Gregorová o volbách v Gruzii: Manipulace jsem viděla na vlastní oči

O parlamentních volbách v Gruzii vyvstávají pochybnosti. Opozice odmítá uznat vítězství proruské strany Gruzínský sen, někteří opoziční politici mluví o "ukradených" volbách. Podle české europoslankyně Markéty Gregorové (Piráti), která byla pozorovatelkou na místě, došlo při hlasování ke zjevným manipulacím. 

Gregorová byla součástí oficiální pozorovatelské mise Evropského parlamentu. Delegace podle jejích slov navštívila volební místnosti v Tbilisi i dalších městech a vesnicích v ostatních regionech. V hlavním městě se prý mohla jevit jako největší prohřešek špatná organizace nově zavedeného elektronického hlasování, jinde však byla situace horší.

"V regionech jsme ale bohužel byli očitými svědky opakovaného hlasování, fyzického napadení pozorovatelů voleb ze strany volební komise, nátlaku na voliče a dokonce i vkládání vícero volebních lístků jednou osobou. Gruzínský sen si díky nátlakové kampani udržel svou původní podporu, nelze nicméně vyloučit, že právě těmito praktikami si zajistil pohodlnou většinu, kterou nic další čtyři roky neohrozí," uvedla pirátská politička v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici. 

Mise, která reaguje na dlouhodobé oslabování demokracie v Gruzii, se zúčastnilo sedm europoslanců napříč politickými skupinami. Unijní zákonodárci se před volbami setkali společně s dalšími národními pozorovateli se zástupci vládních i opozičních stran, neziskových organizací, médií i úředníků.

"Pochyby ale vznikaly především před samotným volebním dnem. Parlament krátce před volbami změnil volební zákon, zrušil povinné kvóty pro ženy a upravil složení ústřední volební komise. Vládní strana dokonce hrozila zákazem některých opozičních stran v případě vítězství, což nám při osobní schůzce potvrdili. Volby byly prezentovány jako volba mezi mírem a válkou ze strany vlády, zatímco opozice je vnímala jako referendum o geopolitickém směřování země. Objevily se i signály manipulace – od nátlaku na státní zaměstnance až po hromadné zabavování občanských průkazů. Tato opatření dohromady ukazují na organizovanou a propracovanou snahu ovlivnit volby," dodala europoslankyně, která se vztahům mezi EU a Gruzií věnuje již druhý mandát jako místopředsedkyně delegace EURONEST, kam spadají země tzv. Východního partnerství.

Prorusky orientovaná strana Gruzínský sen, kterou vede miliardář Bidzina Ivanišvili, obdržela ve volbách přes 54 procent hlasů, což by mělo stačit na sestavení vlády, nikoliv však na absolutní ústavní většinu. Mandáty v parlamentu pak získaly další čtyři opoziční strany. Kandidující subjekty Koalice pro změnu, Jednota, Silná Gruzie a Pro Gruzii ovšem dohromady měly jen asi 37 procent hlasů. 

Vedoucí strana koalice Jednota již odmítla uznat výsledky prezentované státní volební komisí. "Oznamujeme, že neakceptujeme výsledky ukradených voleb a nehodláme je uznat ani později," uvedla předsedkyně strany Tina Bokučavová v noci na neděli podle RFE/RL. Vyzvala zároveň ostatní opoziční strany, aby se k výsledkům postavily stejně. Připustila také, že budou pokračovat protesty. 

Gruzie při letošních parlamentních volbách poprvé využila elektronický sčítací systém, který umožnil zveřejnění výsledků jen pár hodin po uzavření volebních místností. Volební účast činila 59 procent a byla nejvyšší od roku 2012. 

Předvolební kampaň byla napjatá. Gruzínský sen vykresloval hlasování jako volbu mezi mírem a válkou, když tvrdil, že opozice zemi zatáhne do konfliktu s Ruskem, k jakému došlo v roce 2008. Opozice mluvila o volbě mezi Západem a Ruskem či demokracií a autoritářstvím. 

Související

Klára Dostálová

Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?

Češi si v pátek a sobotu zvolí 21 zástupců, kteří je pro roky 2024-2029 budou zastupovat v Evropském parlamentu. Kandiduje pestrá paleta stran a hnutí s ještě zajímavějšími kandidáty. EuroZprávy.cz vám představí některé z nich. Ve volebním klání se vyskytne 30 stran nebo hnutí. Již dříve jsme přinesli prohlášení některých politických subjektů ohledně jejich priorit. 

Více souvisejících

Markéta Gregorová (Piráti) volby v Gruzii Gruzie Bidzina Ivanišvili (gruzínský miliardář)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Marek Výborný

Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

před 2 hodinami

Michelle Obamová je současná první dáma Spojených států amerických.

Obamová varovala muže, co může znamenat volba Trumpa pro jejich milované ženy

Mezi výraznými osobnostmi, které v boji o Bílý dům vyjádřily podporu Kamale Harrisové, nechybí ani bývalá první dáma Michelle Obamová. Během první zastávky v rámci svého turné se rozhodla apelovat na americké muže. Obamová jim konkrétně vzkázala, že prezidentské volby mohou rozhodovat o životě a smrti jejich partnerek. 

před 2 hodinami

Markéta Gregorová

Gregorová o volbách v Gruzii: Manipulace jsem viděla na vlastní oči

O parlamentních volbách v Gruzii vyvstávají pochybnosti. Opozice odmítá uznat vítězství proruské strany Gruzínský sen, někteří opoziční politici mluví o "ukradených" volbách. Podle české europoslankyně Markéty Gregorové (Piráti), která byla pozorovatelkou na místě, došlo při hlasování ke zjevným manipulacím. 

před 3 hodinami

Jan Lipavský

Babišova minulost se řešit nepřestává. Lipavský se kvůli ní střetl s Vondráčkem

Otázka evidence expremiéra Andreje Babiš (ANO) u komunistické Státní bezpečnosti byla tématem nedělního vydání Partie. Slovensko v uplynulých dnech uzavřelo smír s Babišem a uznalo, že byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. Ministr zahraničí Jan Lipavský ale trvá na tom, že Babiš se v minulosti sám přiznal k působení v "hodné" StB. 

před 4 hodinami

Austrálie, ilustrační fotografie.

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Protesty v Gruzii, ilustrační fotografie.

Gruzie se přiklonila k Rusku, naznačují výsledky voleb. Opozice protestuje

Gruzie se přiklonila k Rusku, ukazují téměř finální výsledky parlamentních voleb. Proruská strana Gruzínský sen podle nich získala přes 54 procent hlasů. Opozice ale její vítězství odmítá uznat, mluví se dokonce o "ukradených" volbách. Exit polly po uzavření volebních místností totiž naznačovaly jiný výsledek. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Elon Musk

Tajná jednání Elona Muska s Vladimirem Putinem v době války, píše WSJ

Podle deníku Wall Street Journal vedl americký miliardář Elon Musk tajné rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během probíhající války na Ukrajině. Informace pocházejí od několika anonymních zdrojů z amerických, evropských a ruských diplomatických kruhů a naznačují, že Muskova původní podpora Ukrajině se postupně přesunula směrem k Rusku.

Aktualizováno včera

Třetího večera StarDance XIII se účastní devět tanečních párů.

StarDance v rytmu 70. let. Nejlepší tance přišly na závěr večera, končí Ježek

Třetím večerem pokračovala probíhající třináctá řada StarDance, na programu byly valčík, rumba a cha-cha. V boji o titul krále a královny tanečního parketu zůstávalo devět párů, jako první před týdnem vypadli zpěvák Ondřej Ruml a jeho taneční partnerka Andrea Třeštiková. Dnes je následovali cyklista Jiří Ježek a tanečnice Lenka Nora Návorková. 

včera

včera

včera

ISW: Putin zveličuje ukrajinské ztráty v Kurské oblasti, aby skryl vlastní selhání

Rusko a prezident Vladimir Putin záměrně zveličují počet ukrajinských ztrát v Kurské oblasti. Tento přístup má podle analytiků maskovat neschopnost ruské armády získat kontrolu nad regionem.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy