Představitel vládní strany Gruzínský sen dal dnes, před další protivládní demonstrací v Tbilisi, najevo, že vládní tábor nepodlehne tlaku opozice a nezmění před dalšími volbami volební systém. Podle generálního tajemníka strany Kachy Kaladzeho je taková možnost "uzavřené téma" přes to, že změny strana původně slibovala a v zemi se kvůli nesplnění slibu konaly protesty.
"V roce 2020 zůstane zachován smíšený volební systém, který plně odpovídá demokratickým principům," prohlásil Kaladze podle serveru Gruzia online. Dříve přislíbený přechod k proporčnímu systému od roku 2020 byl podle něj jednostrannou iniciativou vládní strany, kterou se nepodařilo naplnit, protože příslušný návrh zákona v parlamentu nezískal potřebnou podporu.
Vzhledem k náladám ve vládním táboře nelze podle něj počítat se získáním 113 hlasů, potřebným pro přijetí případných změn v ústavě - a v důsledku je toto téma vyřízené.
Kaladze podle agentury TASS naznačil, že spolu s parlamentními volbami v říjnu 2020 či volbami místními v roce 2021 by se souběžně mohlo konat referendum o přechodu k většinovému volebnímu systému.
V Gruzii vypukly předminulý týden protesty poté, co parlament neschválil změnu volebních pravidel. Ta stávající podle opozice zvýhodňují vládnoucí stranu Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho.
V Gruzii se polovina poslanců volí proporčním a druhá polovina většinovým systémem, opoziční strany žádají zavedení jednotného proporčního systému.
Ivanišvili občanům volební reformu slíbil, ale pokusy změnit v tomto smyslu ústavu zatím selhaly, protože je nepodpořilo dost poslanců z vládní strany. Požadavky protestujících se postupně zvyšují, kromě změny volebních pravidel nyní žádají i demisi vlády a nové parlamentní volby.
Vůdci opozice dali najevo, že protesty budou pokračoval, dokud nebudou vypsány předčasné volby. Další demonstraci za odstoupení vlády chystá opozice na dnešní odpoledne.
Malý postsovětský stát na Kavkaze usiluje o integraci se Západem. Gruzínská domácí politika je už dlouho nestabilní a zůstává ve stínu napjatých vztahů s Ruskem, s nímž země svedla v létě 2008 krátkou válku o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie.
Související
BBC: Úřady v Gruzii použily proti demonstrantům chemickou látku z první světové války
Česko odmítá unijní klimatický cíl 2040. Vláda vyzývá k jeho přehodnocení
Gruzie , Bidzina Ivanišvili (gruzínský miliardář)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
před 1 hodinou
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 3 hodinami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 4 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 5 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 5 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 6 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 7 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 8 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 9 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 10 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 10 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 11 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 13 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
Irán ústy předsedy parlamentu poprvé reagoval na americké ultimátum týkající se blokády Hormuzského průlivu. Teherán je podle vyjádření politika připraven nevratně poškodit důležitou infrastrukturu v Perském zálivu, pokud dojde k útokům na íránské elektrárny.
Zdroj: Lucie Podzimková