KOMENTÁŘ | S princem Philipem odchází smysl pro povinnost, oddanost i lidskost. Sobectví bylo vévodovi cizí

Potlačil své mužské ego a oddaně se podřídil své manželce Alžbětě II. i monarchii. Princ Philip, jehož dnešní pohřeb v kapli sv. Jiřího na hradě Windsor zasel nejen do duší Britů žal a prázdnotu, je synonymem věrnosti. Vévoda z Edinburghu se po sňatku vzdal titulu řeckého a dánského prince, včetně řeckého občanství, změnil církev, příjmení a obětoval vojenskou kariéru, během níž se mohl vypracovat až k velení celého britského námořnictva. Muž s osobitým humorem byl ale především milujícím chotěm, otcem i dědečkem, jemuž sobectví bylo zcela cizí.

Neměl jednoduchý život, ale nikdy si nestýskal. Už jako roční chlapeček musel opustit rodné Řecko, když Královská armáda jeho strýce Konstantina, v níž sloužil i jeho otec, prohrála válku s Tureckem. Jeho matka Alice byla od narození neslyšící a později jí lékaři diagnostikovali maniodepresivní psychózu. Poté, co jeho tatínek Ondřej-Andreas sám přesídlil do Monte Carla, skončil syn na internátních školách, a to ve Francii, Německu i Velké Británii, když nacismus zachvátil svět.

Obdivoval československé letce i sochaře Bělského

A právě ve druhé světové válce se zřejmě projevilo, že dětství a útrapy v něm jej zocelily. Nebyl žádným rozmazleným aristokratem, i když mu od narození jako pravnukovi dánského krále Kristiána IX. a vnukovi řeckého krále I. náležel titul dánského i řeckého prince. Ve válce kariérně rychle stoupal, účastnil se mimo jiné boje o Krétu či invaze na Sicílii. Jeho jméno je spojeno i s podpisem japonské kapitulace v Tokijském zálivu, jíž byl přítomen.

Osudným se mu ale stalo setkání s Alžbětou, která změnila jeho život. Svět tak přišel o schopného vojáka, který mohl velet celému britskému námořnictvu. Láska však byla silnější než kariéra. Oba byli vzdálení sestřenice a bratranec, pravnoučata královny Viktorie. Jejich cesty se poprvé proťaly, když budoucí panovnici bylo osm let. Poznali se v roce 1934 na svatbě řecké a dánské princezny Mariny a vévody z Kentu Jiřího. O pět let ji jako třináctiletou doprovázel při návštěvě královské rodiny v námořní akademii v Dartmouthu na žádost Alžbětiny matky a Philipova strýce Louise Mountbattena. Právě tehdy se do šviháckého námořního kadeta podle všeho Alžběta zamilovala. Korespondovali si po celou válku a Philip požádal Alžbětina otce, krále Jiřího VI., o její ruku v roce 1946. Král svolil pod podmínkou, že ke svatbě dojde o rok později, až bude Alžbětě jednadvacet roků.

Po jejím boku jako manžel stál neuvěřitelných 73 let. Jejich svazek nebyl produktem dynastických úvah. S královnou Alžbětou II. měli pevný vztah, jinak by se nepodřídil. Před sňatkem se vzdal titulu řeckého a dánského prince, včetně řeckého občanství. Mimochodem celý život jej trápilo, že se nenaučil rodný jazyk a nepochopil tamní mentalitu. Změnil si i příjmení, neboť jméno Glücksburg krátce po skončení 2. světové války evokovalo vzpomínky na německou cyničnost. A tak se občansky jmenoval Mountbatten, a to po svém strýci. Z pohledu věřících však učinil největší oběť tím, že změnil církev. Jako pravoslavný křesťan konvertoval k anglikánské církvi.

Postavou vysoký muž, který mohl velet námořnictvu, se okamžitě podřídil potřebám královského dvoru. Jako voják měl totiž v DNA zakódovanou povinnost pro službu, a proto okamžitě pochopil, jakou roli má v monarchii. I v armádě musel poslouchat, a tak někdo jiný by na jeho pozici nemusel obstát. Smířil se svým upozaďováním, ale přesto zůstal sám sebou. V době, kdy ještě nebylo módou dělat si jméno na životním prostředí, se bil za podporu přírody a živočichů. Miloval koně, a když byl s Jejím Veličenstvem v březnu roku 1996 na návštěvě v České republice, nemohl vynechat návštěvu kladrubského hřebčína. A zde se prokázalo, jaké úctě se těší i mimo Ostrovy. Když mělo jeho čtyřspřeží nehodu, nepodlehl tehdejší ředitel Norbert Záliš vábení bulváru, který za snímky havárie nabízel obří sumy. Aura jeho autority i respekt nedovolily žádnou nekalost vůči princi Philipovi, byť byl v královském páru vždy tím druhým, který neměl žádné klíčové pravomoci. Podraz od Čecha by jej jistě bolel, neboť si vážil odvahy československých letců ve službách v RAF, které obdivoval, spřátelil se s českým sochařem Františkem Bělským, jenž portrétoval královskou rodinu, včetně Alžběty II. i jeho, a výtečně si rozuměl s prezidentem Václavem Havlem při návštěvě na Pražském hradě.

Jeho svérázný humor polidšťoval královský dvůr

Princův osobitý, svérázný humor, který mnohdy balancoval na hraně únosnosti, však polidšťoval královský dvůr. Specifickou rétorikou dával najevo, že sice je podřízeným své ženy, ale zároveň neudusí svoji osobnost, nepřetvařuje se. Využíval, že klíčová témata neměl v monarchii v gesci. Svět si jeho excesy zamiloval. Snad každý si vzpomene, jak se australského domorodce při návštěvě zeptal, zda ještě bojují s oštěpy, anebo jak prezidentovi Nigérie Olusegunovi Obasanjovi v roce 2003 řekl, že vypadá, jako by byl připraven jít do postele, když byl přitom oblečený v tradičním domorodém oděvu. Bývalé britské studenty zase zaskočil, když k nim pronesl, že pokud v čínské škole dlouho zůstanou, budou mít šikmé oči a pozdvižení způsobil i v Cardiffu. Neslyšícím při poslechu tamní školní kapely bicích nástrojů sdělil, že se nediví, jak jsou hluší. Jeho řečnický styl však nikdy neohrozil monarchii či královnu Alžbětu II.

Pamatovat si však téměř stoletého vévodu z Edinburghu jen jako šprýmaře by bylo nespravedlivé, laciné a až bulvární. Velký sportovec, který v roce 1956 zahajoval jménem královny olympijské hry v australském Melbourne, byl především milujícím manželem, starostlivým otcem a později i vzorným dědečkem. Nebyly mu lhostejné rodinné problémy. Například už odmítal tolerovat chování svého syna Charlese, a tak mu dal písemné ultimatum, aby přestal obelhávat Dianu. Po jejím tragickém skonu byl největší oporou vnuků Williama a Harryho. Přemluvil je, aby šli v pohřebním průvodu za její rakví, protože v budoucnosti by své absence mohli litovat. Řekl jim, že půjde s nimi a zdrcené děti jej poslechly. Byl přesvědčivý, autentický. Byť voják, uměl se vžít do duše jiných, uměl projevovat lidskost.

I když působil, že je věčně nad věcí, v posledních dnech jeho života jej sužovalo odcizení Williama a Harryho. Zdrtilo jej i obvinění od Harryho a jeho ženy Meghan, že v královské rodině bují rasismus. Pozornost bulváru mu nebyla příjemná. Celý skandál nemohl pochopit a není divu. Aféra se totiž příčila jeho smyslu pro povinnost a službu. Byl dokonalým protipólem princezny Diany, která tolik otřásla monarchií, stejně jako Meghan, vévodkyně ze Sussexu.

S princem Philipem, který řídil vůz až do svých 97 let a designově i technicky se podílel na Land Roveru, jež jej vezl na poslední cestě, odchází stará škola. Svět i monarchii opustil muž, pro něhož služba, smysl pro povinnost, oddanost i věrnost byly hlavním posláním jeho těžkého a náročného života. Přesto zůstal svůj a i přes všechny peripetie neztratil pověstný humor. Až nyní si monarchie i národ uvědomí, jakou osobnost v podobě prince Philipa ztratila. Výjimečnost, empatie a moudrost se nedá jen tak nahradit. A královna Alžběta II. náhle přišla o svou největší oporu, jakou kdy ve svém životě měla.

Související

Královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její počest u příležitosti jejích oficiálních narozenin. Ty Alžběta slaví poprvé od smrti svého manžela, prince Philipa, který zemřel před dvěma měsíci. Každoroční oslava se letos stejně jako loni kvůli koronaviru konala ve skromnějším formátu a s důrazem na dodržení rozestupů, uvedla agentura Reuters.
Princ Philip, vévoda z Edinburghu Rozhovor

Princ Philip měl náročný život a přitom neztratil smysl pro humor. Jeho rétoriku Havel vítal, říká Žantovský

Oči se mu zalesknou dojetím a v hlavě náhle naskočí množství vzpomínek. Bývalý velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Michael Žantovský, který měl možnost se zesnulým princem Phillipem občas hovořit, se při posledním rozloučení s vévodou z Edinburghu, jež proběhne dnes na zámku Windsor, ponoří do smutku a žalu. „Měl velmi náročný a někdy i těžký život, dokázal se s ním důstojně vyrovnat a neztratil přitom smysl pro humor. To se podaří málokomu. Prezidentu Havlovi byla jeho legrace i styl rétoriky velmi blízký a vítal ji,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý prezidentův tiskový tajemník i mluvčí a nyní ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Více souvisejících

Princ Philip komentář

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

Aktualizováno před 57 minutami

Kardinálové zvolili nového papeže, z komína vyšel bílý kouř. (8.5.2025)

Objevil se bílý kouř. Kardinálové zvolili nového papeže

Kardinálové zvolili nového papeže. Ve čtvrtek po 18. hodině vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple bílý kouř na znamení úspěšné volby hlavy katolické církve. V tuto chvíli ale ještě není známo, kdo přesně nahradí zesnulého papeže Františka. 

před 1 hodinou

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

před 4 hodinami

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 6 hodinami

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 9 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy