Po svém nástupu do úřadu má Donald Trump v plánu neprodleně odstranit klimatickou politiku administrativy Joea Bidena. Trump se dlouhodobě netají svým záměrem podporovat fosilní paliva a zvýšit těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Upozornil na to server EE News spadající pod prestižní magazín Politico.
Jeho hlavní argument zní, že zvýšení nabídky levné energie by mělo snížit ceny potravin, bydlení, energií a inflaci. Oproti své první administrativě plánuje Trump tentokrát řídit svůj tým více organizovaně, obklopen zkušenými loajalisty, kteří se chtějí zaměřit na zásadní změny v klíčových federálních agenturách, jako je EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí), Ministerstvo vnitra a NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru), a výrazně je omezit či zcela zrušit.
Trump slíbil, že jeho první den v úřadě bude zahrnovat podpis výkonného nařízení na dramatické zvýšení těžby ropy a plynu. Jason Miller, Trumpův poradce, prohlásil, že tato opatření povedou ke snížení cen a inflace. Trump rovněž uvedl, že jeho ambicí je snížit účty za energii do dvanácti měsíců o 50 %.
Podle odborníků na energetiku je tento cíl v praxi téměř nemožný. Ceny ropy se totiž stanovují na globálním trhu, a možnosti amerického prezidenta ovlivnit je jsou omezené. I když Trump pravděpodobně odstraní některá regulační omezení, což by mohlo producentům ropy snížit náklady, nemůže zásadně snížit ceny paliv bez globálního přizpůsobení nabídky.
Trump rovněž plánuje zrušit regulace z období Bidenovy administrativy, které podle jeho slov zvyšují náklady na zboží. Proces odvolávání existujících regulací je však složitý a zdlouhavý. Očekává se, že Trumpův tým se poučí z chyb minulého období, kdy řada regulací byla kvůli právním potížím obnovena a nová pravidla byla schválena až ke konci jeho mandátu.
Tentokrát by agentury mohly žádosti předkládat s větší právní oporou, a Trumpovi úředníci budou pravděpodobně důkladněji dodržovat administrativní postupy, což by mohlo snížit riziko soudních sporů.
Trump v Kalifornii uvedl, že má v plánu snížit omezení ochrany ohrožených druhů, aby zvýšil přísun vody pro zemědělství. S odkazem na kalifornského guvernéra Gavina Newsoma dokonce zmínil, že by Kalifornii mohl odříznout od federální pomoci při požárech, pokud nezmírní ekologické předpisy.
Prezident má skutečně možnost schválit či zamítnout žádosti o federální pomoc při katastrofách, což během svého prvního období Trump využil jako páku v politických sporech. Některé státy, včetně Washingtonu, měly kvůli konfliktům s Trumpovou administrativou zpožděnou nebo omezenou pomoc.
Jednou z hlavních oblastí Trumpova útoku na klimatickou politiku jsou elektromobily. Trump opakovaně prohlásil, že chce zrušit ekologické požadavky Bidenovy administrativy na automobilový průmysl, které tlačí výrobce k elektrifikaci.
Změna těchto pravidel však bude časově náročná a pravděpodobně narazí na soudní spory. Navíc automobilový průmysl již investoval přes 320 miliard dolarů do přechodu na elektromobilitu, což podle analytiků ukazuje, že budoucnost automobilů je i v USA elektrická.
Trumpův výrok, že změna klimatu není vážnou hrozbou a že globální oteplování je „výmysl“, znovu zdůraznil během rozhovoru s Elonem Muskem, kdy klimatické změny odmítl s tvrzením, že hladina oceánu stoupá pouze nepatrně. Vědci však varují, že hladina moří celosvětově roste mnohem rychleji a že klimatická změna představuje existenciální hrozbu pro lidskou společnost.
Pokud by Trump opětovně přistoupil ke zpochybňování vědeckých institucí a zpráv o klimatické změně, jeho administrativa by mohla provést rozsáhlé změny v agenturách, které se klimatickou změnou zabývají, včetně NOAA a amerického programu pro výzkum klimatických změn. Nadace Heritage Foundation ve své politické strategii „Project 2025“ doporučuje, aby se nová administrativa vážně zabývala možností rozpuštění nebo privatizace části funkcí NOAA.
Trump rovněž plánuje bojovat proti tzv. ESG investicím (environmentální, sociální a správní faktory), které umožňují investorům zohledňovat například udržitelné cíle společností. Během svého prvního funkčního období již Trump přijal pravidla, která omezují zapojení penzijních fondů do ESG investic. Bidenova administrativa toto pravidlo zrušila, ale pod Trumpem by opět mohlo dojít ke změně, pokud Kongres podpoří zákaz zohledňování ESG faktorů při investování do penzijních fondů.
Související
El Niňo je tady, uvedl NOAA. Meteorologický jev se vrací po sedmi letech
Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření, tvrdí NASA
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
včera
Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku
včera
Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu
Spojené státy by měly pokračovat v posilování své odstrašující síly v asijsko-pacifickém regionu, uvedl admirál Samuel Paparo, velitel amerického Indo-pacifického velení (INDOPACOM). Paparo během fóra Reagan National Defense Forum oznámil, že mezi Ruskem a Severní Koreou probíhají jednání o možné dodávce ruských stíhacích letounů MiG-29 a Su-27 do KLDR.
Zdroj: Libor Novák