Izraelci se zdráhají pomoci Ukrajině. Zlomem může být výstražný systém proti ruským raketám

Izrael se od začátku války na Ukrajině vyhýbá přímé vojenské pomoci napadené zemi, za což si několikrát vysloužil kritiku. Podle serveru Foreign Policy je důvod jednoduchý – bezpečnost. Syrským vzdušným prostorem se prohánějí ruská letadla a Izraelci zde potřebují bojovat proti Islámských revolučním gardám. Což jim Kreml z vlastního zájmu s přimhouřeným okem povoluje.

Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen během své únorové návštěvy Ukrajiny přislíbil dodání výstražného systému do šesti měsíců. „V mezidobí se izraelští a ukrajinští vojenští představitelé údajně několikrát setkali v Polsku, aby projednali rozmístění systému a nezbytné úpravy vzhledem k rozdílům ve velikosti obou zemí i typům raket používaných ruskými silami,“ napsala agentura Ukrinform

Už loni ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Izrael, že kvůli jeho zdrženlivosti ve vojenské pomoci vzniklo spojenectví mezi Ruskem a Íránem. Vyzýval ho k zajištění ochrany ukrajinského nebe. „Pokud bychom bývali okamžitě zajistili ochranu nebe, když jsme začali čelit hrozbě raket a dronů, Rusko by ani nemělo důvod obrátit se na Írán a nabízet mu něco výměnou za to, že mu pomáhá s terorem,“ zdůraznil. 

Moskva od začátku do světa vypouští poměrně nelogická tvrzení o spojenectví „nacistického kyjevského režimu“ s Izraelem, který je z většiny židovský. EuroZprávy.cz ještě v květnu upozornily na fakt, že Zelenskyj je žid a přesto ruští lídři ospravedlňuji invazi proti Ukrajině coby boj proti neonacismu. 

„Prezident nacistického kyjevského režimu má krvavé vazby na Izrael. Přijel na arabské politické shromáždění a nejenže lhal o příčinách konfliktu, ale dovolil si navíc odsoudit neutrální postoj Arabů k věci,“ psala ruská ambasáda v Káhiře. 

Podle serveru Foreign Policy je hlavním důvodem izraelské zdrženlivosti bezpečnost. Rusové totiž mají v sousední Sýrii výraznou leteckou přítomnost. Izrael potřebuje bojovat proti Islámským revolučním gardám (IRGC) a tím pádem si udržet nekonfliktní vztahy s Moskvou. Ruský prezident Vladimir Putin sice s Teheránem navázal úzké partnerství, nicméně ho v podpoře syrského režimu Bašára Asada chce brát jako „mladšího partnera“ – čili mít íránské chování pod kontrolou. Pravidelné údery Izraelců proti IRGC s tichým souhlasem Kremlu tak posílily Putinovu pozici. 

Izraelská politika se pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua posunula doprava a Jeruzalém tak navázal vztahy se zeměmi, které nespadají mezi demokratické nebo nejsou na západě. Nacionalismus, identita, antipatie k liberalismu a nepřátelství vůči muslimům tak pomohl Izraeli vybudovat vztahy se zeměmi, u nichž je liberalismus slabší – zejména s Ruskem, Maďarskem, Polskem, Indií a Brazílií (za vlády bývalého prezidenta Jaira Bolsonara). To vyhovuje právě Putinovi.

Související

Jimmy Carter Rozhovor

Dohody z Camp Davidu se před 45 lety staly prvním kamenem izraelsko-arabských vztahů, konstatuje Zouplna

Izrael a Egypt uzavřely před 45 lety, 17. září 1978, v letním sídle amerických prezidentů dohody, které otevřely cestu k normalizaci vztahů těchto letitých nepřátel a měly se proklamativně stát i základem pro širší mír na Blízkém východě. Celému procesu přitom opakovaně hrozil krach, připomíná Jan Zouplna z Orientálního ústavu Akademie věd. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz za hlavní důvod snah o vzájemné urovnání označil skutečnost, že obě země si další konfrontaci nemohly dovolit, k čemuž se přidaly i bezprecedentně vysoké finanční pobídky z americké strany. Odborník na moderní dějiny blízkovýchodního regionu rovněž poukázal na odvrácenou tvář dohod a nastínil, proč nevedly k normalizaci izraelsko-arabských vztahů v plném významu slova. 

Více souvisejících

Izrael Ukrajina Rusko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy