Francie přijme loď Ocean Viking s 230 migranty, ale pozastaví přijetí jiných žadatelů o azyl

Humanitární loď Ocean Viking s 230 migranty, která od konce října neúspěšně žádala o povolení k vylodění italské úřady, může zakotvit ve francouzském přístavu Toulon. Oznámil to dnes ministr vnitra Gérald Darmanin, který rovněž kritizoval odmítavý postoj italských úřadů. Francouzská vláda také dnes uvedla, že pozastavuje plán přijetí 3500 žadatelů o azyl z Itálie, na němž se s Římem dohodla v létě. 

K obdobnému kroku vyzvala i další státy zapojené do unijního solidárního mechanismu. Italský ministr vnitra Matteo Piantedosi označil francouzskou reakci za "naprosto nepochopitelnou".

"Reakce Francie stran žádosti o přijetí 234 migrantů, když Itálie jich jen letos přijala 90.000, je zcela nepochopitelná vzhledem k neustálým výzvám k solidaritě s těmito lidmi. Ukazuje ale také, jak pevný a rozhodný je postoj ostatních zemí k ilegální migraci. To, čemu nerozumíme, je, proč by měla Itálie ochotně akceptovat něco, co ostatní akceptovat ochotni nejsou," uvedl Piantedosi. Rovněž ministr zahraničí Antonio Tajani označil reakci Paříže za "nepřiměřenou". Na lodi bylo ještě ve středu 234 běženců, dnes nechala francouzská vláda na žádost posádky přepravit do nemocnice v Bastii čtyři z nich kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Loď Ocean Viking, plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizací SOS Méditerranée se sídlem ve Francii, pluje kolem Korsiky a do Toulonu by měla dorazit v pátek. "Osoby, které nemají právo na azyl či na pobyt na našem území, budou bez odkladu zařazeny do procesu vyhoštění," uvedl Darmanin.

Večer Darmanin oznámil, že dvě třetiny běženců z lodě Ocean Viking převezme celkem devět evropských zemí. Přes 80 jich podle něj převezme Německo, další slíbily převzít Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Malta, Portugalsko, Lucembursko a Irsko. Podle AFP jsou migranti na lodi Bangladéšané, Eritrejci, Syřané, Egypťané, Pákistánci, Malijci, Súdánci a Guinejci. AFP rovněž s odkazem na zdroj z ministerstva uvedla, že "už se navazují kontakty s dotčenými zeměmi, aby bylo možné vyhostit ty, kteří nesplňují podmínky pro udělení azylu".

Zakotvení lodi ve francouzském přístavu označil Darmanin za "výjimečné". "Výjimečně přijmeme tuto loď vzhledem k patnácti dnům, které nechaly italské úřady tuto loď s migranty na moři," řekl. Darmanin také uvedl, že Francie posílí ochranu hranic s Itálií. Večer italská média informovala, že už tam dorazilo 500 francouzských policistů.

O osud lodi se tento týden přely Řím s Paříží. V úterý večer krajně pravicová italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla, že francouzské úřady otevřou lodi svůj přístav. To ale ve středu ráno dementoval mluvčí francouzské vlády Olivier Véran s tím, že loď by měla zakotvit v Itálii. To zopakovali představitelé centristického kabinetu i dnes. "Evropským pravidlem je, že loď má zakotvit v nejbližším přístavu, což je italský přístav," řekl v ranní vysíláním stanice France 2 ministr financí Bruno Le Maire. Podle něj by výjimky z tohoto pravidla jen snížily efektivitu řízení migračních toků.

Podle deníku La Stampa úterní prohlášení Meloniové způsobilo první diplomatický incident mezi Paříží a Římem od nástupu nové italské vlády k moci na konci října. Premiérka totiž vystoupila s oznámením, i když Francie předtím oficiálně nepotvrdila ochotu loď přijmout. Francouzská vláda trvala na postupu, který Darmanin sdělil Piantedosimu, a sice, že Francie převezme část migrantů, ale Itálie musí loď pustit do svého přístavu. Podle zdrojů agentury ANSA bylo úterní prohlášení premiérky výsledkem "nedorozumění".

Italská vláda tvrdí, že svým postojem k humanitárním lodím jen chrání hranice a dodržuje zákony. Během tohoto týdne vpustila tři humanitární lodě do svých přístavů, u dvou z nich nejprve umožnila vylodění části migrantů, až později nechala vylodit zbývající.

Dál přitom pokračuje příliv běženců na italský ostrůvek Lampedusa, kde je v přijímacím středisku s kapacitu asi 350 osob přes 1300 migrantů. V noci na dnešek tam dorazilo z Afriky na třech malých člunech 118 běženců, ve středu tam doplulo 552 lidí.

Související

Ocean Viking

Do Itálie dorazilo skoro 100 migrantů. Další stovky zůstávají na moři

Do Itálie dnes na palubě lodi neziskové organizace SOS Méditerranée dorazilo 92 zachráněných migrantů, na pevninu se dostali v přístavu Salerno. Informovala o tom agentura ANSA. Dalších 500 lidí se nyní nachází na lodi, která se dostala do problémů v teritoriálních vodách Malty, a požádala proto o naléhavou pomoc skrze organizaci Alarm Phone.
Loď Ocean Viking

Dvě lodě s migranty žádají po italské vládě bližší přístav, než jim přidělila

Italská vláda odmítla žádost posádek dvou humanitárních plavidel, které v sobotu v centrálním Středomoří nalodily z vratkých člunů stovku migrantů snažících se dostat z Afriky do Evropy. Vláda jim už v sobotu přidělila jako přístav pro vylodění město Ancona, organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée ale žádají bližší přístav, a to i kvůli očekávanému zhoršení počasí. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Více souvisejících

loď Ocean Viking Francie migrace Itálie

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 37 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy