Německo podle Scholze stojí v pomoci Ukrajině v čele

Německo stojí v čele států, které Ukrajině pomáhají. V dnešním rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ZDF to prohlásil spolkový kancléř Olaf Scholz, který také řekl, že veškerá podpora Kyjevu je ale podřízena tomu, aby se konflikt na Ukrajině nezměnil ve válku mezi Ruskem a NATO. Uvedl rovněž, že debata o západních stíhačkách, o které Ukrajina žádá, nedává smysl, protože ukrajinská armáda nyní potřebuje zcela jiné zbraně.

"My jako Němci s pomocí stojíme velice v čele," řekl Scholz. "Prolomili jsme řadu tabu," poznamenal. Německo ještě krátce před ruskou invazí odmítalo zbraně Ukrajině poskytnout, postupně ale názor měnilo a letos v lednu ukrajinským silám přislíbilo 14 moderních tanků Leopard 2A6. Kancléř také poukázal na to, že Ukrajina dostala například moderní systémy protiletecké obrany IRIS-T SLM, které nemá ve výzbroji ani německá armáda.

V rozhovoru Scholz odmítl, že by rozhodování o pomoci činil Berlín příliš pomalu. Podle kancléře je nezbytné, aby mezi spojenci a zejména se Spojenými státy panovala naprostá shoda. Uvedl, že průtahy v dodávkách tanků, které dříve některé státy slíbily, ale nyní váhají, jen dokazují, jak je koordinace nezbytná. Zmínil, že učiní vše, aby se konflikt nezměnil ve střet Ruska se Severoatlantickou aliancí.

Ukrajina vedle tanků žádá i západní letouny. "Takovou debatu nepovažuje za smysluplnou," řekl kancléř k diskuzi o stíhačkách. "Nyní musíme zajistit, aby se Ukrajina byla schopná na východě bránit. A k tomu potřebuje zbraně, které přesně dodáváme," řekl.

Tématem rozhovoru byla i Čína, která se zdráhá Rusko kritizovat a naopak s Moskvou udržuje těsné vztahy. Podle kancléře je jasné, že o postoji Číny si nelze činit přehnané iluze, přesto spolu se západními představiteli na Peking naléhá, aby zbraně Rusku neposkytoval. "Čínským představitelům jsem řekl, že dodávky zbraní Rusku by byly nepřijatelné," řekl.

Válka na Ukrajině trvá rok. Scholz k tomu uvedl, že se velmi obává, aby se válka nezměnila v dlouhodobý konflikt. Zároveň uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin musí pochopit, že svých válečných cílů nedosáhne.

Scholz v ZDF zopakoval, že ruský vpád na Ukrajinu byl dějinným zlomem. Kancléř tento termín opakovaně používá, neboť invaze podle něj zcela změnila bezpečnostní systém v Evropě a také zásadu, že hranice v Evropě nelze měnit silou. "Rusko je navíc jadernou mocností," řekl.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Německo Olaf Scholz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy