Myslíte si, že křesťanství v našich životech už nehraje žádnou roli, případně se zkomercionalizovalo, jak si někteří pamětníci stěžují? Jak kde! V zemi, kde zítra znamená včera, se našla skupina dobrovolných restaurátorů starých a samotným Bohem dávno zapomenutých kostelů. Informoval o tom server Euronews.com.
"Z legrace si říkáme černí restaurátoři, protože tu práci nikdo jiný nechce dělat," nechal se slyšet jeden z dobrovolníků Alesander Saprikin v rozhovoru pro Euronews.com. Během interview ukazoval novinářům pozůstatky Chrámu Sv. Mikuláše v ruské vesnici Berezhnaya Dubrova na severozápadě Archangelské oblasti. Skupina několika lidí se teď momentálně snaží zachránit jeho střechu, která se rozpadá. Saprikin varuje, že pokud s tím nikdo nic neudělá, hrozí, že kostel nepřežije zimu, což by byla podle něj škoda.
Saprikin je jeden za sta Rusů, kteří se rozhodli ve svém volném čase zapojit do obnovy starých dřevěných kostelů a chrámů z dob Carského Ruska. Rodák z Bělgorodu, hlavního města stejnojmenné oblasti ležící na hranici s Ukrajinou, se před několika lety přestěhoval na ruský sever, aby se mohl připojit ke skupině dobrovolníků. Zmiňovaný Chrám Sv. Mikuláše byl postaven v roce 1678 a disponuje devíti cibulovitými kopulemi, které jsou pro východní architekturu typické.
Nikomu nepatřící barabiznySever evropské části Ruska je domovem dřevěných staveb, které pocházejí ještě z dob před Velkou říjnovou socialistickou revolucí, a které přežily celých 200 let. Podle odhadů jich je cca 7 500. Nyní jsou ale v dezolátním stavu a každý rok se některý z nich vlivem špatných povětrnostních podmínek rozpadne. Jedná se převážně o kaple, kostelíky, kláštery a pravoslavné chrámy. Ačkoliv jsou oficiálně ve vlastnictví státu, nikdo se o ně fakticky nestará.
Opuštěné barabizny, k nimž se nikdo nehlásí, zpravidla lákají bezdomovce a squattery - viz Klinika. Saprikin a další dobrovolníci se však ale rozhodli posloužit dobré věci a vynaložit všechny své síly na to, aby ruské kulturní dědictví zachránili. Mají sice omezené možnosti, ale i tak očekávají, že se jim dostane mediální pozornosti, a že jim ruský stát nakonec pomůže. Hodlají ve svém úsilí pokračovat tak dlouho, dokud se tomu tak nestane.
Ačkoliv by antikomunisté mohli tvrdit, že za chátrání historických památek a kulturního dědictví může sovětský režim, opak je pravdou. Za Sovětského svazu byly tyto stavby sice zpravidla užívány jako skladiště obilí a jiných zemědělských plodin, ale i tak se udržovaly v jakžtakž dobrém stavu. Navíc v ruské společnosti hrálo náboženství mnohem větší roli než v socialistickém Československu, a proto byly tak jako tak každou neděli přeplněné. Ruský venkov si nezávisle na režimu své tradice uchovával.
Otec Theodosius Kuritsyn se nechal slyšet, že k prvním problémům došlo až po rozpadu Sovětského svazu. Důvodů bylo několik. Stavby nebyly v prvé řadě vůbec předány Ruské pravoslavné církvi a navíc se následný vývoj v 90. letech nesl v duchu společenského i kulturního chaosu. Kromě korupce, rostoucího státního dluhu, vysoké míry nezaměstnanosti a nízké porodnosti byla Jelcinovská éra také charakteristická urbanizací a emigrací. Spousta Rusů se tehdy stěhovala do velkých měst, případně do zahraničí. O dřevěné kostely a chrámy se tak neměl, kdo starat. Tento fenomén trvá dodnes.
Naděje umírá poslední?Podle informací bylo v letech 2012-2018 vyčleněno z ruského státního rozpočtu 400 milionů rublů (cca 250 milionů Kč) na údržbu dřevěných kulturních památek. "To je na restauraci 7 500 staveb velmi málo," řekl Vladimír Aristarkov, ředitel Ústavu pro kulturní a přírodní dědictví Ruské federace. Jako pozitivní vnímá, že Ministerstvo kultury zahájilo letos v červnu program na obnovu dávno zapomenuté tradiční ruské architektury.
Naděje umírá poslední a vývoj v poslední době ukazuje, že přiložit ruku k dílu má smysl. Ruská vláda momentálně zamýšlí větší podporu dobrovolným restaurátorům. Podle odborníků v oblasti stavebnictví to ale nestačí a je potřeba mít strategičtější plán. Problém spočívá v tom, že památek je víc než lidí, kteří jsou ochotní se ve svém volném čase zapojit do jejich obnovy. Mnohem efektivnější by byly dlouhodobější investice, které by spočívaly i ve vyhlášení veřejných zakázek.
Související
Tady sucho pomohlo. Archeologové hledali ztracenou stavbu marně, teď se objevila
chrám , architektura , Rusko , Kulturní památky , Kostely
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 26 minutami
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 2 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 2 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 2 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 3 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 4 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.
Zdroj: Libor Novák