Klíčem k rozřazení hlasů je takzvaná „Electoral College“ neboli počet volitelů, které mají jednotlivé státy USA. Vítězem voleb ve Spojených státech se stane osoba, která získá 270 z 538 volitelů – tedy prostou většinu. Každý stát má tolik volitelů, kolik má zástupců v Senátu a Sněmovně reprezentantů.
Electoral College vznikla jako kompromis mezi volbou prezidenta Kongresem a přímou volbou občanů. Zakladatelé USA měli obavy, že přímá volba by mohla zvýhodnit hustě obydlené státy a znevýhodnit menší státy, a také se obávali, že voliči by nemuseli být dostatečně informováni o kandidátech z jiných států. Systém měl zajistit rovnováhu a podpořit stabilitu mladého národa.
Počet volitelů není přímo závislý na tom, kolik má stát obyvatel – ale zároveň – ty populačněji bohatší státy mají více zástupců v americkém Kongresu, což jim dává více volitelů.
Podle americké ústavy si jednotlivé státy mohou zvolit, jak chtějí volitele přidělovat. Kromě dvou států všechny fungují podle systému „vítěz bere vše“. Pouze Maine a Nebraska rozdělují své volitele podle jiného klíče. Dva volitelé přistanou celostátnímu vítězi a dva (z Maine) či tři (z Nebrasky) se přidělují podle toho, jak si kandidáti vedli v jednotlivých obvodech.
V absolutních číslech má letos nejvíce volitelů Kalifornie (54), po ní následuje Texas (40), Florida (30), New York (28). Na opačné straně jsou Aljaška, Vermont, Delaware, Washington D.C. a Wyoming (po třech) a Montana, Havaj, Západní Virginie, Maine, Rhode Island a New Hampshire (po čtyřech).
Tento systém rozdělení hlasů vede k tomu, že prezidentské volby v USA jsou často rozhodovány v tzv. „swing states“ – státech, kde se preference voličů přiklánějí k jedné či druhé straně těsně a mohou se změnit v závislosti na konkrétním kandidátovi či aktuální situaci.
Těmito tzv. swing states jsou letos Arizona (11 volitelů), Georgia (16), Michigan (15), Nevada (6), Severní Karolina (16), Pensylvánie (19) a Wisconsin (10).
Kritici systému Electoral College poukazují na to, že tímto způsobem mohou volby vyhrát kandidáti, kteří nezískali většinu hlasů celkově na národní úrovni, ale mají většinu ve „správných“ státech. To vyvolává debaty o tom, zda je tento systém spravedlivý a zda správně reprezentuje vůli lidu. Navzdory těmto kontroverzím zůstává Electoral College nedílnou součástí amerických voleb.
Pro prezidentské kandidáty tak strategie kampaně zahrnuje zaměření na státy s vysokým počtem volitelů a na swing states, kde mohou i malé posuny v preferencích rozhodnout o vítězi. Výsledkem je intenzivní kampaň, která se soustředí jen na určitý počet klíčových států, zatímco ostatní zůstávají opomíjené.
Tento systém také znamená, že hlasy v menších státech mají relativně vyšší váhu než hlasy ve státech s vyšší populací. Například hlas voliče ve Wyomingu má větší váhu než hlas voliče v Kalifornii.
Vzhledem k rozdělení volitelů a systému „vítěz bere vše“ může kandidát, který nezíská většinu hlasů na národní úrovni (tzv. popular vote), přesto zvítězit v prezidentských volbách díky vítězství v rozhodujících státech. Tento jev se stal například v letech 2000 a 2016.
Existují návrhy na změnu nebo dokonce zrušení Electoral College. Někteří navrhují zavedení přímé volby prezidenta (popular vote), což by znamenalo, že prezidentem by se stal kandidát s nejvyšším počtem hlasů na celostátní úrovni. Jiní navrhují rozdělení volitelů proporcionálně podle podílu hlasů v každém státě, což by odráželo vůli voličů lépe než současný systém.
Související
Projekt 2025 bude pro USA katastrofa, varuje Biden Trumpa
Palác prozradil, o čem princ William hovořil s Donaldem Trumpem
USA (Spojené státy americké) , prezidentské volby USA 2024
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Ruská armáda se stahuje ze Sýrie. Obává se útoků povstalců i Izraele
před 30 minutami
Situace je zlá. Rusové jsou jen pár kilometrů od klíčového ukrajinského města
před 1 hodinou
Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
Nedělní pád syrského diktátora Bašára Asada znamená zásadní zlom v moderní historii země. Asad, který vládl více než dvě desetiletí, spolu se svou rodinou údajně uprchl do Ruska. Jeho odchod otevřel dveře k novým možnostem pro miliony Syřanů, kteří uprchli během občanské války.
Zdroj: Libor Novák