AstraZeneca je bezpečná, Evropa by měla očkovat, nabádá prestižní deník

NÁZOR - Evropské země musí obnovit očkování, a to rychle. Apeluje na to editorial amerického serveru Washington Post. Renomovaný deník soudí, že očkovací kampaň na starém kontinentě byla zasažena "krizí důvěry".

Závod s časem

Zatímco se zdá, že koronavirová pandemie rozpoutává novou vlnu nákaz, přední evropské země pozastavily podávání doudávkové vakcíny od firmy AstraZeneca vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, připomíná washingtonský deník. Dodává, že důvodem jsou ojedinělé zprávy o krevních sraženinách.

"Přirozeně, veškeré negativní účinky musí být pečlivě prověřeny," pokračuje americký server. Zároveň deklaruje, že jde o závod s časem, virus nepočká, a proto musí evropští politici rychle vrátit vakcínu do oběhu.

Podávání uvedené vakcíny pozastavila více než desítka zemí, včetně Německa, Francie, Itálie a Španělska, konstatuje editorial. Vysvětluje, že se tak stalo na základně zpráv z minulého týdne, že u osob, kterým byla vakcína podána, se projevily krevní sraženiny.

Není však prokázáno, že je způsobilo právě očkování, zdůrazňuje Washington Post. Odkazuje na prohlášení výrobce, který tvrdí, že je evidováno pouze 37 případů krevních sraženin na 17 milionů dávek aplikovaných do 8. března v evropských zemích, což je méně, než jaký by byl jejich přirozený výskyt v populaci o této velikosti.

Německé úřady však znepokojuje sedm případů závažných mozkových žilních trombóz, které se objevily v rozmezí 4-16 dnů od podání vakcíny, přičemž tři lidé zemřeli, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že tato čísla jsou vyšší, než se očekávalo.

"Vlády trvají na tom, že jednají v předběžné opatrnosti, s cílem udržet si důvěru veřejnosti," píše vlivný server. Podotýká, že Evropská léková agentura (EMA) původně vyzvala státy EU, aby vakcínu nestahovaly za situace, kdy v důsledku pandemie denně umírá několik tisíc lidí, protože přínos očkování převažuje možná rizika. Washington Post doplňuje, že podobné stanovisko vydala ve středu i Světová zdravotnická organizace a EMA se bude otázkou dále zabývat.

Vystrašit je snadné, uklidnit těžké  

Evropa v očkování již nyní zaostává, poukazuje prestižní deník. Upozorňuje, že v zemích EU bylo zatím podáno je jedenáct dávek na sto obyvatel, zatímco ve Spojených státech 32 a ve Velké Británii 38.

Vakcína od společnosti AstraZeneca je založena na konvenční vektorové technologii, podobně jako přípravek od firmy Johnson & Johnson, nastiňuje editorial. Přiznává, že preparát od AstraZeneca ale provázejí problémy, zpochybňována byla data z klinických zkoušek a objevovaly se obavy, zda je vakcína účinná pro osoby starší 65 let - byť ty byly vyvráceny -, navíc výrobce omezil objem přislíbených dodávek do zemí EU.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stávající pozastavení aplikace této vakcíny může pochybnosti dále prohloubit, varuje washingtonský deník. Konstatuje, že to je to poslední, co Evropa potřebuje v situaci, kdy země jako Česká republika, Polsko, Itálie, Francie a další hlásí vysoké počty nakažených.

"Vakcína je hrází proti pandemii, ale pouze pokud se lidé očkují," pokračuje americký server. Zmiňuje prohlášení experta na infekční nemoci dr. Paula Offita pro deník USA Today, že lidi je snadné vystrašit, ale těžké uklidnit.

Poučení zní, že žádný lék není stoprocentně bezpečný a účinný, uvádí prestižní deník. Připomíná, že chřipková vakcína se musí každý rok měnit, aby si poradila s mutacemi viru, a navzdory široké očkovací kampani proti spalničkám se nemoc stále objevuje.

Evropu čeká obtížný úkol naočkovat desítky milionů lidí, vyzdvihuje Washington Post. Je podle něj nutné připravit se na "nárazy" a být obezřetný vůči závažným problémům, ale zároveň je třeba vyhnout se panice.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) AstraZeneca očkování

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 49 minutami

před 59 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy