Udržení jednoty Evropské unie a Severoatlantické aliance je nevyhnutelným předpokladem posílení obrany Ukrajiny, dalšího odstrašení agresora a dosažení spravedlivého a udržitelného míru, uvedli český a slovenský premiér Petr Fiala a Eduard Heger ve společném písemném prohlášení po dnešním jednání členů vlád obou zemí na Slovensku. Vyslovili se přitom pro pokračování různých forem pomoci Ukrajině, která od konce loňského února čelí ruské vojenské invazi.
"Důležitým faktorem je i pokračování v cíleném tlaku na Ruskou federaci v podobě důkladného dodržování sankcí ze strany EU a jejích partnerů, bránění jejich obcházení a vytváření mechanismů vyvozovaní odpovědnosti za zločiny spojené s touto agresí," píše se v prohlášení, které ČTK poskytl tiskový odbor úřadu slovenské vlády.
Podle Fialy a Hegera je v životním zájmu Česka a Slovenska pokračovat v obraně klíčových hodnot jako jsou svoboda, demokracie, lidská práva či spravedlnost, ačkoli válka na Ukrajině negativně ovlivňuje občany bývalého Československa.
Oba premiéři se vyslovili pro hledání způsobů, jak účinněji spolupracovat v boji proti hybridním hrozbám, ale i proti kybernetickým útoků a různým formám zastrašování. "Pod vlivem hybridního působení Ruské federace jsou podkopávány právě základy demokracie či právního státu a je ohrožována vnitřní soudržnost a společenský smír," uvedli v dokumentu předsedové vlád.
Fiala a Heger rovněž poukázali na přetrvávající blízké vztahy mezi Českem a Slovenskem, mimo jiné na zvyšující se obchodní výměnu a posílení přeshraniční spolupráce. Za potřebné označili investice do inovací, lidí a vývoje zelených technologií, jakož i posilování energetické bezpečnosti, přičemž oběma zemím se podle premiérů daří snižovat závislost na energetických dodávkách z Ruska.
Slovenský premiér doporučil Česku uzavřít obrannou dohodu s USA
Slovenský premiér Eduard Heger po dnešním jednání slovenské a české vlády doporučil Česku podepsat obrannou smlouvu DCA se Sppojenými státy. Česká vláda by měla tuto dohodu s Američany projednat v dubnu, podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) se nyní čeká na závěrečné jazykové odsouhlasení americkou stranou. Po podpisu ministry obrany dostanou smlouvu k ratifikaci obě komory Parlamentu a k podpisu prezident. Kabinety ČR a SR dnes v Trenčíně jednaly mimo jiné o obranné spolupráci či dezinformacích.
Čeští a slovenští ministři si dnes vyměňovali zkušenosti s některými otázkami včetně obrany či energetiky. Hegera potěšilo, že slovenští členové vlády mohli svým protějškům poskytnout rady ohledně dohody DCA. "Před rokem jsme si sami tou cestou prošli a chceme vás povzbudit, abyste to udělali. Je důležité, abyste se nenechali odradit jakýmikoli zpochybňujícími hlasy," uvedl.
Na Slovensku schvalování provázela ostrá vnitropolitická diskuse. Podle Hegera zaznívaly hlasy, že po podpisu budou na slovenském území američtí vojáci znásilňovat ženy a rozmístí se zde jaderné zbraně. "Dnes je rok poté a ukázalo se, že to byly čisté lži," řekl Heger.
Čeští a američtí vyjednávači dokončili pracovní návrh smlouvy v únoru. Dokument má podle Černochové 40 stran, zabývá se například možnou přítomností amerických vojáků v ČR nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území. Ministryně zdůraznila, že nepovede ke zřízení americké vojenské základny v Česku, přítomnost amerických vojáků nadále budou schvalovat obě komory Parlamentu. Vyloučila i rozmístění jaderných zbraní v Česku.
Vlády v Trenčíně spolu konzultovaly pomoc při vojenských nákupech či společné výcviky. Čeští ministři dostali od slovenských i tipy ohledně nákupu obrněnců. "Máme zájem o zapojení slovenského obranného průmyslu do projektů, které mají potenciál být úspěšné při exportu na další trhy. Konkrétně jsme diskutovali o nabídce českých cvičných letounů L-39 pro ozbrojené síly SR," uvedl Fiala.
Nabídka se podle Fialy projednává, nechtěl proto jít do detailů. "Mohou do toho být úzce zapojeny slovenské firmy a slovenský obranný průmysl," řekl. Vidí předpoklady pro to, aby vyjednávání byla úspěšná. Podle Fialy se celkově nabízí přirozený prostor pro úzkou spolupráci českého a slovenského obranného průmyslu, který může vyústit i v další podporu Ukrajiny proti Rusku.
Podle Hegera se v Trenčíně hovořilo i o dezinformacích, ekonomice či konkurenceschopnosti. Oba státy se shodují i v odmítavém postoji k unijní emisní normě Euro 7. Na programu byla i diskuse o energetice či vzdělávání. Politici označili vzájemné vztahy za skvělé a ocenili, že se po covidové pauze podařilo obnovit tradici společných vládních jednání.
Související

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné
Vláda ČR , Slovensko , Eduard Heger (ministr SR)
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 2 hodinami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
včera

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
včera
Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
Bývalá německá spolková kancléřka Angela Merkelová ostře zkritizovala současného kancléře Friedricha Merze za jeho přístup k migrační politice, který podle ní představuje závažné ohrožení jednoho ze základních pilířů evropské integrace – svobody pohybu. S odkazem na její slova to uvedl server Politico.
Zdroj: Jakub Jurek