NATO vojáky k hranicím Běloruska neposílá, říká velvyslanec Landovský

Český velvyslanec při NATO Jakub Landovský se nechal slyšet, že se vojska Aliance nechystají přesunout k západní hranici Běloruska, a to proto, aby byla zachována svrchovanost země, tedy právo národa si určit, jakým směrem se míní nadále ubírat. Vyloučil rovněž možnou eskalaci mezinárodních vztahů.

Velvyslanec svými slovy potvrdil prohlášení generálního tajemníka NATO a bývalého norského premiéra Jense Stoltenberga, který se postavil proti slovům běloruského prezidenta Alexandra Lukašenko, že se alianční vojska shromažďují na západní hranici státu.

"V Pobaltí a Polsku probíhá posílená předsunutá přítomnost mezinárodních spojeneckých sil v regionu, ale je hluboko pod původním konsenzem pohybu sil při rozšiřování Severoatlantické aliance,“ vysvětlil Landovský v interview pro Český rozhlas Plus.

Dále také ujistil, že žádná ze zmíněných aktivit není odrazem přítomnosti Ruska v lokalitě. "Je to striktně defenzivní a má to zajistit bezpečnost. NATO se k volbám vyjádřilo, ale k neúměrnému navyšování počtu aliančních sil v regionu skutečně nedochází.“

"NATO zastává postoj, že pravda je z dlouhodobého hlediska nejlepší medicínou na dezinformace, hodnota aliance je v její důvěryhodnosti." Jakub Landovský

NATO nemá problém s respektem k autonomii jiných celků. "Zároveň z hlediska hodnot, které vyznáváme, rádi podpoříme občanskou společnost, aby její vůle byla totožná s tím, jak se v zemi vládne a jak je spravována,“ řekl velvyslanec.

V případě eskalace situace v Bělorusku nebo ruské intervenci je ale prioritní zodpovědnost vůči členským zemím. Landovský to ale nepovažuje za pravděpodobné.

Odstrašení a dialog

Politika NATO vůči východnímu křídlu spočívá v zásadě odstrašení a dialogu. Cílem dialogu je snížit napětí, zatímco odstrašení odpovědět na jakoukoli reakci z bezpečnostního hlediska. "Žádný ze členů nebyl za celou existenci aliance napaden," vysvětlil Landovský, proč se dle jeho názoru tato strategie v dějinách Severoatlantické aliance osvědčila.

Problematický je v současné bezpečnostní situaci ve světě také kybernetický prostor, na jehož nebezpečí upozornil při své nedávné návštěvě v Česku také šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Velvyslanec také vysvětlil, že bychom se novými hrozbami neměli zabývat jenom z povinnosti. "Už jsme se setkali s kybernetickými útoky na nemocnice v době covidu, i tady musíme dbát na bezpečnost našich občanů a systémů," dodal s tím, že za jedno z možných ohrožení z hlediska bezpečnosti vidí například i biologické zbraně. 

"Byť se v případě covid-19 jednalo s největší pravděpodobností o přírodní virus, nikdo nemůže vyloučit situaci, kdy stát nebo teroristická organizace zneužije biologické agenty pro šíření nějaké silné epidemie,“ uzavřel.

Související

Více souvisejících

Jakub Landovský NATO Bělorusko Rusko Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy