Americký prezident Donald Trump prosazuje převzetí Pásma Gazy a jeho přeměnu na „riviéru Blízkého východu“, která by podle jeho představ byla domovem „lidí z celého světa“. Palestinci by však do této vize nepatřili. Co by to znamenalo? Podle serveru Politico věčnou válku.
Podle Trumpova plánu by byli Palestinci vysídleni, pravděpodobně násilím, do sousedních zemí. Tento realitní „obchod století“, který s Gazou zachází jako s Atlantic City, přitom riskuje zatažení USA do další nekonečné války. Nešlo by o konflikt vedený ve jménu demokratizace Blízkého východu, ale o válku vyvolanou developerskou fantazií. Tento plán by učinil Spojené státy ještě větším terčem pro extremistické skupiny a destabilizoval by celý region, ohrozil spojence od Káhiry po Rijád a mohl by vést k nasazení amerických vojáků přímo v Gaze.
Trumpova představa by si vynutila násilné přesuny obyvatel, což by znamenalo nejen rozsáhlé boje v hustě obydlených městech, ale také celosvětové odsouzení a možná i mezinárodní právní postihy.
Nicméně, než lze takový plán zrealizovat, musí Trump čelit odporu klíčových regionálních hráčů, zejména Egypta, Jordánska a bohatých států Perského zálivu. A tyto země daly jasně najevo, že se na takovém projektu podílet nehodlají.
V oficiálním prohlášení Saúdská Arábie jednoznačně odmítla jakékoli přesidlování Palestinců ze svých historických území a varovala, že nebude normalizovat vztahy s Izraelem bez vzniku palestinského státu. To přímo ohrožuje dokončení Abrahámovských dohod, které Trump zahájil během svého prvního prezidentského období.
Na tiskové konferenci, kde Trump svůj plán představil, seděl po jeho boku izraelský premiér Benjamin Netanjahu a oba politici se shodli, že tímto krokem mění „paradigma Blízkého východu“. Po desetiletích diplomatických snah o dvoustátní řešení se nyní podle jejich představ přistupuje k novému scénáři: zbavení se „palestinského problému“ tím, že se zbaví Palestinců samotných.
Avšak žádný arabský vůdce si nemůže dovolit podílet se na něčem, co by mezinárodní právo i veřejnost považovaly za etnické čistky. Přijetí 1,8 milionu rozhněvaných Palestinců, včetně bojovníků Hamásu, by mohlo vyvolat vnitřní nepokoje a destabilizovat jejich vlastní režimy.
Jordánský král Abdalláh i egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí už několikrát Trumpův plán důrazně odmítli. Přesto Trumpova administrativa spoléhá na možnost, že je donutí ke spolupráci pomocí ekonomického tlaku. Egypt i Jordánsko jsou silně závislé na americké finanční pomoci, bez níž by musely zavést tvrdá úsporná opatření, která by mohla vést k politickým otřesům.
„Udělají to. Udělají to… Děláme pro ně hodně a oni to udělají,“ prohlásil Trump minulý týden, čímž jasně naznačil, že je připraven použít finanční vydírání jako nátlakový nástroj.
Tato strategie se však zatím míjí účinkem. Sísí znovu zopakoval, že Egypt „se nikdy nebude podílet na vysídlení Palestinců ze svých domovů“, a Abdalláh při jednání s evropskými představiteli v Bruselu potvrdil, že Jordánsko zůstává pevně odhodláno prosazovat dvoustátní řešení.
Navíc o víkendu se v Káhiře sešli ministři zahraničí Egypta, Jordánska, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie a Kataru, aby společně odmítli jakoukoli formu násilného vystěhování Palestinců. V jejich společném prohlášení zaznělo: „Odmítáme jakékoliv pokusy o narušení nezadatelných práv Palestinců, ať už formou osadnické expanze, vyvlastňování, anexí území či vyhánění původních obyvatel.“
Zdá se tedy, že americká finanční hrozba má své limity. Přestože by ztráta pomoci způsobila egyptskému a jordánskému vedení vážné problémy, ještě větším rizikem by bylo přijetí statisíců Palestinců, což by mohlo ohrozit jejich vlastní bezpečnost a stabilitu.
Jordánský král má ostatně osobní zkušenost s tím, jak nebezpečné může být, když se velký počet Palestinců stane politickou hrozbou. V roce 1970, kdy byl teprve osmiletý, vypukla v jeho zemi občanská válka mezi tehdejším králem Husajnem a Organizací pro osvobození Palestiny (OOP). Král Husajn nakonec musel proti OOP vojensky zakročit, aby si zachoval moc, což vedlo k rozsáhlým násilnostem. Současný král Abdalláh si zřejmě nemíní zopakovat zkušenost svého otce.
Stejně tak Sísí čelí vlastní bezpečnostní výzvě – islamistickým povstalcům na Sinaji, kde by musel najít místo pro vysídlené Gazany. Přijetí palestinských uprchlíků by tedy pro jeho vládu představovalo nejen ekonomické, ale i vojenské riziko.
Regionální lídři nyní mohou jen doufat, že Trump svůj plán nemyslí vážně a že jde pouze o taktické manévrování. Mohou se ho pokusit odvést jiným směrem, například nabídkou pokroku v Abrahámovských dohodách, pokud svůj projekt opustí.
Někteří analytici se domnívají, že Trump svými výroky pouze testuje hranice politických možností, snaží se provokovat k diskusi a současně oslovit své domácí voliče a finanční dárce. Podle odbornice z Chatham House Sanam Vakil „může chtít narušit konvenční přístup ke konfliktu, který dosud nepřinesl řešení“.
Ať už jsou jeho motivy jakékoli, výsledek je zřejmý: jeho návrh sjednocuje arabské vůdce proti němu a otevírá prostor pro to, aby bohaté státy Perského zálivu v případě omezení americké pomoci zaplnily finanční mezeru.
Ale spoléhat se na to, že Trump a Netanjahu od svého plánu upustí, může být iluzorní. Tento návrh nevznikl náhodou a jeho autoři věří, že arabské státy nakonec podlehnou.
Historie Blízkého východu však ukázala, že i ty nejlépe promyšlené plány mohou skončit katastrofou. A tento plán k těm nejlepším rozhodně nepatří.
Související

Děti měly otevřené rány, šlapali jsme po mrtvých. Lékaři popisují horor v Gaze po náletech Izraele

Palestina zveřejnila nové statistiky. Počet lidí zabitých Izraelci v Pásu Gazy je enormní
Aktuálně se děje
před 49 minutami

Kauza gynekoložky z Líbeznic dostává další rozměr. Stížností je vícero
před 1 hodinou

Česko spustilo opatření kvůli slintavce a kulhavce. Týká se hranic se Slovenskem
před 1 hodinou

Tragickou nehodu v Hurghadě odnesli Rusové. V ponorce zemřelo šest lidí
před 2 hodinami

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
před 3 hodinami

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných
před 4 hodinami

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší
před 5 hodinami

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
před 6 hodinami

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko
před 7 hodinami

Petr Fiala hraje o svou politickou kariéru. Dá se očekávat drsná kampaň, říká Brunclík
před 7 hodinami

Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal
před 8 hodinami

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj
před 8 hodinami

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
před 9 hodinami

90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn
před 10 hodinami

Litva exkluzivně pro EZ: Záchranná operace v stále probíhá. Smrt amerických vojáků není potvrzená
před 10 hodinami

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová
před 11 hodinami

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
před 11 hodinami

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem
před 12 hodinami

Trump uvalí 25% cla na všechna auta dovážená do USA. Američany čeká raketový nárůst cen nových vozů
před 12 hodinami

Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině
před 13 hodinami
Předpověď počasí do konce týdne slibuje jarní teploty
Do konce týdne bude v Česku panovat teplé počasí. Zatímco během dne maxima porostou až k 18 stupňům, v noci ještě mohou podle ČHMÚ.cz teploty místy klesnout pod nulu.
Zdroj: Libor Novák