AstraZeneca je bezpečná, Evropa by měla očkovat, nabádá prestižní deník

NÁZOR - Evropské země musí obnovit očkování, a to rychle. Apeluje na to editorial amerického serveru Washington Post. Renomovaný deník soudí, že očkovací kampaň na starém kontinentě byla zasažena "krizí důvěry".

Závod s časem

Zatímco se zdá, že koronavirová pandemie rozpoutává novou vlnu nákaz, přední evropské země pozastavily podávání doudávkové vakcíny od firmy AstraZeneca vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, připomíná washingtonský deník. Dodává, že důvodem jsou ojedinělé zprávy o krevních sraženinách.

"Přirozeně, veškeré negativní účinky musí být pečlivě prověřeny," pokračuje americký server. Zároveň deklaruje, že jde o závod s časem, virus nepočká, a proto musí evropští politici rychle vrátit vakcínu do oběhu.

Podávání uvedené vakcíny pozastavila více než desítka zemí, včetně Německa, Francie, Itálie a Španělska, konstatuje editorial. Vysvětluje, že se tak stalo na základně zpráv z minulého týdne, že u osob, kterým byla vakcína podána, se projevily krevní sraženiny.

Není však prokázáno, že je způsobilo právě očkování, zdůrazňuje Washington Post. Odkazuje na prohlášení výrobce, který tvrdí, že je evidováno pouze 37 případů krevních sraženin na 17 milionů dávek aplikovaných do 8. března v evropských zemích, což je méně, než jaký by byl jejich přirozený výskyt v populaci o této velikosti.

Německé úřady však znepokojuje sedm případů závažných mozkových žilních trombóz, které se objevily v rozmezí 4-16 dnů od podání vakcíny, přičemž tři lidé zemřeli, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že tato čísla jsou vyšší, než se očekávalo.

"Vlády trvají na tom, že jednají v předběžné opatrnosti, s cílem udržet si důvěru veřejnosti," píše vlivný server. Podotýká, že Evropská léková agentura (EMA) původně vyzvala státy EU, aby vakcínu nestahovaly za situace, kdy v důsledku pandemie denně umírá několik tisíc lidí, protože přínos očkování převažuje možná rizika. Washington Post doplňuje, že podobné stanovisko vydala ve středu i Světová zdravotnická organizace a EMA se bude otázkou dále zabývat.

Vystrašit je snadné, uklidnit těžké  

Evropa v očkování již nyní zaostává, poukazuje prestižní deník. Upozorňuje, že v zemích EU bylo zatím podáno je jedenáct dávek na sto obyvatel, zatímco ve Spojených státech 32 a ve Velké Británii 38.

Vakcína od společnosti AstraZeneca je založena na konvenční vektorové technologii, podobně jako přípravek od firmy Johnson & Johnson, nastiňuje editorial. Přiznává, že preparát od AstraZeneca ale provázejí problémy, zpochybňována byla data z klinických zkoušek a objevovaly se obavy, zda je vakcína účinná pro osoby starší 65 let - byť ty byly vyvráceny -, navíc výrobce omezil objem přislíbených dodávek do zemí EU.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stávající pozastavení aplikace této vakcíny může pochybnosti dále prohloubit, varuje washingtonský deník. Konstatuje, že to je to poslední, co Evropa potřebuje v situaci, kdy země jako Česká republika, Polsko, Itálie, Francie a další hlásí vysoké počty nakažených.

"Vakcína je hrází proti pandemii, ale pouze pokud se lidé očkují," pokračuje americký server. Zmiňuje prohlášení experta na infekční nemoci dr. Paula Offita pro deník USA Today, že lidi je snadné vystrašit, ale těžké uklidnit.

Poučení zní, že žádný lék není stoprocentně bezpečný a účinný, uvádí prestižní deník. Připomíná, že chřipková vakcína se musí každý rok měnit, aby si poradila s mutacemi viru, a navzdory široké očkovací kampani proti spalničkám se nemoc stále objevuje.

Evropu čeká obtížný úkol naočkovat desítky milionů lidí, vyzdvihuje Washington Post. Je podle něj nutné připravit se na "nárazy" a být obezřetný vůči závažným problémům, ale zároveň je třeba vyhnout se panice.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) AstraZeneca očkování

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Policie Nizozemí

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

před 2 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Spojené státy, aby neumožnily ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi uniknout z politické a ekonomické izolace. Jeho prohlášení zaznělo 26. března, den poté, co Ukrajina a Rusko dosáhly dohody o částečném příměří týkajícím se útoků na energetickou infrastrukturu a černomořské oblasti, kterou zprostředkovaly Spojené státy. V rámci této dohody se USA zavázaly rozšířit ruský přístup ke globálním trhům.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová

Zavedení nových cel na dovoz automobilů do Spojených států ze strany prezidenta Donalda Trumpa vyvolalo ostrou reakci Evropské unie. Americká administrativa oznámila, že od 3. dubna zavede 25procentní clo na dovoz osobních automobilů z Evropy, což představuje dosud nejvýraznější eskalaci obchodní války mezi USA a Evropskou unií. Tento krok bude mít dalekosáhlé dopady na evropský automobilový průmysl a může vyvolat odvetná opatření ze strany Bruselu. 

před 9 hodinami

Kontroverzní kampaň hnutí ANO

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

​Nedávné kampaně hnutí ANO a koalice SPOLU odhalují znepokojivý trend v české politické kultuře, kde se místo věcné debaty uchylují hlavní politické síly k osobním útokům a zjednodušeným sdělením.​ V době, kdy by politické strany měly občanům přinášet vize, naději a konkrétní řešení pro budoucnost, se v české politice stále více setkáváme s ubohým titulováním a levnými útoky. Kampaňové strategie, které jsme viděli v poslední době, nejsou nic jiného než pokusem odvést pozornost od skutečných problémů – místo aby se politiky snažily navrhnout konkrétní reformy a předložit konstruktivní alternativy, upřednostňují osobní osočování a provokativní slogany.

před 10 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil naději, že Spojené státy budou mít "pevný postoj" vůči ruským požadavkům na zrušení sankcí jako podmínku pro příměří v Černém moři. Moskva oznámila, že námořní příměří, které bylo vyhlášeno v úterý s cílem umožnit bezpečný průjezd komerčních lodí, vstoupí v platnost pouze tehdy, pokud Západ zruší omezení na ruský obchod s potravinami a hnojivy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Praha a EU

Hrozba války roste, přiznává EU. Nachystejte si zásoby potravin, vody i léků, vyzvala půl miliardy občanů

Evropská unie vyzvala téměř půl miliardy svých občanů, aby si v případě krize vytvořili zásoby potravin a dalších nezbytných potřeb na nejméně 72 hodin. Tato doporučení jsou součástí nové strategie Evropské komise, která byla zveřejněna ve středu. Dokument podle CNN zdůrazňuje nutnost změny přístupu k bezpečnosti a posílení kultury „připravenosti“ a „odolnosti“ napříč Evropou.

včera

Pokud zaútočíte na Polsko, přijde devastující reakce, varuje NATO Putina

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve středu důrazně varoval, že jakýkoliv útok na Polsko nebo jiné členské státy aliance bude čelit okamžité a masivní vojenské reakci. Prohlášení zaznělo během jeho návštěvy ve Varšavě na společné tiskové konferenci s polským premiérem Donaldem Tuskem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy