Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

Členka městské rady Olga Podolská ukazuje fotografii, kterou má v mobilním telefonu. Je na ní dětská kresba. Vlevo je ukrajinská vlajka s nápisem "Sláva Ukrajině", vpravo ruská vlajka, na níž stojí "Ne válce, Putinovi". Na obrázku je i žena, která drží za ruku holčičku a dlaní se snaží zastavit rakety letící ze směru Ruska. Obrázek loni v dubnu nakreslila 12letá Maša Moskaljovová. Její otec Alexej, který ji vychovává sám, se na Podolskou obrátil s prosbou o radu. Řekl jí, že když Mašin obrázek viděli ve škole, zavolali policii.

"Policie začala zkoumat, co má Alexej na sociálních médiích," říká Podolská. A upozornila ho, že svoji dceru vychovává špatně. Za protiválečný příspěvek na sociálních sítích dostal Alexej pokutu 32.000 rublů (9210 korun) za diskreditaci ruské armády. Před několika týdny proti němu bylo zahájeno trestí stíhání. I tentokrát je to kvůli protiválečným příspěvkům. Nyní Alexejovi hrozí vězení.

Prozatím má Alexej nařízené domácí vězení v Jefromovu, Maša byla poslána do dětského domova a její otec nemá povoleno s ní telefonovat.

"Mašu od začátku března nikdo neviděl, i když jsme se snažili získat přístup do dětského domova, abychom zjistili, kde je," líčí Podolská. "Ruské úřady chtějí, aby všichni drželi ústa a krok, nikdo nesmí mít vlastní názor. Když nesouhlasíte s něčím, co si někdo myslí, pak nečtěte jeho příspěvky na sociálních sítích. Ale není třeba kvůli tomu někomu nařizovat domácí vězení a jeho dítě posílat do dětského domova," říká o Alexejovu případu Podolská.

Alexej má povoleno komunikovat jedině se svým advokátem, vyšetřovatelem a zástupci vězeňské služby. Jeho právník Vladimir Bilijenko zrovna dorazil k domu, kde bydlí, přináší jídlo a pití, které místní aktivisté pro Alexeje nakoupili. Na otázku, co si advokát myslí o tom, že úřady Mašu odvedli z domova, říká, že o tom měly mluvit s jejím otcem i s ní. "Nic takového se nestalo. Prostě se ji rozhodly poslat do dětského domova," říká. Myslí si, že kdyby Alexej nebyl vyšetřován kvůli diskreditaci ruské armády, nestalo by se to. "Vypadá to tak, jako by oddělení pro péči o děti bylo posedlé jeho rodinou. Myslím, že za tím vším jsou pouze politické důvody. Problémy začaly až tehdy, když Maša nakreslila obrázek," říká Bilijenko.

Sousedka Alexeje, penzistka Angelina Ivanovna, o Maše říká, že je to hodná holka a že ani s jejím tátou nikdy neměla problém. "Ale bojím se cokoliv říct," přiznává. Jistá mladší žena navrhuje, že by se mohly sbírat podpisy na podporu Alexeje. Ale když se má vyjádřit k tomu, co se děje, odpovídá, že nemůže nic říct, že má strach z následků. Škola číslo 9., kam Maša chodila, se k věci nevyjádřila.

Její internetové stránky připomínají zmiňovanou zeď s vlasteneckými motivy. Jsou na ní představováni "hrdinové speciální vojenské operace", objevují se na ní hesla jako "Všechno pro vítězství. Podpořme naše chlapce na frontě!"

Jefremovská komise pro záležitosti dětí a mladistvých podniká právní kroky k tomu, aby byla oficiálně omezena Alexejova rodičovská práva. K prvnímu slyšení, takzvanému pohovoru se soudcem, chtěl Alexej přijít. Nicméně jeho advokát říká, že mu úřady nepovolily opustit domácí vězení, i když je ve hře to, jak se bude moci stýkat se svojí dcerou. V chodbě v budově soudu jistá aktivistka rozbalila plakát s nápisem "Vraťte Mašu k tátovi". Policista jí nařídil, aby ho zase sbalila. Natalja Filatovová, jedna z Alexejových podporovatelek, říká, že příběh rodiny Moskaljovových odráží represe proti disentu v Rusku. "V naší ústavě se hovoří o svobodě slova, svobodě vyznání, svobodě vyjadřování názorů," říká. "Ale teď to máme zakázané," dodává.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Policie Rusko

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

před 14 minutami

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

před 23 minutami

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

před 50 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 1 hodinou

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Rusové podminovali chemickou fabriku na Krymu. Výbuch by zasáhl i Turecko

Rusko rozmístilo výbušniny v chemické továrně TITAN na severu Krymského poloostrova a oblast zaminovalo. Pokud by výbušniny explodovaly uvolnily by tisíce tun jedovatých látek. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy