Mount Everest páchne. Je zaplaven tunami výkalů, místním došla trpělivost

Lidé, kteří se snaží zdolat Mount Everest, nyní budou povinni odstranit své vlastní výkaly a přenést je zpět do základního tábora, kde budou zlikvidovány. Uvedl to server BBC s odvoláním na nepálské úřady.

"Naše hory začaly páchnout," sdělil BBC Mingma Šerpa, vedoucí představitel okresu Pasang Lhamu, který zahrnuje většinu oblasti Everestu. Tohle nové pravidlo je jedním z nových opatření, která se týkají této nejvyšší hory světa.

Kvůli extrémním teplotám se výkaly ponechané na Everestu neúplně rozkládají. "Dostáváme stížnosti na lidské výkaly viditelné na skalách a někteří horolezci onemocní. To je nepřijatelné a poškozuje to naši reputaci," dodal Mingma Šerpa.

Horolezci, kteří se pokoušejí dosáhnout vrcholu Mount Everestu a nedaleké hory Lhotse, si budou muset zakoupit tzv. sáčky na výkaly v základním táboře a po návratu je odevzdat ke kontrole.

Během horolezecké sezóny stráví horolezci většinu času v základním táboře, kde se aklimatizují na nadmořskou výšku. Jsou zde samostatné stany sloužící jako toalety, pod nimiž jsou umístěny sudy na sběr exkrementů. Avšak při samotném výstupu se situace s hygienou komplikuje. Většina horolezců a personálu se snaží vyhrabávat v sněhu díry.

Odpadky pak zůstávají na Everestu a dalších horách v regionu a stávají se velkým problémem, i když jsou organizovány úklidové akce, včetně každoročního sběru odpadků prováděného nepálskou armádou.

"Odpad je velkým problémem, zejména ve vyšších táborech," uvedl Čhiring Šerpa, výkonný ředitel nevládní organizace SPCC (Sagarmatha Pollution Control Committee).

Ačkoli neexistuje oficiální údaj, SPCC odhaduje, že mezi prvním táborem na úpatí Everestu a čtvrtým táborem směrem k vrcholu se nachází přibližně tři tuny lidských výkalů. Stephan Keck, horský průvodce, který organizuje expedice na Everest, řekl, že čtvrtý tábor získal přezdívku "otevřená latrína".

Čtvrtý tábor, známý také jako South Col, leží ve výšce 7906 metrů a je poslední zastávkou před závěrečnou etapou výstupu na vrchol Mount Everestu a Lhotse. "Téměř není vidět led a sníh, takže všude kolem jsou lidské exkrementy," popisuje Keck.

Samospráva Pasang Lhamu proto vyzvala SPCC, aby získala zhruba 8000 sáčků na výkaly z USA pro odhadem 400 zahraničních horolezců a 800 členů pomocného personálu pro nadcházející horolezeckou sezónu, která začíná v březnu.

Sáčky na výkaly obsahují chemické látky a prášky, které stabilizují lidské výkaly a výrazně omezují jejich zápach. Předpokládá se, že jeden horolezec vyprodukuje průměrně 250 gramů výkalů denně. 

Související

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 
Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.

Více souvisejících

Mount Everest

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy