Moldavsko vyhostilo dva cizince, viní je ze snahy destabilizovat zemi

Moldavská zpravodajská služba oznámila vyhoštění dvou cizinců, kteří se podle ní vydávali za turisty, ale bezpečnostní složky je přistihly při "podvratných akcích" se záměrem destabilizovat Moldavsko. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž úřady zakázaly dvojici vstup do země na deset let.

Moldavská Zpravodajská a bezpečnostní služba (SIS) nesdělila, kdy cizinci do země přicestovali, z jakých zemi pocházejí, ani pro koho údajně pracovali. Ve svém prohlášení uvedla, že byli vyškoleni ve sběru dat a informací s cílem "realizovat plán na destabilizaci vnitřní situace v zemi" a vyvolat to, co označila za "násilnou změnu" moldavského ústavního pořádku.

Dvojice prováděla podvratné akce, mezi něž patřil průzkum různých míst v blízkosti vládních úřadů a kritické infrastruktury, uvedla moldavská tajná služba, podle níž dva cizince koordinovala skupina osob napojených na zahraniční konspirační síť. Dvojice vyhoštěných cizinců podle SIS rovněž monitorovala a dokumentovala například protesty, které "zorganizovaly v metropoli určité politické síly".

Minulou neděli se v Kišiněvě shromáždilo několik tisíc protivládních demonstrantů, kteří požadovali, aby nová prozápadní vláda kvůli inflaci a rostoucím životním nákladům plně uhradila lidem náklady za zimní vytápění. Prozápadní prezidentku Maiu Sanduovou protestující vyzvali k demisi.

Protest organizovala nedávno vzniklá skupina Hnutí pro lidi, podpořili ji členové proruské stany Šor, která má ve 101členném zákonodárném sboru bývalé sovětské republiky šest křesel.

Sanduová před časem uvedla, že se Rusko za pomoci násilných nepokojů a lidí dovezených ze zahraničí pokusí svrhnout moldavskou prozápadní vládu a dosadit místo ní proruský kabinet, který by zvrátil příklon země k Evropské unii. Moskva tvrzení odmítla.

Související

Více souvisejících

Moldavsko Moldavská Zpravodajská a bezpečnostní služba (SIS)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy