Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II.

Princ Philip, manžel britské panovnice Alžběty II. dnes ráno pokojně zemřel ve Windsoru, oznámil Buckinghamský palác. Philipovi, známému také jako vévoda z Edinburghu, bylo 99 let. Od letošního února do března pobýval v londýnské nemocnici, kde se léčil s infekcí a po neupřesněném zákroku na srdci.

"Její královská výsost s hlubokým zármutkem oznámila úmrtí svého milovaného manžela, jeho královské výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská výsost pokojně zemřela dnes ráno na hradě Windsor," oznámila královská rodina na twitteru.

Vlajky na Buckinghamském paláci byly staženy na půl žerdi a na jeho brány bylo podle záběrů z britských médií umístěno oznámení o vévodově úmrtí. Také na úvodní internetové stránce královské rodiny se objevila fotografie prince Philipa a jeho úmrtní oznámení.

Posledním místem vévodova odpočinku bude královská hrobka na hradě Windsoru, předtím bude jeho tělo uloženo v londýnském Svatojakubského paláci, napsal list Financial Times. Očekává se také, že Británie bude ode dneška po osm dní držet smutek.

Vévoda nebude mít kvůli koronavirovým omezením státní pohřeb a rakev s jeho tělem nebude veřejně vystavená. "Členové veřejnosti musí být bohužel požádáni, aby se nepokoušeli zúčastnit událostí souvisejících s pohřbem," uvedla podle agentury Reuters královská heraldická společnost College of Arms. Pohřeb se v souladu s tradicí i Philipovými přáními bude podle ní konat v kapli svatého Jiří na hradě Windsoru.

It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh. His Royal Highness passed away peacefully this morning at Windsor Castle. pic.twitter.com/XOIDQqlFPn

— The Royal Family (@RoyalFamily) April 9, 2021

Brzy po oznámení vévodovy smrti začali lidé chodit k Buckinghamskému paláci klást květiny. Britská vláda však požádala, aby se lidé před královským palácem neshromažďovali a nadále se řídili epidemickými doporučeními, omezili cestování a vyhýbali se místům s velkou koncentrací lidí.

V posledních letech se princ na veřejnosti prakticky neobjevoval, z veřejného života se stáhl v roce 2017. Poslední vystoupení bylo v červenci 2020 na vojenské ceremonii ve Windsoru, kde nyní během pandemie covidu-19 manžel královny trávil čas v izolaci. Společně s Alžbětou II. byl na začátku tohoto roku očkován proti covidu-19.

V polovině února byl vévoda hospitalizován v soukromé londýnské nemocnici kvůli nevolnosti a blíže neupřesněné infekci. Na začátku března pak Buckinghamský palác informoval, že vévoda úspěšně podstoupil proceduru kvůli předchozím srdečním problémům. Propuštěn byl 16. března.

Philip se narodil 10. června 1921 na řeckém ostrově Korfu. Jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie. Po vzpouře v Řecku v roce 1922 musela královská rodina s malým Philipem uprchnout do exilu, nejprve do Paříže, posléze princ pobýval v Německu či Británii.

Philip se s Alžbětou II. oženil v roce 1947, pět let předtím, než se stala královnou. Podle zpravodajského serveru BBC mu proto patří titul nejdéle sloužícího královského chotě v historii země. Pár má čtyři děti, osm vnoučat a deset pravnoučat.

Philip si za 69 let vlády Alžběty II. vysloužil pověst tvrdého muže se sklony k občasným faux pas, píše agentura Reuters. Některým Britům Philip imponoval pro svůj šarm a neochotu tolerovat ve svém okolí pošetilé chování. Jiní ho však odsuzovali pro občasnou příkrost, která na ně působila nevychovaně a odtažitě. Zároveň podle Reuters hrál klíčovou roli v modernizaci britské monarchie v období po druhé světové válce a za zdmi Buckinghamského paláce byl královniným nejbližším důvěrníkem.

"Po celá ta léta mi jednoduše dodával sílu," uvedla Alžběta II. ve vzácném osobním komentáři na Philipův účet v roce 1997, kdy pár slavil 50 let od svatby.

Bývalý námořní důstojník v minulosti přiznal, že pro něj bylo těžké opustit armádní kariéru a přijmout roli královského chotě, jež neměla žádné jasně vymezené úkoly. I přes svou inteligenci a ironický, přímočarý způsob vyjadřování princ nedával najevo své intelektuální zájmy, mimo jiné o poezii a teologii, píše list The Guardian. Byl sběratelem umění, sám se občas věnoval malbě a v osobní knihovně měl více než 11.000 titulů.

Čtyřiadevadesátiletá Alžběta II. v posledních letech omezila účast na oficiálních akcích a část svých povinností předala následníkovi trůnu princi Charlesovi, jeho synovi Williamovi a dalším členů královské rodiny. Ačkoliv Philipovo úmrtí vzbuzuje otázky, zda královna po odchodu svého důvěrníka neabdikuje, pravděpodobnost takového kroku je téměř mizivá, domnívají se odborníci na královskou rodinu.

Podle odborníků na britskou monarchii sice Philip na veřejnosti hrál sekundární roli, v soukromí byl ale bezesporu hlavou rodiny. Jeho absence v jejím čele podle nich vedla k nedávným krizím, včetně odchodu Charlesova mladšího syna Harryho a jeho manželky Meghan, kteří se vzdali aktivní role v britské monarchii.

Související

Královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její počest u příležitosti jejích oficiálních narozenin. Ty Alžběta slaví poprvé od smrti svého manžela, prince Philipa, který zemřel před dvěma měsíci. Každoroční oslava se letos stejně jako loni kvůli koronaviru konala ve skromnějším formátu a s důrazem na dodržení rozestupů, uvedla agentura Reuters.
Alžběta a Philip slaví Komentář

S princem Philipem odchází smysl pro povinnost, oddanost i lidskost. Sobectví bylo vévodovi cizí

Potlačil své mužské ego a oddaně se podřídil své manželce Alžbětě II. i monarchii. Princ Philip, jehož dnešní pohřeb v kapli sv. Jiřího na hradě Windsor zasel nejen do duší Britů žal a prázdnotu, je synonymem věrnosti. Vévoda z Edinburghu se po sňatku vzdal titulu řeckého a dánského prince, včetně řeckého občanství, změnil církev, příjmení a obětoval vojenskou kariéru, během níž se mohl vypracovat až k velení celého britského námořnictva. Muž s osobitým humorem byl ale především milujícím chotěm, otcem i dědečkem, jemuž sobectví bylo zcela cizí.

Více souvisejících

Princ Philip královská rodina (gbr) úmrtí

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy