V Británii začal platit kontroverzní zákon, umožňuje posílat migranty do Rwandy

V Británii dnes vstoupil v platnost nový kontroverzní imigrační zákon, který mimo jiné umožní Británii posílat některé žadatele o azyl do Rwandy. Podle ministryně vnitra Priti Patelové se jedná o "význačný okamžik v historii naší země", protože dovolí Británii přijmout azylový systém vyhovující modernímu světu.

Nový zákon již napadly některé nevládní a mezinárodní organizace, podle nichž zřejmě některé jeho části odporují mezinárodnímu právu.

"S více než 80 miliony vysídlenými lidmi po celém světě nemůžeme zůstat nečinní," řekla Patelová ve videu zveřejněném na svém twitterovém profilu. Nový zákon podle ní umožní Británii "zajít dále v boji proti nelegální migraci a kriminálním gangům tím, že nám dá k dispozici přísnější tresty pro ty, kteří zprostředkovávají nebezpečný a nelegální vstup do Spojeného království".

Nový zákon zejména zpřísní tresty pro převaděče migrantů přicházejících do Británie po moři bez patřičných povolení a zavede novou podobu azylového řízení. Umožní vládě rovněž poslat některé utečence nelegálně vstupující na území Británie do třetích zemí.

Za tímto účelem již Británie uzavřela před dvěma týdny dohodu se Rwandou, kam chce vláda posílat imigranty, kteří připlouvají do Spojeného království nelegálně na malých lodích. Rwanda za to dostane pro začátek 120 milionů liber (3,5 miliard korun), přičemž Británie bude platit cestovní výlohy všech přemístěných utečenců.

Riziko být poslán do země vzdálené více než 6000 kilometrů od Londýna má podle konzervativní vlády odradit migranty od snahy doplout bez povolení na britské břehy. Lidí, kteří podnikají strastiplnou cestu přes Lamanšský průliv, přitom v poslední době stále přibývá, a to i přes předvolební sliby premiéra Borise Johnsona, který se zavázal imigraci omezit. Za loňský rok takto přišlo do Británie asi 28.500 lidí, zatímco v roce 2020 to bylo necelých 8500 osob, uvádí ministerstvo vnitra.

Nový zákon se setkal s vlnou kritiky od mezinárodních i nevládních organizací. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) například ve středu prohlásil, že norma "podrývá zavedené mezinárodní zákony a zvyklosti týkající se ochrany uprchlíků". Charitativní organizace Oxfam zákon odsoudila jako "devastující pro rodiny, které prchají před konfliktem a pronásledováním".

Charitativní organizace Freedom from Torture pak ve středu požádala ministerstvo vnitra o zveřejnění dokumentů, které vypracovalo při tvorbě zákona, například o zhodnocení dopadů normy. Požaduje rovněž zveřejnění textu dohody s Rwandou, jehož podrobnosti zatím nejsou zcela jasné. Organizace se podle svých vyjádření obává, že zákon porušuje mezinárodní právo.

Zákon se chystají soudně napadnout i jiné organizace, podle nichž vláda hrozbou přemístění do Rwandy de facto trestá žadatele o azyl za to, že na území Británie vstoupili nelegálně, což odporuje mezinárodním normám.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Rwanda

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy