Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

Členka městské rady Olga Podolská ukazuje fotografii, kterou má v mobilním telefonu. Je na ní dětská kresba. Vlevo je ukrajinská vlajka s nápisem "Sláva Ukrajině", vpravo ruská vlajka, na níž stojí "Ne válce, Putinovi". Na obrázku je i žena, která drží za ruku holčičku a dlaní se snaží zastavit rakety letící ze směru Ruska. Obrázek loni v dubnu nakreslila 12letá Maša Moskaljovová. Její otec Alexej, který ji vychovává sám, se na Podolskou obrátil s prosbou o radu. Řekl jí, že když Mašin obrázek viděli ve škole, zavolali policii.

"Policie začala zkoumat, co má Alexej na sociálních médiích," říká Podolská. A upozornila ho, že svoji dceru vychovává špatně. Za protiválečný příspěvek na sociálních sítích dostal Alexej pokutu 32.000 rublů (9210 korun) za diskreditaci ruské armády. Před několika týdny proti němu bylo zahájeno trestí stíhání. I tentokrát je to kvůli protiválečným příspěvkům. Nyní Alexejovi hrozí vězení.

Prozatím má Alexej nařízené domácí vězení v Jefromovu, Maša byla poslána do dětského domova a její otec nemá povoleno s ní telefonovat.

"Mašu od začátku března nikdo neviděl, i když jsme se snažili získat přístup do dětského domova, abychom zjistili, kde je," líčí Podolská. "Ruské úřady chtějí, aby všichni drželi ústa a krok, nikdo nesmí mít vlastní názor. Když nesouhlasíte s něčím, co si někdo myslí, pak nečtěte jeho příspěvky na sociálních sítích. Ale není třeba kvůli tomu někomu nařizovat domácí vězení a jeho dítě posílat do dětského domova," říká o Alexejovu případu Podolská.

Alexej má povoleno komunikovat jedině se svým advokátem, vyšetřovatelem a zástupci vězeňské služby. Jeho právník Vladimir Bilijenko zrovna dorazil k domu, kde bydlí, přináší jídlo a pití, které místní aktivisté pro Alexeje nakoupili. Na otázku, co si advokát myslí o tom, že úřady Mašu odvedli z domova, říká, že o tom měly mluvit s jejím otcem i s ní. "Nic takového se nestalo. Prostě se ji rozhodly poslat do dětského domova," říká. Myslí si, že kdyby Alexej nebyl vyšetřován kvůli diskreditaci ruské armády, nestalo by se to. "Vypadá to tak, jako by oddělení pro péči o děti bylo posedlé jeho rodinou. Myslím, že za tím vším jsou pouze politické důvody. Problémy začaly až tehdy, když Maša nakreslila obrázek," říká Bilijenko.

Sousedka Alexeje, penzistka Angelina Ivanovna, o Maše říká, že je to hodná holka a že ani s jejím tátou nikdy neměla problém. "Ale bojím se cokoliv říct," přiznává. Jistá mladší žena navrhuje, že by se mohly sbírat podpisy na podporu Alexeje. Ale když se má vyjádřit k tomu, co se děje, odpovídá, že nemůže nic říct, že má strach z následků. Škola číslo 9., kam Maša chodila, se k věci nevyjádřila.

Její internetové stránky připomínají zmiňovanou zeď s vlasteneckými motivy. Jsou na ní představováni "hrdinové speciální vojenské operace", objevují se na ní hesla jako "Všechno pro vítězství. Podpořme naše chlapce na frontě!"

Jefremovská komise pro záležitosti dětí a mladistvých podniká právní kroky k tomu, aby byla oficiálně omezena Alexejova rodičovská práva. K prvnímu slyšení, takzvanému pohovoru se soudcem, chtěl Alexej přijít. Nicméně jeho advokát říká, že mu úřady nepovolily opustit domácí vězení, i když je ve hře to, jak se bude moci stýkat se svojí dcerou. V chodbě v budově soudu jistá aktivistka rozbalila plakát s nápisem "Vraťte Mašu k tátovi". Policista jí nařídil, aby ho zase sbalila. Natalja Filatovová, jedna z Alexejových podporovatelek, říká, že příběh rodiny Moskaljovových odráží represe proti disentu v Rusku. "V naší ústavě se hovoří o svobodě slova, svobodě vyznání, svobodě vyjadřování názorů," říká. "Ale teď to máme zakázané," dodává.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Policie Rusko

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy