Jmenný seznam propuštěných, kteří již jsou na izraelském území, zveřejnily izraelské úřady. Na svobodu se dostala mimo jiné 34letá žena i s dvouletou a pětiletou dcerou. Informuje server Haaretz.
Většinu v pátek propuštěných zajali ozbrojenci z Hamásu v jihoizraelském kibucu Nir Oz, odkud pochází například 78letá bývalá učitelka Margalit Mozesová. Unesen byl i její manžel Gadi, ten se však nyní na svobodu nedostal. V Nir Oz radikálové zajali i 72letou Adinu Mošeovou, jejíž manžel byl zavražděn.
Mezi propuštěnými ženami je také 85letá Jaffa Adarová, kterou bojovníci Hamasu do Pásma Gazy odvezli na skútru, což je známo díky fotografii, která se stala jedním ze symbolů války. S vnučkou Adarové se v Izraeli setkal český ministr zahraničí Jan Lipavský, který zemi 10. října navštívil jako první ministr zahraničí po útoku Hamásu.
Sedmapadesátiletá Hanna Kacirová se setká se svými blízkými navzdory tomu, že radikální skupina Islámský džihád předtím zveřejnila zprávu, že tato žena zahynula v zajetí.
V první skupině rukojmí propuštěných na základě dohody o krátkodobém příměří je také čtyřiačtyřicetiletá Daniele Aloniová s pětiletou dcerou Emilií, které byly v době útoku Hamásu na návštěvě u Danieliny sestry a její rodiny. Na svobodě jsou i zástupkyně tří generací rodiny Monderových – 78letá Ruth Monderová byla unesena společně se svou 54letou dcerou Keren a devítiletým vnukem Ohadem, kteří u ní byli na návštěvě, její manžel Avraham je stále v zajetí.
Izrael propustil ze svých věznic 39 palestinských žen a dětí na základě dohody o dočasném příměří s radikálním palestinským hnutím Hamás. Na síti X to uvedlo ministerstvo zahraničních věcí Kataru, který pomáhal dohodu sjednat, informoval deník The Times of Israel. Součástí dohody o klidu zbraní je i vzájemná výměna celkem 50 z 240 rukojmích, které Hamás dosud držel od svého útoku na Izrael ze 7. října, a 150 palestinských vězňů v izraelských věznicích. Hamás v pátek propustil 24 rukojmí, z toho 13 Izraelců.
Dočasné příměří, které začalo v pátek brzy, vedlo k propuštění skupiny rukojmích, což je začátek vícedenního plánu na návrat desítek lidí do Izraele sedm týdnů poté, co je zajali militantní Hamás, řekl americký prezident Joe Biden.
"Je to jen začátek," řekl Biden v pátek odpoledne na adresu z Nantucketu. "Ale zatím to šlo dobře."
Řekl, že dohoda je výsledkem „spousty tvrdé práce“, včetně diplomatického úsilí Spojených států, Kataru a Egypta. Čtyřdenní pauza v bojích začala v 7 hodin ráno místního času, o půlnoci EST. Dohoda požaduje propuštění celkem 50 rukojmích zajatých Hamásem a 150 Palestinců držených v izraelských věznicích, uvedl web USA Today.
Obě strany souhlasily s propuštěním žen a dětí. Izrael také souhlasil s prodloužením pauzy v bojích o jeden den za každých 10 dalších rukojmích, které Hamás propustí.
"Očekáváme, že zítra a v následujících dnech budou propuštěni další rukojmí," dodal Biden. Řekl, že není jasné, kdy budou někteří Američané, kteří jsou stále v zajetí Hamásu nakonec propuštěni, ale očekává, že se tak stane.
Propuštěnými palestinskými vězni byly ženy, včetně některých odsouzených za pokus o vraždu za útoky na izraelské síly, a teenageři uvěznění za trestné činy, jako je házení kamenů.
Související
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Pásmo Gazy , Hamás
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
před 1 hodinou
Policie ztotožnila fanoušky, kteří napadli brankáře Sparty. Vyšetřování pokračuje
před 2 hodinami
Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, varovali meteorologové
před 3 hodinami
Potvrzeno. Roman Červenka pojede na třinácté mistrovství světa v kariéře
před 3 hodinami
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
před 4 hodinami
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
před 5 hodinami
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
před 6 hodinami
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
před 7 hodinami
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
včera
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
včera
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
včera
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
včera
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
včera
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
včera
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
včera
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
včera
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
včera
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
včera
Motoristé balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Macinka je nadšený
včera
Vyústění dlouhodobé nenávisti. Sparta se poprvé vyjádřila k excesu slavistických fanoušků
Vedení pražské Sparty vydalo oficiální vyjádření k šokujícím událostem během sobotního derby v Edenu. Podle letenského klubu nebyl agresivní vtok fanoušků na hrací plochu náhodným selháním jednotlivců, ale logickým vyústěním dlouhodobě pěstované nenávisti ze strany Slavie. Sparta v prohlášení na sociální síti X zdůraznila, že atmosféra nepřátelství je proti jejímu týmu budována na mnoha úrovních již delší dobu.
Zdroj: Libor Novák