o hlasy. Společně s vládou problém tlumočníků začal řešit až 26. července, a to až na nátlak veřejného mínění. Politiku dělá na základě PR. Pokud bude armáda na dalších misích potřebovat pomoc od místních, mohou se na nás vykašlat. Ztratili jsme respekt,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz poručík ve výslužbě Lumír Němec.

Více souvisejících

Lumír Němec válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda Ukrajina Rusko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy