Neviditelný nepřítel posílá do nemocnic enormní množství vojáků. Vyčistit Ukrajinu od min potrvá přes 10 let

Ruská minová pole jsou vážnou překážkou pro ukrajinské jednotky. Uvedl to ukrajinský ministr obrany Olexij Reznikov, podle něhož je Ukrajina nejvíce zaminovanou zemí na světě. 

Reznikov v rozhovoru pro The Guardian zveřejněném v neděli hovořil o celkem stovkách kilometrů minových polí a milionech výbušných zařízení podél frontové linie. V některých jejích částech se podle něj nachází až pět min na čtvereční metr.

Některé miny uložily ukrajinské síly na ochranu svých obranných linií, většina je však ruská, uvedl ministr. Reznikov sice vyjádřil přesvědčení, že obrovská minová pole lze překročit, zdůraznil však, že je rozhodující, aby spojenci rozšířili a urychlili výcvik ukrajinských odminovačů.

Počet ženistů v ukrajinských ozbrojených silách nebyl ani zdaleka dostatečný na to, aby prošli složitou ruskou obranou na obrovské frontě dlouhé 1 000 km. Odminovací jednotky se navíc ocitají pod silnou palbou ze strany nepřítele.

Představitelé ministerstva obrany v Kyjevě navrhli, že pro země jako Japonsko, které nechtějí poskytovat přímou pomoc v podobě dodávek zbraní, existuje příležitost nabídnout podporu ve formě zařízení na odminování a výcviku.

Ukrajina měla podle serveru pět ženijních praporů rozdělených do 200 brigád, z nichž v květnu, před začátkem letošní protiofenzívy, měla každá 30 členů. Podle svědectví z fronty jsou ale nyní počty aktivních odminovačů výrazně nižší. Zabíjení ženistů a důstojníků je ruskými silami nejvíce ceněno.

Jedna brigáda působící v okolí Staromaiorske, nedávno osvobozené vesnice v Doněcké oblasti, uvedla, že papírově měla 30 mužů, ale ve skutečnosti jich bylo pouze 13, z nichž pouze pět bylo aktivních. Zbytek byl vyřazen v důsledku zranění. Dva příslušníci jednotky přišli v posledních čtrnácti dnech o končetiny.

Serhiy Ryzhenko, hlavní lékař nemocnice v Dněpru, kde se léčí mnozí z nejvážněji zraněných, řekl, že denně přijímá 50 až 100 vojáků, přičemž příčinou jejich zranění jsou miny na druhém místě po dělostřelectvu.

Na červencovém setkání v Ramsteinu v Německu se aliance 54 zemí podporujících Ukrajinu, Litvu, Finsko, Island, Norsko, Švédsko a Dánsko dohodla na výcviku a vybavení ukrajinských odminovacích jednotek. Ostatní země byly vyzvány, aby se připojily.

Reznikov řekl, že iniciativa sice podpořila dary Ukrajině, ale země má zoufale větší potřeby. "V této fázi naší deokupační kampaně kriticky potřebujeme více zařízení na odminování, od vlečných sítí na odminování po Bangalore torpeda," řekl.

Bangalore torpeda jsou válcovité konstrukce skládající se z několika sekčních částí. Tyto sekce jsou propojeny a mohou být spojeny za sebou, aby vytvořily dlouhý váleček. Tento váleček se poté posouvá směrem k překážce, například ostnatým drátům, zátarasům nebo minovým polím. Při použití se aktivuje výbušná nálož umístěná uvnitř torpéda, což umožňuje zničit překážku nebo vytvořit cestu pro postupující jednotky.

Bangalore torpeda se stala známými během druhé světové války, kdy byla široce používána Spojenci. Byla klíčovým prvkem pro překonávání německých překážek, jako byly ostnaté dráty, betonové bariéry a další obranné linie. Tento nástroj umožnil rychlé a relativně bezpečné probořování nepřátelských pozic.

"Je také životně důležité rozšířit a urychlit školení sapérů. Mělo by být rychlé a systematické. Sapéři jsou potřeba tady a teď. Jejich práce zachraňuje životy a zajišťuje postup našich jednotek. Odminovací koalice je postavena na principu "vycvičit a vybavit". Jeho účinná implementace přiblíží vítězství Ukrajiny," dodal Reznikov.

Pete Smith, ukrajinský programový manažer odminovací nevládní organizace Halo a bývalý expert na likvidaci výbušné munice, řekl, že úroveň kontaminace min na Ukrajině je "v moderní historii nevídaná". "To, čeho jsme svědky, je nejtěžší druh kontaminace nášlapných min a nevybuchlé munice, jaký jsme v Evropě určitě viděli od druhé světové války," podotkl.

Podle něj existují značné důkazy o velkých lineárních minových polích. Ty mají na délku například 1,5 km, na kterých jsou miny TM-62 umístěny na každém jednom metru. "Byly to oblasti, které Ukrajina poměrně rychle znovu obsadila. Teď ale máme 1000 km dlouhou frontovou linii a pak vrstvy a vrstvy minových polí za ní, a to je něco, co bylo v moderní historii zcela nevídané,“ dodal.

Podle něj čelí vyčerpané ukrajinské jednotky sapérů na bojišti obrovské škále typů min. Obává se, že i s 10 000 odminovacími zařízeními bude dekontaminace země trvat deset let. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy