Nad ochranou klimatu a přírody se stahují mračna. Trump může zrušit EPA i NOAA

Po svém nástupu do úřadu má Donald Trump v plánu neprodleně odstranit klimatickou politiku administrativy Joea Bidena. Trump se dlouhodobě netají svým záměrem podporovat fosilní paliva a zvýšit těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Upozornil na to server EE News spadající pod prestižní magazín Politico.

Jeho hlavní argument zní, že zvýšení nabídky levné energie by mělo snížit ceny potravin, bydlení, energií a inflaci. Oproti své první administrativě plánuje Trump tentokrát řídit svůj tým více organizovaně, obklopen zkušenými loajalisty, kteří se chtějí zaměřit na zásadní změny v klíčových federálních agenturách, jako je EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí), Ministerstvo vnitra a NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru), a výrazně je omezit či zcela zrušit.

Trump slíbil, že jeho první den v úřadě bude zahrnovat podpis výkonného nařízení na dramatické zvýšení těžby ropy a plynu. Jason Miller, Trumpův poradce, prohlásil, že tato opatření povedou ke snížení cen a inflace. Trump rovněž uvedl, že jeho ambicí je snížit účty za energii do dvanácti měsíců o 50 %.

Podle odborníků na energetiku je tento cíl v praxi téměř nemožný. Ceny ropy se totiž stanovují na globálním trhu, a možnosti amerického prezidenta ovlivnit je jsou omezené. I když Trump pravděpodobně odstraní některá regulační omezení, což by mohlo producentům ropy snížit náklady, nemůže zásadně snížit ceny paliv bez globálního přizpůsobení nabídky.

Trump rovněž plánuje zrušit regulace z období Bidenovy administrativy, které podle jeho slov zvyšují náklady na zboží. Proces odvolávání existujících regulací je však složitý a zdlouhavý. Očekává se, že Trumpův tým se poučí z chyb minulého období, kdy řada regulací byla kvůli právním potížím obnovena a nová pravidla byla schválena až ke konci jeho mandátu.

Tentokrát by agentury mohly žádosti předkládat s větší právní oporou, a Trumpovi úředníci budou pravděpodobně důkladněji dodržovat administrativní postupy, což by mohlo snížit riziko soudních sporů.

Trump v Kalifornii uvedl, že má v plánu snížit omezení ochrany ohrožených druhů, aby zvýšil přísun vody pro zemědělství. S odkazem na kalifornského guvernéra Gavina Newsoma dokonce zmínil, že by Kalifornii mohl odříznout od federální pomoci při požárech, pokud nezmírní ekologické předpisy.

Prezident má skutečně možnost schválit či zamítnout žádosti o federální pomoc při katastrofách, což během svého prvního období Trump využil jako páku v politických sporech. Některé státy, včetně Washingtonu, měly kvůli konfliktům s Trumpovou administrativou zpožděnou nebo omezenou pomoc.

Jednou z hlavních oblastí Trumpova útoku na klimatickou politiku jsou elektromobily. Trump opakovaně prohlásil, že chce zrušit ekologické požadavky Bidenovy administrativy na automobilový průmysl, které tlačí výrobce k elektrifikaci.

Změna těchto pravidel však bude časově náročná a pravděpodobně narazí na soudní spory. Navíc automobilový průmysl již investoval přes 320 miliard dolarů do přechodu na elektromobilitu, což podle analytiků ukazuje, že budoucnost automobilů je i v USA elektrická.

Trumpův výrok, že změna klimatu není vážnou hrozbou a že globální oteplování je „výmysl“, znovu zdůraznil během rozhovoru s Elonem Muskem, kdy klimatické změny odmítl s tvrzením, že hladina oceánu stoupá pouze nepatrně. Vědci však varují, že hladina moří celosvětově roste mnohem rychleji a že klimatická změna představuje existenciální hrozbu pro lidskou společnost.

Pokud by Trump opětovně přistoupil ke zpochybňování vědeckých institucí a zpráv o klimatické změně, jeho administrativa by mohla provést rozsáhlé změny v agenturách, které se klimatickou změnou zabývají, včetně NOAA a amerického programu pro výzkum klimatických změn. Nadace Heritage Foundation ve své politické strategii „Project 2025“ doporučuje, aby se nová administrativa vážně zabývala možností rozpuštění nebo privatizace části funkcí NOAA.

Trump rovněž plánuje bojovat proti tzv. ESG investicím (environmentální, sociální a správní faktory), které umožňují investorům zohledňovat například udržitelné cíle společností. Během svého prvního funkčního období již Trump přijal pravidla, která omezují zapojení penzijních fondů do ESG investic. Bidenova administrativa toto pravidlo zrušila, ale pod Trumpem by opět mohlo dojít ke změně, pokud Kongres podpoří zákaz zohledňování ESG faktorů při investování do penzijních fondů. 

Související

Více souvisejících

NOAA Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy