Evropský soud schválil žalobu proti Rusku za sestřelení letu MH17

Evropský soud pro liská práva (ECHR) považuje za přípustné tři různé žaloby Nizozemska a Ukrajiny proti Rusku kvůli porušování lidských práv ve dvou separatistických východoukrajinských regionech a kvůli sestřelení letadla na lince MH17 s 298 lidmi na palubě z července 2014. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Rozhodnutí je procesní a nerozhoduje o podstatě věci. Ukazuje ale, že soud se sídlem ve Štrasburku se domnívá, že Rusko může nést odpovědnost za porušování lidských práv v separatistických územích na východě Ukrajiny, jako je samozvaná Doněcká lidová republika (DNR) a samozvaná Luhanská lidová republika (LNR).

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska před čtyřmi lety dospěl k tomu, že letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 zasáhla ruská raketa Buk. Střela podle nich byla odpálena z mobilního odpalovacího zařízení z prostoru tehdy kontrolovaného proruskými separatisty, a tedy de facto Ruskem.

Ke stejnému závěru dnes dospěl i soud ve Štrasburku. "Soud mimo jiné konstatoval, že oblasti na východě Ukrajiny v rukou separatistů byly od 11. května 2014 a nejméně do 26. ledna 2022 pod jurisdikcí Ruské federace," uvedl v prohlášení.

Žaloby nyní přejdou do fáze meritorního projednávání, které by mělo trvat další jeden až dva roky, než bude vydáno konečné rozhodnutí. Nynější verdikt ECHR otevírá dveře nejméně třem dalším případům ukrajinského státu proti Rusku, které byly doteď pozastaveny.

Nizozemský soud loni v listopadu v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho Ukrajince, které shledal vinnými ze sestřelení letounu z léta 2014 a vraždy všech 298 lidí na jeho palubě. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny. Odsouzení zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají.

Soud v Nizozemsku také v dospěl k závěru, že použitá raketa byla ruské výroby a Moskva podle něj navíc kontrolovala separatisty ovládaný východ Ukrajiny, ze kterého byla odpálena. Zatímco pozůstalí, Nizozemsko, Ukrajina a jejich západní spojenci listopadový verdikt přivítali, Rusko rozhodnutí označilo za politickou objednávku.

Nizozemsko podalo žalobu k ECHR v roce 2020 s tím, že sestřelení letu MH17 nad územím na východní Ukrajině, které drží Ruskem podporovaní separatisté, porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech. Moskva opakovaně popřela, že by se jakkoli podílela na zničení letadla v době, kdy zuřily boje mezi separatisty a ukrajinskými vládními silami.

Dva ukrajinské případy, které se datují od roku 2014, se týkají podle Kyjeva administrativních postupů Ruska na východě Ukrajiny, které porušují Evropskou úmluvu o lidských právech, a také únosu tří skupin ukrajinských sirotků a dětí bez rodičovské péče a několika dospělých, kteří je doprovázeli. Všichni unesení byli podle ECHR vráceni domů.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

soudy Rusko Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy