Nad ochranou klimatu a přírody se stahují mračna. Trump může zrušit EPA i NOAA

Po svém nástupu do úřadu má Donald Trump v plánu neprodleně odstranit klimatickou politiku administrativy Joea Bidena. Trump se dlouhodobě netají svým záměrem podporovat fosilní paliva a zvýšit těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Upozornil na to server EE News spadající pod prestižní magazín Politico.

Jeho hlavní argument zní, že zvýšení nabídky levné energie by mělo snížit ceny potravin, bydlení, energií a inflaci. Oproti své první administrativě plánuje Trump tentokrát řídit svůj tým více organizovaně, obklopen zkušenými loajalisty, kteří se chtějí zaměřit na zásadní změny v klíčových federálních agenturách, jako je EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí), Ministerstvo vnitra a NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru), a výrazně je omezit či zcela zrušit.

Trump slíbil, že jeho první den v úřadě bude zahrnovat podpis výkonného nařízení na dramatické zvýšení těžby ropy a plynu. Jason Miller, Trumpův poradce, prohlásil, že tato opatření povedou ke snížení cen a inflace. Trump rovněž uvedl, že jeho ambicí je snížit účty za energii do dvanácti měsíců o 50 %.

Podle odborníků na energetiku je tento cíl v praxi téměř nemožný. Ceny ropy se totiž stanovují na globálním trhu, a možnosti amerického prezidenta ovlivnit je jsou omezené. I když Trump pravděpodobně odstraní některá regulační omezení, což by mohlo producentům ropy snížit náklady, nemůže zásadně snížit ceny paliv bez globálního přizpůsobení nabídky.

Trump rovněž plánuje zrušit regulace z období Bidenovy administrativy, které podle jeho slov zvyšují náklady na zboží. Proces odvolávání existujících regulací je však složitý a zdlouhavý. Očekává se, že Trumpův tým se poučí z chyb minulého období, kdy řada regulací byla kvůli právním potížím obnovena a nová pravidla byla schválena až ke konci jeho mandátu.

Tentokrát by agentury mohly žádosti předkládat s větší právní oporou, a Trumpovi úředníci budou pravděpodobně důkladněji dodržovat administrativní postupy, což by mohlo snížit riziko soudních sporů.

Trump v Kalifornii uvedl, že má v plánu snížit omezení ochrany ohrožených druhů, aby zvýšil přísun vody pro zemědělství. S odkazem na kalifornského guvernéra Gavina Newsoma dokonce zmínil, že by Kalifornii mohl odříznout od federální pomoci při požárech, pokud nezmírní ekologické předpisy.

Prezident má skutečně možnost schválit či zamítnout žádosti o federální pomoc při katastrofách, což během svého prvního období Trump využil jako páku v politických sporech. Některé státy, včetně Washingtonu, měly kvůli konfliktům s Trumpovou administrativou zpožděnou nebo omezenou pomoc.

Jednou z hlavních oblastí Trumpova útoku na klimatickou politiku jsou elektromobily. Trump opakovaně prohlásil, že chce zrušit ekologické požadavky Bidenovy administrativy na automobilový průmysl, které tlačí výrobce k elektrifikaci.

Změna těchto pravidel však bude časově náročná a pravděpodobně narazí na soudní spory. Navíc automobilový průmysl již investoval přes 320 miliard dolarů do přechodu na elektromobilitu, což podle analytiků ukazuje, že budoucnost automobilů je i v USA elektrická.

Trumpův výrok, že změna klimatu není vážnou hrozbou a že globální oteplování je „výmysl“, znovu zdůraznil během rozhovoru s Elonem Muskem, kdy klimatické změny odmítl s tvrzením, že hladina oceánu stoupá pouze nepatrně. Vědci však varují, že hladina moří celosvětově roste mnohem rychleji a že klimatická změna představuje existenciální hrozbu pro lidskou společnost.

Pokud by Trump opětovně přistoupil ke zpochybňování vědeckých institucí a zpráv o klimatické změně, jeho administrativa by mohla provést rozsáhlé změny v agenturách, které se klimatickou změnou zabývají, včetně NOAA a amerického programu pro výzkum klimatických změn. Nadace Heritage Foundation ve své politické strategii „Project 2025“ doporučuje, aby se nová administrativa vážně zabývala možností rozpuštění nebo privatizace části funkcí NOAA.

Trump rovněž plánuje bojovat proti tzv. ESG investicím (environmentální, sociální a správní faktory), které umožňují investorům zohledňovat například udržitelné cíle společností. Během svého prvního funkčního období již Trump přijal pravidla, která omezují zapojení penzijních fondů do ESG investic. Bidenova administrativa toto pravidlo zrušila, ale pod Trumpem by opět mohlo dojít ke změně, pokud Kongres podpoří zákaz zohledňování ESG faktorů při investování do penzijních fondů. 

Související

Více souvisejících

NOAA Donald Trump

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 53 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy