Jak se volilo v zahraničí? Putin doma vyhrál, ve světě ho ale odmítali

Úřadujícího ruského prezidenta Vladimira Putina podpořilo v nedávných volbách více než 72 procent ruských voličů, kteří volili ve volebních místnostech v zahraničí.

Podle stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) o tom informovala ruská Ústřední volební komise (ÚVK), která zveřejnila konečné výsledky prezidentských volbách v zahraničí.

Druhé místo ve volbách v zahraničí obsadil představitel strany Noví lidé Vladislav Davankov se 16,5 procenty hlasů. RFE/RL dodala, že Davankov přitom porazil Putina v 15 evropských zemích, Paraguaji, Argentině i v Izraeli.

Nikolaje Charitonova, kandidáta Komunistické strany Ruské federace, volila přes dvě procenta voličů žijících mimo Rusko a kandidát Liberálně demokratické strany Ruska Leonid Sluckij získal podporu méně než dvou procent. Celkem v zahraničí volilo téměř 400 000 Rusů.

Putin získal podporu více než 87 procent voličů, což představuje jeho nejlepší výsledek v prezidentských volbách, ve kterých se ucházel o hlasy voličů již počtvrté. Jeho opětovná kandidatura byla umožněna díky změnám v ústavě, které prosadil v roce 2020 a umožňují mu zůstat u moci další dvě funkční období.

Putin kandidoval jako nezávislý kandidát s podporou vládní strany Jednotné Rusko a dalších politických subjektů nakloněných Kremlu.

Kandidatura novinářky z Rževa Jekateriny Duncovové a komunálního poslance z Moskvy Borise Nadeždina, kteří vystupovali proti válce na Ukrajině, nebyla Ústřední volební komisí povolena.

Zatímco úřady Duncovové nedovolily začít sbírat podpisy pro její kandidaturu, Nadeždin sesbíral více než 200 000 podpisů, avšak část z nich ÚVK prohlásila za neplatné. Nadeždin se proti rozhodnutí ÚVK obrátil soudem, ale soud mu nevyhověl.

Západ označil prezidentské volby v Rusku za nedemokratické a nespravedlivé.

Hlasování se konalo i na okupovaných územích Ukrajiny, včetně anektovaného Krymu a města Sevastopol. Západní země odsoudily uspořádání voleb na těchto územích a část tamního obyvatelstva tvrdila, že byla nucena úřady k účasti ve volbách.  

Související

Více souvisejících

volby v Rusku Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

Zdroj: David Holub

Další zprávy