Jednání USA s Ruskem o Ukrajině skončilo. Rusové jej chválí, Ukrajinu v NATO ale odmítají

Jednání mezi delegacemi Spojených států a Ruska, která probíhala v saúdském Rijádu, byla ukončena, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Podle dostupných informací trvala více než čtyři hodiny, včetně pracovního oběda. Po skončení jednání ruští představitelé komentovali jeho průběh a označili jej za konstruktivní, uvedl server BBC.

Na ruské straně delegaci vedl podle BBC ministr zahraničí Sergej Lavrov, který již více než dvě desetiletí zastupuje Rusko na mezinárodní scéně, a poradce Vladimira Putina pro zahraniční politiku Jurij Ušakov.

Za Spojené státy byli na jednání přítomni nový ministr zahraničí Marco Rubio, bezpečnostní poradce Mike Waltz a zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff, který je blízkým přítelem prezidenta Donalda Trumpa. Hostitelskou roli zastávali saúdský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán al-Saud a národní bezpečnostní poradce Mosaad bin Mohammad al-Aiban.

Kirill Dmitrijev, šéf Ruského fondu přímých investic, prohlásil v rozhovoru pro ruskou státní televizi První kanál, že se podařilo zahájit velmi pozitivní a konstruktivní dialog.

„Na rozdíl od Bidenovy administrativy, která se nikdy nepokoušela vyslechnout ruský postoj, zde byl jasně patrný zájem o dialog a snaha pochopit ruské stanovisko,“ uvedl Dmitrijev.

„Existuje mnoho bodů, na kterých se shodneme... lépe jsme se vzájemně poznali a nyní se mnohem lépe chápeme,“ dodal.

Ušakov se na ruské státní televizi vyjádřil k průběhu jednání pozitivně. „Nebyla špatná, nebyla špatná... těžko říci, zda se USA a Rusko přibližují, ale to bylo předmětem naší diskuse,“ řekl Ušakov.

Podle jeho slov proběhla seriózní debata o všech klíčových otázkách a obě strany se dohodly, že budou brát ohled na vzájemné zájmy a usilovat o rozvoj bilaterálních vztahů, jelikož Moskva i Washington mají na tom zájem.

Jedním z konkrétních závěrů jednání bylo, že vznikne samostatný tým vyjednavačů, který v budoucnu naváže další kontakty.

Podle agentury TASS Ušakov rovněž potvrdil, že strany jednaly o podmínkách možného setkání Vladimira Putina a Donalda Trumpa, avšak žádný konkrétní termín zatím nebyl stanoven.

Mezitím ruské ministerstvo zahraničí zopakovalo svůj dlouhodobý požadavek ohledně NATO a Ukrajiny, uvedl server Al-Džazíra.

Mluvčí Maria Zacharovová uvedla, že možné členství Ukrajiny v NATO je pro Moskvu nepřijatelné, ale dodala, že pouhý odmítnutí přijetí Kyjeva do aliance nebude pro Rusko dostatečné.

„Je třeba zdůraznit, že pouhé odmítnutí přijetí Ukrajiny do NATO nestačí. Aliance musí odvolat sliby z Bukurešťského summitu v roce 2008,“ prohlásila Zacharovová.

Na summitu v dubnu 2008 NATO přislíbilo, že Ukrajina a Gruzie se jednou stanou členy aliance, avšak neposkytlo konkrétní plán pro jejich vstup.

Ruské vedení dlouhodobě považuje přiblížení NATO k ruským hranicím za hrozbu pro národní bezpečnost, a tento požadavek je dalším důkazem, že Moskva chce zvrátit rozhodnutí, které bylo přijato již před více než 15 lety. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se jednání neúčastní, předem prohlásil, že Kyjev nebude akceptovat žádnou dohodu, pokud nebude přímo přítomen u jednacího stolu. „Nemůžeme uznat žádné [mírové] dohody, pokud nejsme jejich součástí,“ prohlásil Zelenskyj během návštěvy Spojených arabských emirátů.

Zelenskyj se dnes přesunul do Turecka, kde se setká s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, který se v minulosti snažil zprostředkovat jednání mezi Kyjevem a Moskvou.

Setkání v Rijádu přišlo krátce poté, co prezident Donald Trump telefonoval s Vladimirem Putinem a prohlásil, že očekává zahájení mírových rozhovorů „okamžitě“. Trump, který se snaží o návrat do Bílého domu, dlouhodobě kritizoval podporu Ukrajiny a naznačoval, že by mohl přijmout kompromisní řešení, které by vyhovovalo Moskvě.

Jeho blízký poradce Witkoff označil prince Mohammeda bin Salmána za „klíčového zprostředkovatele“ a uvedl, že Saúdská Arábie bude hrát důležitou roli v budoucích jednáních.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Sergej Lavrov Marco Rubio

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 11 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy