Itálie poslala tajně 20 houfnic Ukrajině. Vídeň o tom nevěděla, "prasklo" to

Podle agentur APA a EFE vše nasvědčuje tomu, že Itálie poslala své houfnice na Ukrajinu přes území Rakouska, aniž by získala příslušná povolení od Vídně.

Vlak z Itálie naložený 20 houfnicemi pro Ukrajinu projel o víkendu Rakouskem a zřejmě neměl povolení, uvedl ve středu rakouský deník Kleine Zeitung.

Rakouské ministerstvo vnitra ve středu potvrdilo rakouské tiskové agentuře APA, že ze strany „italského velvyslanectví ve Vídni bylo sděleno, že dne 15. dubna 2023 vlak provede přepravu samohybných houfnic M109 z Itálie do Polska ."

Tranzit mezi zeměmi EU za určitých podmínek nepodléhá povolení a nevyžaduje oznámení ani schválení, uvedl mluvčí ministerstva vnitra.

„Vývoz je válečný materiál, který nepotřebuje povolení/oprávnění podle rakouského zákona o válečném materiálu podle § 5 odst. 2a, a pro tuto přepravu existuje vývozní a dovozní povolení z obou zemí EU,“ dodal mluvčí.

Avšak podle rakouského zákona o válečném materiálu je pro přepravu válečného materiálu do třetí země povolení vyžadováno. Samohybné houfnice nejsou totiž ve skutečnosti určeny pro Polsko, ale pro Ukrajinu.

"(Italské) velvyslanectví bylo ministerstvem vnitra informováno, že při transferu (zbraní) do třetích zemí se vyžaduje na základě zákona o vojenském materiálu licence," uvedlo ministerstvo ve Vídni. V takových případech je nutné o povolení zažádat ještě před uskutečněním přepravy a povolením by se zabývala rakouská ministra vnitra, zahraničí či obrany.

Transport vzbudil rozruch už v Itálii. Vlak, který v pátek natáčeli někteří lidé mobilními telefony, jel nízkou rychlostí přes italské nádraží Udine směrem do Rakouska.

Jak italské veřejnoprávní stanici RAI řekl italský ministr pro vztahy s parlamentem Luca Ciriani, šlo o „samohybná dělostřelecká vozidla“ určená pro Ukrajinu a jako součást balíčku vojenské pomoci, o kterém rozhodla předchozí vláda premiéra Maria Draghiho a který byl dodán tento týden.

Rakousko je v zahraniční politice neutrální a zbraně na Ukrajinu nezasílá. Je tak otázkou, zda by tranzit přes své území povolilo. Řím naopak schválil vojenskou pomoc Kyjevu. O zbraních, které východoevropské zemi poskytl, však detailně neinformuje. Podle deníku La Repubblica Itálie zaslala na Ukrajinu několik desítek těchto houfnic, které byly vyrobeny na konci 80. let. Italská armáda v současnosti využívá modernější samohybná děla PzH-2000 německé výroby.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Itálie Rakousko zajímavosti

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy