Itálie poslala tajně 20 houfnic Ukrajině. Vídeň o tom nevěděla, "prasklo" to

Podle agentur APA a EFE vše nasvědčuje tomu, že Itálie poslala své houfnice na Ukrajinu přes území Rakouska, aniž by získala příslušná povolení od Vídně.

Vlak z Itálie naložený 20 houfnicemi pro Ukrajinu projel o víkendu Rakouskem a zřejmě neměl povolení, uvedl ve středu rakouský deník Kleine Zeitung.

Rakouské ministerstvo vnitra ve středu potvrdilo rakouské tiskové agentuře APA, že ze strany „italského velvyslanectví ve Vídni bylo sděleno, že dne 15. dubna 2023 vlak provede přepravu samohybných houfnic M109 z Itálie do Polska ."

Tranzit mezi zeměmi EU za určitých podmínek nepodléhá povolení a nevyžaduje oznámení ani schválení, uvedl mluvčí ministerstva vnitra.

„Vývoz je válečný materiál, který nepotřebuje povolení/oprávnění podle rakouského zákona o válečném materiálu podle § 5 odst. 2a, a pro tuto přepravu existuje vývozní a dovozní povolení z obou zemí EU,“ dodal mluvčí.

Avšak podle rakouského zákona o válečném materiálu je pro přepravu válečného materiálu do třetí země povolení vyžadováno. Samohybné houfnice nejsou totiž ve skutečnosti určeny pro Polsko, ale pro Ukrajinu.

"(Italské) velvyslanectví bylo ministerstvem vnitra informováno, že při transferu (zbraní) do třetích zemí se vyžaduje na základě zákona o vojenském materiálu licence," uvedlo ministerstvo ve Vídni. V takových případech je nutné o povolení zažádat ještě před uskutečněním přepravy a povolením by se zabývala rakouská ministra vnitra, zahraničí či obrany.

Transport vzbudil rozruch už v Itálii. Vlak, který v pátek natáčeli někteří lidé mobilními telefony, jel nízkou rychlostí přes italské nádraží Udine směrem do Rakouska.

Jak italské veřejnoprávní stanici RAI řekl italský ministr pro vztahy s parlamentem Luca Ciriani, šlo o „samohybná dělostřelecká vozidla“ určená pro Ukrajinu a jako součást balíčku vojenské pomoci, o kterém rozhodla předchozí vláda premiéra Maria Draghiho a který byl dodán tento týden.

Rakousko je v zahraniční politice neutrální a zbraně na Ukrajinu nezasílá. Je tak otázkou, zda by tranzit přes své území povolilo. Řím naopak schválil vojenskou pomoc Kyjevu. O zbraních, které východoevropské zemi poskytl, však detailně neinformuje. Podle deníku La Repubblica Itálie zaslala na Ukrajinu několik desítek těchto houfnic, které byly vyrobeny na konci 80. let. Italská armáda v současnosti využívá modernější samohybná děla PzH-2000 německé výroby.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Itálie Rakousko zajímavosti

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy