Macron vsadil na nejistotu a nevyplatí se mu to. Ruská ruleta s osudem země, míní opoziční demokratické strany

Ačkoliv volby do Evropského parlamentu prakticky nemají vliv na celostátní politiku, francouzský prezident Emmanuel Macron se rozhodl jimi řídit. Vláda jeho strany Renesance s koalicí může už na přelomu června a července skončit. K moci může nastoupit krajně pravicové Národní sjednocení jeho odvěké rivalky Marine Le Penové.

Le Penová je na vítězství její krajně pravicové strany Národní sjednocení po rozpuštění parlamentu prezidentem Macronem připravena. „Má strana je připravena vykonávat moc, připravena ukončit masovou migraci,“ uvedla.

S prezidentovým rozhodnutím má problémy například lídr francouzských socialistů Raphaël Glucksmann. Ten uvedl, že je jeho rozhodnutím ohromen a obvinil Macrona z toho, že se podřídil výzvám krajní pravice k předčasným volbám. „Je to nesmírně nebezpečná hra s demokracií a institucemi,“ varoval.

Zuří také opoziční konzervativní politici, kteří jsou na nový předvolební boj špatně připraveni. „Rozpuštění bez toho, aby měl kdokoli čas se zorganizovat, a bez jakékoli kampaně je hraním ruské rulety s osudem země,“ zdůraznila někdejší kandidátka na prezidentku za středopravicovou stranu Les Républicans Valérie Pécresseová.

Bez své většiny bude mít Macron prosazování jakéhokoli zákona v Národním shromáždění velice obtížné. Ve francouzském politickém systému sice má velký vliv a moc, ale na krajní pravicí ovládaný parlament zřejmě stačit nebude. „Francie potřebuje jasnou většinu v klidu a harmonii. Nemůžu se smířit s postupem krajní pravice všude na kontinentu,“ prohlásil prezident.

Situaci komentovala britská stanice BBC. „Vzhledem k tomu, že většina země je nyní tak jasně proti němu, mohla by se jakákoli nová legislativa – například nadcházející rozpočet – ukázat jako výbušná,“ napsala.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve volbách do Evropského parlamentu na domácí scéně zažil nepříjemný neúspěch. Ten ho dovedl až k rozhodnutí, že rozpustí Národní shromáždění a vypíše nové volby. „Rozhodl jsem se vám vrátit volbu naší parlamentní budoucnosti prostřednictvím hlasování. Rozpouštím proto Národní shromáždění,“ prohlásil.

Tamní média píší, že výsledek voleb je pro Macrona „ponižující“. „Výsledek nedělních voleb znamená, že Francie, zakládající člen EU, vyšle do Bruselu největší kontingent krajně pravicových a euroskeptických zákonodárců ze sedmadvacetičlenného bloku,“ píše například server France24.

Podle France24 může být z výsledku zklamaný také nový francouzský premiér Gabriel Attal. „Nebuďte jako Britové, kteří plakali po brexitu. Budete litovat, že svou budoucnost svěříte do rukou euroskeptiků,“ apeloval na francouzské voliče několik dní před volbami.

Lídr Národního sjednocení do eurovoleb Jordan Bardella Macrona vyzval k rozpuštění parlamentu hned po zveřejnění výsledků exit-polls. „Tato bezprecedentní porážka současné vlády znamená konec jednoho cyklu a první den éry po Macronovi,“ hlásal Bardella.

Parlamentní volby Macronovy pozice nijak zásadně nedotknou. Jeho mandát končí až v roce 2027, parlamentní a prezidentské volby totiž probíhají zvlášť. Obdobně jako v České republice.

Související

Versailles

Francii vyděsil kouř nad zámkem ve Versailles. Vzplála střecha

Francie po pěti letech opět řeší požár jedné ze svých ikonických staveb. V úterý se začal valit kouř ze střechy zámku ve Versailles. Na místo dorazili hasiči, turisté byli evakuováni. Událost se naštěstí obešla bez zranění či závažnějších škod na majetku. Plameny se rychle podařilo zlikvidovat.

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy