Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají. Nejsou tu žádné krachující banky, před kterými se tvoří dlouhé fronty. Nabídka v supermarketech se příliš nezměnila, zahraniční zboží je stále dostupné, nebo jeho místo zaujaly místní ekvivalenty, píše agentura AP.
Davy lidí v některých moskevských nákupních centrech možná prořídly, ale nijak drasticky. Některé zahraniční společnosti jako McDonald's a Starbucks převzali místní majitelé, kteří nabízí v podstatě stejné menu jen pod jinými názvy.
"Z ekonomického hlediska se nic nezměnilo," říká 53letý Vladimir Žarov, který pracuje v televizi. "Pracuji jako dřív, chodím na nákupy jako dřív. No, možná se trochu zvedly ceny, ale ne tak, aby to bylo nějak výrazně znát," dodává.
Ruská ekonomika ustála bezprecedentní západní sankce mnohem lépe, než se očekávalo. Nadcházející měsíce ale budou pro ruskou ekonomickou pevnost prezidenta Vladimira Putina představovat tvrdou zkouškou s tím, jak se konečně zpřísňují omezení na hlavní zdroj peněz Kremlu - ropu.
Ekonomové se domnívají, že nastupující sankce na ruská fosilní paliva, jako je například stanovení maximální ceny za ropu, by měly ubrat na výnosech, které financují agresi proti Ukrajině. Někteří analytici předpovídají, že by se v příštích měsících mohly objevit první náznaky problémů, jako je přetížení vládního rozpočtu nebo pokles měny.
Jiní odborníci ale uvádějí, že Kreml má značné finanční rezervy, které sankce nijak nezasáhly a navíc si rychle utvořil nové obchodní vazby s Asií. Podle nich nehrozí, že by Rusku došly peníze. Rozlehlá země místo toho bude čelit pomalému pádu vstříc dlouholeté hospodářské stagnaci.
"Bude mít dostatek financí v jakémkoliv rozumném scénáři," řekl při nedávné on-line debatě Chris Weafer, analytik se specializací na ruské hospodářství z konzultační firmy Macro-Advisory. Rusko bude mít i nadále příjmy z ropy, a to i při nižších cenách této suroviny. "Kreml nečelí žádnému tlaku, aby konflikt kvůli ekonomickým problémům ukončil," uvedl Weafer.
Zatímco ruské hospodářství balancuje na pomezí sankcí a odolnosti, nabídka zboží pro Rusy zůstala pozoruhodně totožná. Společnost Apple sice přestala v zemi své produkty nabízet, ale Wildberries, největší ruský internetový prodejce, nabízí iPhone 14 za přibližně stejnou cenu jako ve zbytku Evropy. Internetový prodejce Svjaznoj nabízí nové Apple AirPods Pro.
Nábytek a domácí potřeby, které zůstaly po odchodu IKEA z Ruska, se rozprodávají na stránkách Yandex. K sehnání sice nejsou kávové kapsle od Nespresso poté, co je švýcarská společnost Nestlé přestala dodávat, ale k dispozici jsou obdobné výrobky.
Na etiketách plechovek piv Budweiser a Leffe prodávaných v Moskvě je uvedeno, že je vyrobil místní partner společnosti ABInBev - ačkoliv se firma svého podílu v ruském společném podniku zbavila a nabídla ho k prodeji. K dostání jsou stále místní, ale i západní kolové nápoje lahvované v Polsku.
Dostupná jsou i zahraniční auta, ale je jich mnohem méně a za vyšší ceny, říká Andrej Olchovskij, šéf skupiny Avtodom, která v Moskvě, Petrohradu a Krasnodaru provozuje 36 dealerství. "Dodávky vozů značky Porsche, stejně jako u jiných výrobců, nejsou možné oficiální cestou. To, co je na trhu, dováží jednotlivci nebo se dopravuje oficiálně přes spřátelené země," uvádí Olchovskij.
Zatímco 191 zahraničních společností z Ruska odešlo a dalších 1169 na tom pracuje, přibližně 1223 jich zůstává. Dalších 469 vyčkává, jak se situace vyvine, uvádí Kyjevská ekonomická škola. Společnosti čelí veřejnému tlaku ze strany Kyjeva i Washingtonu, některé ale zjistily, že sehnat ruského kupce není tak jednoduché. Další uvádějí, že prodávají základní potřeby jako třeba jídlo.
Obyvatelé Moskvy mezitím dopad sankcí zlehčují. "Možná se mě to zatím nijak nedotklo," říká 63letý důchodce Alexandr Jerjomenko. "Myslím si, že vydržíme všechno," dodává.
Podle 33letého Dmitrije, který odmítl uvést své příjmení, se změnily jen značky oblečení. "Historicky jsme zažili i horší období a vypořádali jsme se s tím," říká. Rusko podle něj musí "budovat vlastní výrobu a nespoléhat se na dovoz".
Související

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Podezření na ebolu v Česku. Američana převezli z Tábora do Prahy
před 2 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí
včera

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?
včera

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu
včera

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump
včera

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají
včera

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto
včera

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem
včera

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení
včera

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách
včera

Zoufalství, chaos a smrt se v Pásmu Gazy stávají běžné. Umírají těhotné i děti
včera

Tisíce Ukrajinců zmizely v pekelném souostroví ruských věznic. Jsou týráni, znásilňováni a umírají bez soudu
včera

EU ostře odmítá obchodní dohodu s Trumpem po vzoru Velké Británie. Hrozí odvetnými opatřeními
včera

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří
včera

Putin na žádném příměří zájem nemá, pouze se snaží proces protahovat a odsouvat, říká Drmola
včera

Prezident Pavel podepsal superdávku
včera

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti
včera

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem
včera

Trump opět překrucuje fakta? Indie nabídla USA nulová cla, tvrdí. Dillí říká něco jiného
včera
Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás
Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.
Zdroj: Jakub Jurek