AstraZeneca je bezpečná, Evropa by měla očkovat, nabádá prestižní deník

NÁZOR - Evropské země musí obnovit očkování, a to rychle. Apeluje na to editorial amerického serveru Washington Post. Renomovaný deník soudí, že očkovací kampaň na starém kontinentě byla zasažena "krizí důvěry".

Závod s časem

Zatímco se zdá, že koronavirová pandemie rozpoutává novou vlnu nákaz, přední evropské země pozastavily podávání doudávkové vakcíny od firmy AstraZeneca vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, připomíná washingtonský deník. Dodává, že důvodem jsou ojedinělé zprávy o krevních sraženinách.

"Přirozeně, veškeré negativní účinky musí být pečlivě prověřeny," pokračuje americký server. Zároveň deklaruje, že jde o závod s časem, virus nepočká, a proto musí evropští politici rychle vrátit vakcínu do oběhu.

Podávání uvedené vakcíny pozastavila více než desítka zemí, včetně Německa, Francie, Itálie a Španělska, konstatuje editorial. Vysvětluje, že se tak stalo na základně zpráv z minulého týdne, že u osob, kterým byla vakcína podána, se projevily krevní sraženiny.

Není však prokázáno, že je způsobilo právě očkování, zdůrazňuje Washington Post. Odkazuje na prohlášení výrobce, který tvrdí, že je evidováno pouze 37 případů krevních sraženin na 17 milionů dávek aplikovaných do 8. března v evropských zemích, což je méně, než jaký by byl jejich přirozený výskyt v populaci o této velikosti.

Německé úřady však znepokojuje sedm případů závažných mozkových žilních trombóz, které se objevily v rozmezí 4-16 dnů od podání vakcíny, přičemž tři lidé zemřeli, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že tato čísla jsou vyšší, než se očekávalo.

"Vlády trvají na tom, že jednají v předběžné opatrnosti, s cílem udržet si důvěru veřejnosti," píše vlivný server. Podotýká, že Evropská léková agentura (EMA) původně vyzvala státy EU, aby vakcínu nestahovaly za situace, kdy v důsledku pandemie denně umírá několik tisíc lidí, protože přínos očkování převažuje možná rizika. Washington Post doplňuje, že podobné stanovisko vydala ve středu i Světová zdravotnická organizace a EMA se bude otázkou dále zabývat.

Vystrašit je snadné, uklidnit těžké  

Evropa v očkování již nyní zaostává, poukazuje prestižní deník. Upozorňuje, že v zemích EU bylo zatím podáno je jedenáct dávek na sto obyvatel, zatímco ve Spojených státech 32 a ve Velké Británii 38.

Vakcína od společnosti AstraZeneca je založena na konvenční vektorové technologii, podobně jako přípravek od firmy Johnson & Johnson, nastiňuje editorial. Přiznává, že preparát od AstraZeneca ale provázejí problémy, zpochybňována byla data z klinických zkoušek a objevovaly se obavy, zda je vakcína účinná pro osoby starší 65 let - byť ty byly vyvráceny -, navíc výrobce omezil objem přislíbených dodávek do zemí EU.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stávající pozastavení aplikace této vakcíny může pochybnosti dále prohloubit, varuje washingtonský deník. Konstatuje, že to je to poslední, co Evropa potřebuje v situaci, kdy země jako Česká republika, Polsko, Itálie, Francie a další hlásí vysoké počty nakažených.

"Vakcína je hrází proti pandemii, ale pouze pokud se lidé očkují," pokračuje americký server. Zmiňuje prohlášení experta na infekční nemoci dr. Paula Offita pro deník USA Today, že lidi je snadné vystrašit, ale těžké uklidnit.

Poučení zní, že žádný lék není stoprocentně bezpečný a účinný, uvádí prestižní deník. Připomíná, že chřipková vakcína se musí každý rok měnit, aby si poradila s mutacemi viru, a navzdory široké očkovací kampani proti spalničkám se nemoc stále objevuje.

Evropu čeká obtížný úkol naočkovat desítky milionů lidí, vyzdvihuje Washington Post. Je podle něj nutné připravit se na "nárazy" a být obezřetný vůči závažným problémům, ale zároveň je třeba vyhnout se panice.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) AstraZeneca očkování

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy