Ruská minová pole jsou vážnou překážkou pro ukrajinské jednotky. Uvedl to ukrajinský ministr obrany Olexij Reznikov, podle něhož je Ukrajina nejvíce zaminovanou zemí na světě.
Reznikov v rozhovoru pro The Guardian zveřejněném v neděli hovořil o celkem stovkách kilometrů minových polí a milionech výbušných zařízení podél frontové linie. V některých jejích částech se podle něj nachází až pět min na čtvereční metr.
Některé miny uložily ukrajinské síly na ochranu svých obranných linií, většina je však ruská, uvedl ministr. Reznikov sice vyjádřil přesvědčení, že obrovská minová pole lze překročit, zdůraznil však, že je rozhodující, aby spojenci rozšířili a urychlili výcvik ukrajinských odminovačů.
Počet ženistů v ukrajinských ozbrojených silách nebyl ani zdaleka dostatečný na to, aby prošli složitou ruskou obranou na obrovské frontě dlouhé 1 000 km. Odminovací jednotky se navíc ocitají pod silnou palbou ze strany nepřítele.
Představitelé ministerstva obrany v Kyjevě navrhli, že pro země jako Japonsko, které nechtějí poskytovat přímou pomoc v podobě dodávek zbraní, existuje příležitost nabídnout podporu ve formě zařízení na odminování a výcviku.
Ukrajina měla podle serveru pět ženijních praporů rozdělených do 200 brigád, z nichž v květnu, před začátkem letošní protiofenzívy, měla každá 30 členů. Podle svědectví z fronty jsou ale nyní počty aktivních odminovačů výrazně nižší. Zabíjení ženistů a důstojníků je ruskými silami nejvíce ceněno.
Jedna brigáda působící v okolí Staromaiorske, nedávno osvobozené vesnice v Doněcké oblasti, uvedla, že papírově měla 30 mužů, ale ve skutečnosti jich bylo pouze 13, z nichž pouze pět bylo aktivních. Zbytek byl vyřazen v důsledku zranění. Dva příslušníci jednotky přišli v posledních čtrnácti dnech o končetiny.
Serhiy Ryzhenko, hlavní lékař nemocnice v Dněpru, kde se léčí mnozí z nejvážněji zraněných, řekl, že denně přijímá 50 až 100 vojáků, přičemž příčinou jejich zranění jsou miny na druhém místě po dělostřelectvu.
Na červencovém setkání v Ramsteinu v Německu se aliance 54 zemí podporujících Ukrajinu, Litvu, Finsko, Island, Norsko, Švédsko a Dánsko dohodla na výcviku a vybavení ukrajinských odminovacích jednotek. Ostatní země byly vyzvány, aby se připojily.
Reznikov řekl, že iniciativa sice podpořila dary Ukrajině, ale země má zoufale větší potřeby. "V této fázi naší deokupační kampaně kriticky potřebujeme více zařízení na odminování, od vlečných sítí na odminování po Bangalore torpeda," řekl.
Bangalore torpeda jsou válcovité konstrukce skládající se z několika sekčních částí. Tyto sekce jsou propojeny a mohou být spojeny za sebou, aby vytvořily dlouhý váleček. Tento váleček se poté posouvá směrem k překážce, například ostnatým drátům, zátarasům nebo minovým polím. Při použití se aktivuje výbušná nálož umístěná uvnitř torpéda, což umožňuje zničit překážku nebo vytvořit cestu pro postupující jednotky.
Bangalore torpeda se stala známými během druhé světové války, kdy byla široce používána Spojenci. Byla klíčovým prvkem pro překonávání německých překážek, jako byly ostnaté dráty, betonové bariéry a další obranné linie. Tento nástroj umožnil rychlé a relativně bezpečné probořování nepřátelských pozic.
"Je také životně důležité rozšířit a urychlit školení sapérů. Mělo by být rychlé a systematické. Sapéři jsou potřeba tady a teď. Jejich práce zachraňuje životy a zajišťuje postup našich jednotek. Odminovací koalice je postavena na principu "vycvičit a vybavit". Jeho účinná implementace přiblíží vítězství Ukrajiny," dodal Reznikov.
Pete Smith, ukrajinský programový manažer odminovací nevládní organizace Halo a bývalý expert na likvidaci výbušné munice, řekl, že úroveň kontaminace min na Ukrajině je "v moderní historii nevídaná". "To, čeho jsme svědky, je nejtěžší druh kontaminace nášlapných min a nevybuchlé munice, jaký jsme v Evropě určitě viděli od druhé světové války," podotkl.
Podle něj existují značné důkazy o velkých lineárních minových polích. Ty mají na délku například 1,5 km, na kterých jsou miny TM-62 umístěny na každém jednom metru. "Byly to oblasti, které Ukrajina poměrně rychle znovu obsadila. Teď ale máme 1000 km dlouhou frontovou linii a pak vrstvy a vrstvy minových polí za ní, a to je něco, co bylo v moderní historii zcela nevídané,“ dodal.
Podle něj čelí vyčerpané ukrajinské jednotky sapérů na bojišti obrovské škále typů min. Obává se, že i s 10 000 odminovacími zařízeními bude dekontaminace země trvat deset let.
Související
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
válka na Ukrajině , Ukrajina , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 13 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek