V Moskvě zavraždili nejstarší pedagožku. Asi kvůli bytu

Obětí surové vraždy se podle ruských médií stala nejstarší z pedagogů a pedagožek vyučujících na moskevském Gerasimovově všeruském státním institutu kinematografie (VGIK). Tělo devadesátileté docentky Iriny "Idy" Šurové s množstvím ran způsobených nožem našli v jejím bytě na Kutuzovově třídě v centru ruské metropole, uvedl server Newsru.com.

Policie podle médií nevylučuje, že právě byt na prestižní adrese mohl být důvodem spáchání zločinu.

Tělo našla ošetřovatelka, která do bytu přišla za seniorkou. Informaci o vraždě následně potvrdili moskevští vyšetřovatelé.

Hudební teoretička Šurová více než 60 let na filmařské škole vyučovala dějiny umění a hudby. "Všichni absolventi si pamatují její dar od prvních přednášek vyvolávat u studentů schopnost cítit a chápat hudbu, její laskavou ironii, vyhraněný vkus a upřímný zájem o studenty," uvedl moskevský institut, považovaný za nejstarší filmovou školu na světě.

Státní filmová škola, otevřená 1. září 1919, se několikrát přejmenovala, od roku 2015 se opět nazývá Všeruský státní institut kinematografie S. A. Gerasimova (VGIK). Vyučoval zde mimo jiné Sergej Ejzenštejn a mezi známé absolventy patří třeba Andrej Tarkovskij, Sergej Bondarčuk, Nikita Michalkov, Elem Klimov, Vasilij Šukšin, Vjačeslav Tichonov či maďarská režisérka Márta Mészárosová.

Školu navštěvovalo i několik studentů z někdejšího Československa, například režiséři Jiří Sequens či Zdeněk Podskalský. Z bývalého Československa byl i vůbec první zahraniční student moskevské školy, František Daniel, který před emigrací do USA v roce 1969 produkoval na 40 filmů, mimo jiné oscarový Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose.

Související

Více souvisejících

Vražda Moskva Rusko

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 14 minutami

před 34 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajina chce získat od Španělska jeden systém Patriot

Podle informací zveřejněných deníkem El País se Nizozemsko a Ukrajina domáhají, aby Španělsko předalo jeden ze svých tří protivzdušných systémů Patriot zasažené zemi.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy