Volební systém v Gruzii se měnit nebude, vládní strana navzdory slibům couvla

Představitel vládní strany Gruzínský sen dal dnes, před další protivládní demonstrací v Tbilisi, najevo, že vládní tábor nepodlehne tlaku opozice a nezmění před dalšími volbami volební systém. Podle generálního tajemníka strany Kachy Kaladzeho je taková možnost "uzavřené téma" přes to, že změny strana původně slibovala a v zemi se kvůli nesplnění slibu konaly protesty.

"V roce 2020 zůstane zachován smíšený volební systém, který plně odpovídá demokratickým principům," prohlásil Kaladze podle serveru Gruzia online. Dříve přislíbený přechod k proporčnímu systému od roku 2020 byl podle něj jednostrannou iniciativou vládní strany, kterou se nepodařilo naplnit, protože příslušný návrh zákona v parlamentu nezískal potřebnou podporu.

Vzhledem k náladám ve vládním táboře nelze podle něj počítat se získáním 113 hlasů, potřebným pro přijetí případných změn v ústavě - a v důsledku je toto téma vyřízené.

Kaladze podle agentury TASS naznačil, že spolu s parlamentními volbami v říjnu 2020 či volbami místními v roce 2021 by se souběžně mohlo konat referendum o přechodu k většinovému volebnímu systému.

V Gruzii vypukly předminulý týden protesty poté, co parlament neschválil změnu volebních pravidel. Ta stávající podle opozice zvýhodňují vládnoucí stranu Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho.

V Gruzii se polovina poslanců volí proporčním a druhá polovina většinovým systémem, opoziční strany žádají zavedení jednotného proporčního systému.

Ivanišvili občanům volební reformu slíbil, ale pokusy změnit v tomto smyslu ústavu zatím selhaly, protože je nepodpořilo dost poslanců z vládní strany. Požadavky protestujících se postupně zvyšují, kromě změny volebních pravidel nyní žádají i demisi vlády a nové parlamentní volby.

Vůdci opozice dali najevo, že protesty budou pokračoval, dokud nebudou vypsány předčasné volby. Další demonstraci za odstoupení vlády chystá opozice na dnešní odpoledne.

Malý postsovětský stát na Kavkaze usiluje o integraci se Západem. Gruzínská domácí politika je už dlouho nestabilní a zůstává ve stínu napjatých vztahů s Ruskem, s nímž země svedla v létě 2008 krátkou válku o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie.

Související

Více souvisejících

Gruzie Bidzina Ivanišvili (gruzínský miliardář)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy