Ludmila Navalná neuspěla. Soud její stížnost zamítnul

Soud ve městě Salechard na severu Ruska zamítl v pondělí stížnost matky zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného.

Ludmila Navalná podala stížnost na Vyšetřovací výbor Ruské federace (Sledkem) za to, že odmítl vydat tělo jejího syna, který zemřel v únoru trestanecké kolonii. Uvedl to server Meduza, který se odkazuje na agenturu Interfax.

Soud již dříve uvedl, že Navalná stížnost podala za nezákonné jednání a rozhodnutí a nečinnost. Soud však nespecifikoval, čeho přesně se stížnost Navalného matky týkala. Obsah stížnosti později přiblížil ředitel Navalným založené nadace Fond boje proti korupci (FBK) Ivan Ždanov.

"Je to devět dní, co Putin zabil Alexeje Navalného," uvedla Navalná více než týden po smrti svého syna s tím, že Putinovi nestačilo svého oponenta zavraždit. "Teď drží tělo jako rukojmí, vysmívá se jeho matce, nutí ji, aby souhlasila s tajným pohřbem. Vyhrožují, že jinak s Alexejovým tělem něco provedou," uvedla na tehdy zveřejněném videu.

Právě se přehrává: Nové video Julije Navalné

Nové video Julije Navalné Video: YouTube

Šéf Kremlu podle vdovy řídil dění v Salechardu, kde je Navalného tělo. O Putinovi také prohlásila, že jeho křesťanská víra je falešná, jinak by nikdy nemohl dopustit takové zacházení s mrtvým člověkem.

Navalnyj zemřel podle prohlášení federální vězeňské služby předminulý týden v pátek, když po procházce upadl do bezvědomí. Veškeré resuscitační pokusy skončily neúspěchem, lékaři potvrdili úmrtí. Matka zesnulého odpůrce Putinova režimu ve čtvrtek uvedla, že konečně viděla synovo tělo, které však úřady nechtějí rodině vydat. Blízké se totiž snaží donutit k souhlasu s tajným pohřbem. 

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků prezidenta Putina a jeho vlády, organizoval různé protesty a kampaň proti korupci, což vedlo k jeho opakovaným zatčením a obviněním. Stal se také terčem několika útoků, včetně jednoho, který vedl k otravě nervovým jedem v srpnu 2020. Po otravě byl převezen do Německa, kde byl léčen. Do Ruska se vrátil v lednu 2021, ihned po příletu byl zatčen. V dubnu téhož roku byl odsouzen k trestu odnětí svobody a následně uvězněn.

Související

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

Více souvisejících

Ludmila Navalná

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Jan Skopeček

ODS po volbách nemá důvod k oslavám. Přesto může získat Středočeský kraj

ODS neoslavila výsledky krajských voleb. Podle předsedy a premiéra Petra Fialy sice mírně zvýší počet mandátů na krajských radnicích o zhruba 7 křesel na 106, ale ztratí část svého vlivu. Křeslo hejtmana si v sobotu večer zajistil pouze Martin Kuba v jižních Čechách, zatímco Martin Červíček v Královéhradeckém kraji a Vítězslav Schrek na Vysočině pravděpodobně svá místa neuhájí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

CERN

CERN ukončil spolupráci s Ruskem a Běloruskem

Výzkumníci z Tomské polytechnické univerzity (TPU), kteří dříve spolupracovali s Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN), se nyní zapojili do ruských vědeckých projektů. Oznámila to univerzita s odvoláním na web Nature.

včera

Aktualizováno včera

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení tří čtvrtin hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 75 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy