WHO: Současné očkovací látky proti covidu nestačí. Je potřeba vyvinout nové

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude třeba proti šíření koronaviru nasadit nové očkovací látky. Ty dosavadní sice zachránily miliony životů, ale rozhodujícím způsobem neomezily šíření viru. Organizace dnes proto vědce vyzvala k vyvinutí nových vakcín, které by omezily roznášení infekce. Jinak bude přetrvávat riziko vzniku virových variant, vůči nimž budou vakcíny méně účinné, upozornila WHO.

Nutné je, aby byly k dispozici i očkovací látky, jejichž aplikace bude jednodušší než dosud, například v podobě nosního spreje. WHO aktualizovala i své očkovací cíle. Dvakrát očkovaný tak má být veškerý zdravotnický personál na světě a všichni lidé starší 60 let a zvlášť silně ohrožené osoby s jinými chorobami. Dosavadního cíle naočkovat do poloviny tohoto roku 70 procent všech lidí ve všech zemích přitom nebylo dosaženo. Do konce června to dokázalo jen 58 zemí.

Podle studie londýnské Královské univerzity (Imperial College), kterou v červnu zveřejnil odborný časopis The Lancet, zachránilo očkování proti covidu-19 téměř 20 milionů lidských životů. V chudších zemích však je naočkováno teprve 28 procent starších lidí a 37 procent zdravotního personálu.

"I když bude naočkováno 70 procent obyvatel, lidé budou nadále umírat, zdravotní systémy budou pod tlakem a zotavení světového hospodářství bude nadále ohroženo, pokud nebude naočkováno mnoho pracovníků ve zdravotnictví, starší lidé a nemocní," řekl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Francouzské zdravotní úřady dnes mezitím uvedly, že sedmá vlna covidové epidemie ve velkých městech v zemi opadá, ale počet hospitalizovaných zůstává na vysoké úrovni a počet zemřelých nadále roste. V týdnu od 11. do 17. července přibývalo zhruba 90.000 nakažených denně a v nemocnicích zemřelo dohromady 590 nakažených pacientů.

Například v Británii byl počet nakažených podle tamních úřadů v týdnu, který končil 13. červencem, nadále vysoký. V Anglii se nakazilo zhruba šest procent obyvatel, ve Skotsku to bylo dokonce 6,7 procenta.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy