Ukrajinský resort diplomacie se postavil proti pondělním výrokům slovenského premiéra Roberta Fica o tom, že na Ukrajině působí vojáci s nacistickými symboly. Zopakoval tak hlavní narativ Moskvy, která na tomto základě v únoru 2022 spustila dodnes trvající agresivní válku.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí je podle serveru Kyiv Independent zklamané z výroků slovenského „proruského premiéra“ Roberta Fica.
Kyjev je s jeho výroky údajně velmi nespokojený. „Ukrajinští vojáci brání své rodiny, domovy a zemi, stejně jako celou Evropu a svobodný svět, před ruskými útočníky označenými písmenem ‚Z‘ – symbolem fašistické estetiky moderního Ruska. Odporování ruské agresi pro Ukrajince doplňuje historii odporu národa proti totalitním režimům v minulém století,“ dodal resort v prohlášení.
„Ve dvacátém století utrpěl ukrajinský lid v boji proti fašismu milionové ztráty,“ doplnilo ukrajinské ministerstvo zahraničí. „Ficův soulad s postojem Kremlu jako vedoucího představitele NATO komplikuje pokračující výzvy prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Aliance dodala zbraně dlouhého doletu a povolila jejich použití na ruském území,“ poznamenal Kyiv Independent.
Fico se v pondělí vyjádřil na adresu Ukrajinců velice nevybíravě. „Všichni mluvíme o fašismu, nacismu, a přitom mlčky tolerujeme, že po Ukrajině běhají jednotky, které mají velmi jasné označení, které jsou spojeny s hnutími, jež nyní považujeme za nebezpečná a zakázaná,“ řekl podle slovenského serveru Teraz.sk.
„Jakmile máte jiný názor, jste okamžitě označeni za fašisty. Proto chci za těchto okolností uctít památku obětí nikoliv patetickými řečmi, ale chci vyzvat k činům. Mezinárodní společnost by měla uznat, že na Ukrajině nemohou bojovat vojáci, kteří používají nacistické insignie a kteří se často jako nacisté i chovají,“ shrnul slovenský premiér.
Související
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
Robert Fico , Armáda Ukrajina , Ukrajina , Rusko
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 1 hodinou
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 2 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 2 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 3 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 4 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 5 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 6 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 6 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 7 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 8 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
Prezident Petr Pavel bude mít na Pražském hradě nového spolupracovníka, který v minulosti pracoval na jiném z důležitých úřadů. Jde o bývalého mluvčího ministerstva zahraničí, jenž se stane novou posilou komunikačního odboru.
Zdroj: Jan Hrabě