V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek, kdy třídenní hlasování začalo a kdy volební účast podle předběžných údajů dosáhla téměř 17 procent, odevzdal svůj hlas i prezident Vladimir Putin. Poprvé tak učinil prostřednictvím internetu, protože je v domácí izolaci kvůli výskytu nákazy koronavirem ve svém okolí.

Podobně hlasovalo mnoho Putinových krajanů. Ústřední volební komise ocenila, že přes internet v pátek odhlasovaly více než dvě pětiny voličů, kteří se k tomu předem zaregistrovali. Dnes odpoledne jejich počet už přesahoval tři čtvrtiny. Jen v Moskvě tak hlasovalo 1,5 milionu voličů.

Státní zaměstnanci si podle ruské redakce BBC stěžují, že jim tento způsob hlasování "důtklivě doporučili" nadřízení. Ti se leckdy domáhají i snímků obrazovky, potvrzující registraci a někdy i samo hlasování. Kreml popřel, že by v Rusku nutili voliče k tomu, jak mají hlasovat.

Ústřední volební komise obdržela ze 45 regionů 137 stížností na to, že voliče někdo k účasti ve volbách nutil, uvedla podle agentury Interfax předsedkyně komise Ella Pamfilovová. Podle komise nejde o masový jev. Celkem komise obdržela zatím 6137 písemných stížností, což je skoro dvojnásobek proti volbám v roce 2016.

Nezávislí pozorovatelé z nevládní organizace Golos zaznamenali v první den voleb asi 2000 případů porušení volebních pravidel, které většinou zdokumentovali záběry. Včetně například situací, kdy se někdo snaží vhodit do volební urny celé balíčky hlasovacích lístků.

"Byl to hrozný den, špinavý," uvedla petrohradská politička Irina Fatjanovová. Volební komise ale stížnosti nepřijala a jednoduše je roztrhala, tvrdí německá agentura DPA.

Francouzská agentura AFP připomněla, že k volbám nebyl připuštěn snad žádný kandidát, který by se dal označit za odpůrce Putinova režimu, a proto tým vězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného vytvořil aplikaci "chytré hlasování". Ta měla radit voličům, který ze soupeřů kandidátů vládní strany Jednotné Rusko má největší šanci uspět - a tedy koho mají podpořit, aby způsobili potíže vládnoucí straně.

Zmíněnou aplikaci, kterou ruské úřady zakázaly, ale po amerických internetových gigantech Apple a Google nyní zablokovala na svém messengeru i ruská firma Telegram. "Chytré hlasování" se tak podle AFP stalo prakticky nedostupným voličům, kteří by chtěli hlasovat proti Jednotnému Rusku.

Zakladatel Telegramu Pavel Durov tento krok vysvětlil jak zákazem agitace během voleb, tak i změnou politiky firem Apple a Google, na jejichž "ekosystému" závisí i Telegram. Postup internetových gigantů bude mít podle Durova smutné důsledky pro svobodu slova v Rusku i jinde ve světě.

"Je skutečně ostuda, když cenzuru zavádějí soukromé firmy, které údajně hájí myšlenku svobody," řekla podle agentury Reuters mluvčí Navalného Kira Jarmyšová. Další spojenec Navalného, a sice Ivan Ždanov, vysvětlení Telegramu nevěří a myslí si, že tento postup byl dohodnut s úřady.

Navalného spolupracovník Leonid Volkov z exilu obvinil obě americké firmy z cenzury a z toho, že podlehly "vydírání Kremlu", když zablokovaly opoziční aplikaci. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na to podle AFP řekl, že daná aplikace byla v Rusku postavena mimo zákon.

Někteří lidé si všimli, že když Putin v pátek hlasoval, ukazovaly jeho hodinky datum 10. září. "Datum neodpovídá prostě proto, že prezident si datum na hodinkách neseřizuje, nepřikládá tomu pozornost, datum na hodinkách prostě nepoužívá," vysvětlil mluvčí Kremlu.

V první den voleb odhlasovalo podle předběžných údajů 16,85 procenta z přibližně 110 milionů oprávněných voličů. Předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová za účast pochválila zejména Čukotku a Čečensko, kde v pátek odpoledne odhlasovala téměř třetina, respektive více než čtvrtina voličů.

Nejslabší byla naopak zatím účast v Petrohradě, Sevastopolu a Moskvě. K pátečnímu večeru všechny předstihla odlehlá sibiřská republika Tuva, odkud pochází ruský ministr obrany a volební lídr Jednotného Ruska Sergej Šojgu. Tam odhlasovaly už více než dvě pětiny voličů. V metropoli odhlasovala skoro čtvrtina Moskvanů, v Petrohradě 12,25 procenta voličů.

Souběžně s parlamentními volbami se konají i další hlasování - například v devíti z 85 ruských regionů volí gubernátory a v 39 oblastní sněmy.

Související

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin

Rusku už vazalství Běloruska nestačí? Souseda by mohlo pohltit, před anexí varují i experti

Ruské cíle v Bělorusku jsou zřejmě stejné jako na Ukrajině. Minsk dlouhodobě podléhá tlaku Moskvy zejména díky politice diktátora Alexandra Lukašenka. Ten se snaží Vladimiru Putinovi zjednodušovat jeho kroky, které v konečném důsledku ohrožují bezpečnost celé Evropy. Na běloruském území brzy budou ruské jaderné zbraně a experti varují před možnou anexí celého státu.

Více souvisejících

Vladimír Putin volby v Rusku Rusko

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 5 minutami

před 9 minutami

před 13 minutami

Pohled na oblas reaktoru.

V jaderném komplexu KLDR je podle satelitních snímků vysoká aktivita

Satelitní snímky ukazují vysokou aktivitu v hlavním severokorejském jaderném komplexu. Aktivita se zvýšila poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil zvýšit výrobu paliva pro bomby kvůli rozšíření jaderného arzenálu země. Uvedla to americká analytická skupina 38 North.

před 1 hodinou

včera

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization a momentálně také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to dnes uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj pak ve večerním videoposelství uvedl, že je absurdní, že Rusko převzalo rotující předsednictví, podle něj to ukazuje na "totální bankrot" této instituce.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

Aktualizováno včera

Little Rock v Arkansasu po řádění tornáda (31. března 2023).

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo

Tornáda ve Spojených státech za poslední den zabila nejméně 18 lidí a způsobila značné škody na majetku. Bouřlivé počasí se projevovalo napříč většinou amerického jihu a středozápadu, nejméně v sedmi státech se však podle agentury AP vytvořila tornáda, kterých mohly být desítky. Oběti hlásí státy Arkansas, Indiana, Alabama, Illinois a Mississippi a Tennessee.

včera

Velká Británie

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích

Britské ministerstvo životního prostředí v příštích dnech představí svůj návrh na odstranění maximální výše pokuty pro vodohospodářské společnosti, které vypouštějí nezpracovanou odpadní vodu do řek a moří. Dnes o tom informovala stanice BBC. Stanice také připomíná, že vypouštění odpadů do vodních toků je v některých případech legální, avšak vždy je hrozbou pro zdraví ekosystémů i lidí.

Aktualizováno včera

Tromba zachycená u Letovic.

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevilo slabé tornádo. Uvedl to dnes na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), šlo podle něj o první letošní tornádo v Česku. Že vzdušný vír dosedl na zem, potvrdila podle ústavu nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association (CTRA). 

včera

Česká pošta

Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona

Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný: zruší přibližně tři stovky svých poboček. Už se také ví, které to jsou. Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“. Komentuje situaci ekonom Kovanda.

včera

včera

Donald Trump

Z Trumpa si lidé utahují kvůli obvinění. Připomínají mu roli v Sám doma

Trestní stíhaní bývalého prezidenta a jedné z nejvýraznějších tváří současné americké politiky Donalda Trumpa vyvolalo vlnu nevole u jeho podporovatelů v Republikánské straně i mimo ni, ale také dalo vzniknout mnoha vtipům, které mezi Trumpovými názorovými oponenty kolují na sociálních sítích. Jeho obvinění komentoval i hollywoodský režisér Quentin Tarantino nebo slavný moderátor Jimmy Fallon.

včera

Elon Musk

Musk nechce platit odškodné, žádá konec sporu kvůli dogecoinu

Miliardář Elon Musk požádal amerického soudce, aby zamítl žalobu požadující odškodné 258 miliard USD (5,6 bilionu Kč), která ho obviňuje z provozování pyramidového systému na podporu kryptoměny dogecoin. Právníci Muska a jeho společnosti Tesla označili žalobu investorů do dogecoinu kvůli Muskovým "neškodným a často hloupým tweetům" o dogecoinu za smyšlenou historku, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

Lavina, ilustrační fotografie,

V Norsku kvůli lavinám evakuovali oblast na severu země

Norské úřady dnes rozhodly o evakuaci obyvatel severní části země poté, co se tam utrhlo několik lavin, které zabily čtyři lidi. Rozhodnutí se zakládá na doporučení Norského geotechnického institutu a týká se provincie Troms, uvedla na twitteru policie. Informovala o tom agentura AP.

včera

TikTok

Tržby majitele TikToku loni stouply o více než 30 procent

Čínské společnosti ByteDance, která je majitelem aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok, stouply v loňském roce tržby o více než 30 procent na 80 miliard USD. Uvedl to server The Information s odvoláním na dva informované zdroje.

včera

Kosatky v divočině - ilustrační fotografie.

Konečně svoboda. Kosatka z akvária v Miami po 50 letech opustí zajetí

Kosatka, která od roku 1970 let bavila diváky při představeních v akváriu v Miami na Floridě, se po půlstoletí v zajetí dostane zpátky do volného oceánu. Majitel akvária se na neobvyklém kroku dohodl s ochránci zvířat a s filantropem, který bude náročný přesun do Tichého oceánu financovat. 

včera

Záchranáři ošetřili při půlmaratonu v Praze desítky lidí, jeden byl v bezvědomí

Celkem 30 lidí dnes zdravotníci ošetřili během Pražského půlmaratonu. Devět lidí skončilo v nemocnici, jeden muž byl dokonce v bezvědomí. Na twitteru to oznámila pražská zdravotnická záchranná služba. Závod na trase o délce přes 21 kilometrů začínal dnes dopoledne v centru Prahy. Podle webu pořadatelů se na něj přihlásilo asi 11.500 lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy