Tady sucho pomohlo. Archeologové hledali ztracenou stavbu marně, teď se objevila

Sucho nemusí být vždy nutně negativním jevem. Díky němu se například podařilo po letech beznadějí objevit starý indický chrám, kdysi zasvěcený Bohu Višnuovi. Ten však před více než 200 lety zachvátily ničivé záplavy. Ačkoliv vědci původně věřili, že se jim podaří jej znovu nalézt, jejich naděje se po několika neúspěších rozplynuly. Nyní ale současné sucho odhalilo vrcholek jeho věže.

Zmiňovanou stavbu postavili před 500 lety na břehu řeky Mahánadí, která se nachází na území indického státu Uríša. Ten na začátku 19. století zpustošily povodně, během nichž došlo ke změně toku Mahánadí. Tamější obyvatelstvo bylo tehdy nuceno opustit své domovy a nechat zmiňované duchovní místo ležet ladem. Informoval o tom server Novinky.cz

Poté se navzdory snahám Indického národního ústavu pro kulturní a umělecké dědictví stále nedařilo zjistit, kde se zmiňovaný chrám nachází. Když pak veškeré naděje pohasly, podařilo se tento týden díky stávajícímu suchu objevit špičku chrámové věže.

Duchovní místo bylo po léta pohřbeno v písku

Podle vedoucího výzkumného projektu Adíla Dhíra bylo zmiňované duchovní místo součástí širší zástavby několika vesnic nesoucí název Sartapana. V letech 1835-50 došlo ke změně toku řeky Mahánadí, kterou zapříčinila stavba přehrady, což vedlo ke zvednutí její hladiny a povodním. Kvůli tomu se pak stala stavba nepřístupnou pro badatele.

Jediné, co se vesničanům povedlo, bylo odnést a přemístit Višnuovu sochu, ale samotný chrám už nezachránili. Archeologové se jej pak snažili lokalizovat, ale neúspěšně.

"Až místní obyvatelé nás v tomto týdnu, když poklesla hladina řeky, upozornili, kde by chrám mohl být,“ řekl Dhír. Momentálně je viditelná pouze špička věže, zatímco zbytek se stále nachází pod vodou a nánosy písku.

Stavba se nachází v hloubce 18 metrů, přičemž hladina tvoří tři metry a zbylých 15 nánosy písku a bahna. I tak jsou ale archeologové za to, že se chrám nachází v dobrém stavu.

„Téměř v každé řece v Uríše se nachází nějaký zatopený chrám, ale jen z málokterého zbylo víc než trosky,“ vysvětlil Dhír. Zmiňovaná lokalita byla proslulá častými výstavbami. V této oblasti se stavěly na březích řek, které však během času měnily své toky, což vedlo k jejich častým záplavám.

Zmiňovaný Višnuův chrám ze Sartapany postavili na přelomu 15. a 16. století, a to v severoindickém architektonickém stylu Kalinga, konkrétně Rekha deul. Charakteristickými vlastnostmi tohoto slohu jsou typické zaoblení hran stěn šikhary (věže), velký svisle rýhovaný disk (amalaka), který je položený na její špici, a dekorace šikhary s vodorovnými římsami rozčleněné do čtyř stěn po celé výšce probíhající pěti svislými segmenty (triratha, paňčaratha).

Související

Ilustrační foto Analýza

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

Více souvisejících

Indie chrám Sucho Povodně Archeologie historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z

Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy