Mount Everest páchne. Je zaplaven tunami výkalů, místním došla trpělivost

Lidé, kteří se snaží zdolat Mount Everest, nyní budou povinni odstranit své vlastní výkaly a přenést je zpět do základního tábora, kde budou zlikvidovány. Uvedl to server BBC s odvoláním na nepálské úřady.

"Naše hory začaly páchnout," sdělil BBC Mingma Šerpa, vedoucí představitel okresu Pasang Lhamu, který zahrnuje většinu oblasti Everestu. Tohle nové pravidlo je jedním z nových opatření, která se týkají této nejvyšší hory světa.

Kvůli extrémním teplotám se výkaly ponechané na Everestu neúplně rozkládají. "Dostáváme stížnosti na lidské výkaly viditelné na skalách a někteří horolezci onemocní. To je nepřijatelné a poškozuje to naši reputaci," dodal Mingma Šerpa.

Horolezci, kteří se pokoušejí dosáhnout vrcholu Mount Everestu a nedaleké hory Lhotse, si budou muset zakoupit tzv. sáčky na výkaly v základním táboře a po návratu je odevzdat ke kontrole.

Během horolezecké sezóny stráví horolezci většinu času v základním táboře, kde se aklimatizují na nadmořskou výšku. Jsou zde samostatné stany sloužící jako toalety, pod nimiž jsou umístěny sudy na sběr exkrementů. Avšak při samotném výstupu se situace s hygienou komplikuje. Většina horolezců a personálu se snaží vyhrabávat v sněhu díry.

Odpadky pak zůstávají na Everestu a dalších horách v regionu a stávají se velkým problémem, i když jsou organizovány úklidové akce, včetně každoročního sběru odpadků prováděného nepálskou armádou.

"Odpad je velkým problémem, zejména ve vyšších táborech," uvedl Čhiring Šerpa, výkonný ředitel nevládní organizace SPCC (Sagarmatha Pollution Control Committee).

Ačkoli neexistuje oficiální údaj, SPCC odhaduje, že mezi prvním táborem na úpatí Everestu a čtvrtým táborem směrem k vrcholu se nachází přibližně tři tuny lidských výkalů. Stephan Keck, horský průvodce, který organizuje expedice na Everest, řekl, že čtvrtý tábor získal přezdívku "otevřená latrína".

Čtvrtý tábor, známý také jako South Col, leží ve výšce 7906 metrů a je poslední zastávkou před závěrečnou etapou výstupu na vrchol Mount Everestu a Lhotse. "Téměř není vidět led a sníh, takže všude kolem jsou lidské exkrementy," popisuje Keck.

Samospráva Pasang Lhamu proto vyzvala SPCC, aby získala zhruba 8000 sáčků na výkaly z USA pro odhadem 400 zahraničních horolezců a 800 členů pomocného personálu pro nadcházející horolezeckou sezónu, která začíná v březnu.

Sáčky na výkaly obsahují chemické látky a prášky, které stabilizují lidské výkaly a výrazně omezují jejich zápach. Předpokládá se, že jeden horolezec vyprodukuje průměrně 250 gramů výkalů denně. 

Související

Mount Everest

Před 70 lety byl dobyt Mount Everest

Dne 29. května 1953 dosáhli horolezci Sir Edmund Hillary z Nového Zélandu a Tenzing Norgay z Nepálu historického okamžiku, když se stali prvními lidmi, kteří úspěšně vystoupili na vrchol Mount Everestu, nejvyšší hory světa. Jejich úspěch změnil horolezeckou historii a stal se inspirací pro mnoho dalších dobyvatelů.

Více souvisejících

Mount Everest

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy