Na severu Norska přišli o život čtyři američtí vojáci, když v pátek havarovali se svým letadlem při cvičení jednotek Severoatlantické aliance. Místní policie uvedla, že nepřežil nikdo ze čtyřčlenné posádky letadla MV-22B Osprey, které patřilo americké námořní pěchotě.
Podle agentury AP letoun havaroval v údolí Graataadalen v kopcovité oblasti jižně od města Bodö, kde měl v podvečer přistát. Agentura Reuters předtím informovala, že záchranářům se nejprve nepodařilo k havarovanému letadlu dostat letecky, když jejich vrtulníky kvůli špatnému počasí nemohly na daném místě přistát. Následně tam v noci na dnešek dorazili po zemi.
"Policie se dostala na místo nehody kolem 01:30 SEČ. Bohužel se potvrdilo, že všichni čtyři lidé na palubě letadla zahynuli," uvedl v prohlášení velitel policejní operace Ivan Bo Nilsson. Příčina havárie letadla se vyšetřuje, práce ale komplikoval déšť a silný vítr.
"S velkým zármutkem jsme obdrželi zprávu, že včera večer (v pátek - pozn. ČTK) při havárii letadla zahynuli čtyři američtí vojáci... Vyjadřujeme naši nejhlubší soustrast rodinám vojáků, příbuzným a ostatním vojákům z jejich jednotky," uvedl norský premiér na twitteru.
O nehodě informovala i americká Námořní pěchota, podle které probíhá vyšetřování incidentu. Letoun se podle ní účastnil tréninku v rámci vojenského cvičení NATO s názvem Cold Response 22.
Cvičení začalo v pondělí a jeho cílem je příprava na operace v mrazivých arktických podmínkách. Cvičení se účastní na 30.000 vojáků z 30 zemí Evropy a severní Ameriky, uvádí NATO v tiskové zprávě. Operace, která byla naplánovaná do 1. dubna, podle AP nesouvisí s válkou na Ukrajině. Norská armáda uvedla, že cvičení bude i po smrti čtyř účastníků pokračovat.
Související
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , norsko
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
před 1 hodinou
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
před 2 hodinami
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
před 3 hodinami
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
před 3 hodinami
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
před 5 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a společností Deloitte Studii dlouhodobé sociální péče v České republice. Ta potvrzuje, že rychlé stárnutí populace nelze zvládnout jedním opatřením. Budoucnost dlouhodobé péče stojí na rozvoji domácích, komunitních i pobytových služeb, lepším propojení sociální a zdravotní péče, podpoře pečujících a dlouhodobém plánování kapacit.
Zdroj: Jan Hrabě