V Srbsku strmě roste počet nakažených koronavirem, Vučić pochybení odmítá

V Srbsku za poslední den přibylo téměř 500 potvrzených případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší nárůst od začátku epidemie v zemi. Informovala o tom místní média s odvoláním na zdravotnické úřady. Severní Makedonie a Bosna a Hercegovina dnes shodně překonaly hranici 10.000 nakažených.

Srbsko se sedmi miliony obyvatel za posledních 24 hodin evidovalo 467 nakažených a osm obětí s covidem-19. Aktuálně největšími ohnisky infekce je metropole Bělehrad a další velká města Novi Sad a Kragujevac. Členka krizového štábu Darija Kisičová Tepavčevičová uvedla, že vláda s ohledem na rychlé šíření nákazy zvažuje možnost zavedení povinné karantény pro cestovatele z vybraných zemí, kteří do Srbska přijedou.

Začátkem července se v Bělehradě uskutečnilo několik demonstrací proti chystanému obnovení zákazu vycházení v hlavním městě, které se neobešly bez násilností a zatýkání. Účastníci protestů dávali najevo nesouhlas se způsobem, jakým prezident Aleksandar Vučić koronavirovou krizi řeší.

Už 2600 lékařů, učitelů, umělců či opozičních představitelů podepsalo petici, v níž žádají odvolání krizového štábu, zřízeného pro koordinaci boje proti epidemii. Vučić jakékoli pochybení v souvislosti s koronavirem odmítá a tvrdí, že vládní opatření jsou účinná a pomoc zdravotníkům včasná. Kritiku krizového štábu odmítl jako politicky motivovanou.

Dramatická situace je rovněž v sousední Severní Makedonii, která dnes ohlásila dalších 152 odhalených případů koronavirové infekce. Celkový počet nakažených tím o 86 přesáhl hranici 10.000. V zemi s pouhými dvěma miliony obyvatel zemřelo s covidem-19 již 460 lidí.

Úroveň 10.000 nakažených dnes překonala také Bosna a Hercegovina, která si za posledních 24 hodin připsala 263 nakažených. Celkově už úřady v zemi s 3,3 miliony lidí evidují 10.325 infikovaných.

V Chorvatsku nákaza v posledních dnech mírně ustupuje. Za posledních 24 hodin zde evidovali 65 nových případů, což je pokles již čtvrtým dnem po sobě. Stát se čtyřmi miliony obyvatel, který je častým dovolenkovým cílem Čechů, od začátku epidemie registruje 4857 nakažených a 136 obětí. Nejvíc nakažených hlásí vnitrozemský region Záhřebu a Osijeku a pak přímořská oblast Splitu.

Související

Více souvisejících

Srbsko Severní Makedonie bosna a hercegovina Aleksandr Vučič (srbský prezident) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy