AstraZeneca je bezpečná, Evropa by měla očkovat, nabádá prestižní deník

NÁZOR - Evropské země musí obnovit očkování, a to rychle. Apeluje na to editorial amerického serveru Washington Post. Renomovaný deník soudí, že očkovací kampaň na starém kontinentě byla zasažena "krizí důvěry".

Závod s časem

Zatímco se zdá, že koronavirová pandemie rozpoutává novou vlnu nákaz, přední evropské země pozastavily podávání doudávkové vakcíny od firmy AstraZeneca vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, připomíná washingtonský deník. Dodává, že důvodem jsou ojedinělé zprávy o krevních sraženinách.

"Přirozeně, veškeré negativní účinky musí být pečlivě prověřeny," pokračuje americký server. Zároveň deklaruje, že jde o závod s časem, virus nepočká, a proto musí evropští politici rychle vrátit vakcínu do oběhu.

Podávání uvedené vakcíny pozastavila více než desítka zemí, včetně Německa, Francie, Itálie a Španělska, konstatuje editorial. Vysvětluje, že se tak stalo na základně zpráv z minulého týdne, že u osob, kterým byla vakcína podána, se projevily krevní sraženiny.

Není však prokázáno, že je způsobilo právě očkování, zdůrazňuje Washington Post. Odkazuje na prohlášení výrobce, který tvrdí, že je evidováno pouze 37 případů krevních sraženin na 17 milionů dávek aplikovaných do 8. března v evropských zemích, což je méně, než jaký by byl jejich přirozený výskyt v populaci o této velikosti.

Německé úřady však znepokojuje sedm případů závažných mozkových žilních trombóz, které se objevily v rozmezí 4-16 dnů od podání vakcíny, přičemž tři lidé zemřeli, poukazuje renomovaný deník. Dodává, že tato čísla jsou vyšší, než se očekávalo.

"Vlády trvají na tom, že jednají v předběžné opatrnosti, s cílem udržet si důvěru veřejnosti," píše vlivný server. Podotýká, že Evropská léková agentura (EMA) původně vyzvala státy EU, aby vakcínu nestahovaly za situace, kdy v důsledku pandemie denně umírá několik tisíc lidí, protože přínos očkování převažuje možná rizika. Washington Post doplňuje, že podobné stanovisko vydala ve středu i Světová zdravotnická organizace a EMA se bude otázkou dále zabývat.

Vystrašit je snadné, uklidnit těžké  

Evropa v očkování již nyní zaostává, poukazuje prestižní deník. Upozorňuje, že v zemích EU bylo zatím podáno je jedenáct dávek na sto obyvatel, zatímco ve Spojených státech 32 a ve Velké Británii 38.

Vakcína od společnosti AstraZeneca je založena na konvenční vektorové technologii, podobně jako přípravek od firmy Johnson & Johnson, nastiňuje editorial. Přiznává, že preparát od AstraZeneca ale provázejí problémy, zpochybňována byla data z klinických zkoušek a objevovaly se obavy, zda je vakcína účinná pro osoby starší 65 let - byť ty byly vyvráceny -, navíc výrobce omezil objem přislíbených dodávek do zemí EU.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stávající pozastavení aplikace této vakcíny může pochybnosti dále prohloubit, varuje washingtonský deník. Konstatuje, že to je to poslední, co Evropa potřebuje v situaci, kdy země jako Česká republika, Polsko, Itálie, Francie a další hlásí vysoké počty nakažených.

"Vakcína je hrází proti pandemii, ale pouze pokud se lidé očkují," pokračuje americký server. Zmiňuje prohlášení experta na infekční nemoci dr. Paula Offita pro deník USA Today, že lidi je snadné vystrašit, ale těžké uklidnit.

Poučení zní, že žádný lék není stoprocentně bezpečný a účinný, uvádí prestižní deník. Připomíná, že chřipková vakcína se musí každý rok měnit, aby si poradila s mutacemi viru, a navzdory široké očkovací kampani proti spalničkám se nemoc stále objevuje.

Evropu čeká obtížný úkol naočkovat desítky milionů lidí, vyzdvihuje Washington Post. Je podle něj nutné připravit se na "nárazy" a být obezřetný vůči závažným problémům, ale zároveň je třeba vyhnout se panice.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) AstraZeneca očkování

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 4 minutami

před 33 minutami

České dráhy - Nový jízdní řád 2023.

Nový jízdní řád 2023 v Praze a ve Středočeském kraji: Změny budou zejména na Benešovsku + VELKÝ PŘEHLED

V neděli 11. prosince 2022, jak informovaly ČD server EuroZprávy.cz ve své zprávě, začne na železnici platit nový jízdní řád. K hlavním novinkám bude patřit úprava dopravního modelu na tratích z Benešova přes Olbramovice do Tábora a do Sedlčan, která souvisí se zrychlením dálkových vlaků na hlavní trati z Prahy do Tábora. Dopravní koncept se změní také na trati mezi Kralupy nad Vltavou a Kladnem, kde nově pojede většina vlaků přímo až do Prahy. Nový jízdní řád bude platit do 9. prosince 2023.

před 34 minutami

Pedro Castillo

Peruánský prezident chtěl vyhlásit předčasné volby, parlament ho okamžitě odvolal

Peruánský parlament dnes jasnou většinou odvolal z funkce prezidenta Pedra Castilla jen krátce poté, co hlava státu oznámila záměr zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Poslanci Castilla zbavili funkce kvůli "trvalé morální nezpůsobilosti". Policie následně na twitteru oznámila, že Castilla zadržely bezpečnostní složky. Do čela státu má nyní nastoupit viceprezidentka Dina Boluarteová, která Castillovo počínání označila za státní převrat, uvedla agentura EFE. Boluarteová má složit přísahu ještě dnes večer.

před 42 minutami

před 50 minutami

Srdce Česka

Google představil Heart of Czechia, první digitální sbírku českého umění

Poklady českého umění, designu a architektury jsou ode dneška volně přístupné publiku na internetu. Platforma Google Arts & Culture připravila projekt s názvem Heart of Czechia (Srdce Česka), v rámci kterého si zájemci mohou prohlédnout například díla malíře Alfonse Muchy nebo brněnskou vilu Tugendhat, řekla ČTK manažerka platformy Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova.

před 2 hodinami

Ursula von der Leyenová

Šéfka EK navrhuje další sankce: Nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Maďaři dnes u benzinek nevěřili svým očím. Pohonné hmoty přes noc zdražily o více než 10 korun

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (téměř 38 Kč) a litr nafty za 699 forintů (přes 41 Kč). Podle maďarských médií však dnes byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší. Cenový strop, který vláda zavedla zhruba před rokem, přitom činil 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr benzinu i nafty.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Úřad práce

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš. Někteří rodiče si stěžují, že peníze od státu ani po týdnech nedostali. Podle Trpkoše případů, které se zpracovávají delší dobu, ubývá. Ministerstvo evidovalo k 6. prosinci 7226 nevyřízených žádostí, které lidé podali před víc než dvěma měsíci.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Glasgow, Skotsko.

Více než polovina Skotů si přeje nezávislost na Spojeném království

Až 56 procent Skotů si nyní přeje nezávislost Skotska na Spojeném království, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos publikovaného Reuters. Podíl je o šest procentních bodů vyšší oproti podobnému průzkumu z května. Britský nejvyšší soud před dvěma týdny rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu Londýna uspořádat druhé referendum o nezávislosti.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti zemřelo osm lidí

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zemřelo osm lidí, oznámil dnes na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Pod palbou se podle něj ocitla tržnice, autobusové nádraží, čerpací stanice i obytné domy. Dalších pět lidí utrpělo zranění, podotkl.

Aktualizováno před 5 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je připraveno bránit své zájmy všemi prostředky

Rusko dává přednost mírovým mechanismům, v případě potřeby je ale připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil podle agentury TASS na dnešním jednání ruské rady pro lidská práva prezident Vladimir Putin. Další vlna mobilizace podle něj zatím není potřeba, protože do "zóny speciální operace", tedy do bojů na Ukrajinu, byla zatím vyslána jen asi polovina z přibližně 300.000 v Rusku mobilizovaných mužů.

před 5 hodinami

Senát ČR

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti o 200 korun

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti od ledna příštího roku o 200 korun. Zvednout se mají na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Senátní ústavně-právní výbor to dnes jednomyslně podpořil. Horní parlamentní komora o novele, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, bude rozhodovat za týden.

před 6 hodinami

Česká televize

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování vysílání a propouštění. Novým předsedou Rady je Novák

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování výroby a vysílání a propouštění zaměstnanců, pokud se do té doby nezvýší koncesionářský poplatek ze stávajících 135 korun. Letos přijatá úsporná opatření nebudou po roce 2024 pro stávající rozsah činností stačit. Při projednávání aktualizace dlouhodobých plánů na roky 2023 až 2027 se na tom usnesla Rada ČT.

Aktualizováno před 6 hodinami

Vláda opět prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27. prosinci. Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Po dnešním jednání vlády to uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Počty běženců podle něj klesají a vláda bude dál sledovat, jak se situace v migraci bude vyvíjet během zimy.

Zdroj: ČTK

Další zprávy