Izraelský ministr obrany Joav Galant varoval ve středu Libanon, že izraelská armáda jej může v případě jakékoli války s tamním hnutím Hizballáh poslat "zpět do doby kamenné". Trval však na tom, že izraelská vláda preferuje diplomatické řešení situace na izraelsko-libanonských hranicích, uvedl server Times of Israel.
"Nechceme se dostat do války, protože to by pro Izrael nebylo dobré. Máme schopnost poslat Libanon zpět do doby kamenné, ale nechceme to," uvedl Galant v poslední den své návštěvy Washingtonu.
"Hizballáh velmi dobře rozumí tomu, že můžeme v případě vypuknutí války způsobit v Libanonu masivní škody," dodal Galant, přičemž zopakoval, že Izrael válku nechce, ale je připraven na každý scénář.
V pohraniční oblasti mezi Libanonem a Izraelem dochází téměř každý den k přestřelkám mezi izraelskou armádou a bojovníky Hizballáhu, spojence palestinského militantního hnutí Hamás, které vede s Izraelem válku v Pásmu Gazy.
Obavy z toho, že by přestřelky na libanonsko-izraelské hranici přerostly do války, zesílily poté, co Izrael schválil plán na ofenzívu v Libanonu, což vedlo k zintenzivnění přeshraničních přestřelek a k novým výhrůžkám od vedení Hizballáhu.
Galant přitom ve středu uvedl, že Izrael v uplynulých měsících už zabil přes 400 "teroristů" z tohoto libanonského hnutí.
Izraelský ministr obrany také v poslední den své návštěvy Washingtonu uvedl, že nastal výrazný pokrok v souvislosti s dodávkami americké munice do Izraele. Podle Galanta došlo v této věci k odstranění překážek.
Zdá se tak, že Galant a američtí představitelé se pokusili o snížení napětí poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu nedávno obvinil Spojené státy ze zadržování zbraní a munice pro Izrael, konstatuje agentura Reuters.
USA jsou největším vojenským podporovatelem Izraele. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena však vyjadřuje znepokojení nad neustále rostoucím počtem obětí války v Pásmu Gazy.
Podle agentury Reuters přitom Spojené státy pozastavily v květnu dodávku 230 a 900 kilových bomb do Izraele kvůli obavám z dosahu, který by jejich použití mohl mít v hustě obydlených oblastech Gazy. Izrael má ale stále od USA dostat jiné zbraně.
Související

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává

Děti měly otevřené rány, šlapali jsme po mrtvých. Lékaři popisují horor v Gaze po náletech Izraele
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Izrael , libanon , Izraelská armáda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
před 2 hodinami

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly
včera

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad
včera

Důchody v Česku prošly velkou změnou. Úřad hlásí, že má hotovo
Aktualizováno včera

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině
včera

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“
včera

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský
včera

Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných
včera

Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo
včera

Čecha přepadla skupinka mladíků ve Vídni. Případ řeší policie
včera

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje
včera

Řádění šílence na Tachovsku. Autem málem srazil několik lidí, byl pod vlivem drog
včera

Tragický náraz do stromu. Policie hledá svědky nehody na Orlickoústecku
včera

Obchody jsou zatím o Velikonocích otevřené. Nebude to platit po celé svátky
včera

Američané jsou připraveni na ústupky ve prospěch Ruska. Jde o Krym
včera

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí
včera

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem
včera

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka
včera

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté
včera
Povelikonoční předpověď počasí. Meteorologové už tuší, jak bude po dnech volna
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Zdroj: Jan Hrabě