Jak se volilo v zahraničí? Putin doma vyhrál, ve světě ho ale odmítali

Úřadujícího ruského prezidenta Vladimira Putina podpořilo v nedávných volbách více než 72 procent ruských voličů, kteří volili ve volebních místnostech v zahraničí.

Podle stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) o tom informovala ruská Ústřední volební komise (ÚVK), která zveřejnila konečné výsledky prezidentských volbách v zahraničí.

Druhé místo ve volbách v zahraničí obsadil představitel strany Noví lidé Vladislav Davankov se 16,5 procenty hlasů. RFE/RL dodala, že Davankov přitom porazil Putina v 15 evropských zemích, Paraguaji, Argentině i v Izraeli.

Nikolaje Charitonova, kandidáta Komunistické strany Ruské federace, volila přes dvě procenta voličů žijících mimo Rusko a kandidát Liberálně demokratické strany Ruska Leonid Sluckij získal podporu méně než dvou procent. Celkem v zahraničí volilo téměř 400 000 Rusů.

Putin získal podporu více než 87 procent voličů, což představuje jeho nejlepší výsledek v prezidentských volbách, ve kterých se ucházel o hlasy voličů již počtvrté. Jeho opětovná kandidatura byla umožněna díky změnám v ústavě, které prosadil v roce 2020 a umožňují mu zůstat u moci další dvě funkční období.

Putin kandidoval jako nezávislý kandidát s podporou vládní strany Jednotné Rusko a dalších politických subjektů nakloněných Kremlu.

Kandidatura novinářky z Rževa Jekateriny Duncovové a komunálního poslance z Moskvy Borise Nadeždina, kteří vystupovali proti válce na Ukrajině, nebyla Ústřední volební komisí povolena.

Zatímco úřady Duncovové nedovolily začít sbírat podpisy pro její kandidaturu, Nadeždin sesbíral více než 200 000 podpisů, avšak část z nich ÚVK prohlásila za neplatné. Nadeždin se proti rozhodnutí ÚVK obrátil soudem, ale soud mu nevyhověl.

Západ označil prezidentské volby v Rusku za nedemokratické a nespravedlivé.

Hlasování se konalo i na okupovaných územích Ukrajiny, včetně anektovaného Krymu a města Sevastopol. Západní země odsoudily uspořádání voleb na těchto územích a část tamního obyvatelstva tvrdila, že byla nucena úřady k účasti ve volbách.  

Související

Více souvisejících

volby v Rusku Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy