Supersilná bouře v Nizozemí: Zrušily se stovky letů, zemřela žena. Oběť hlásí i Německo

Nizozemsko hlásí jednu oběť silné středeční bouře, která udeřila především na pobřeží. Vítr o rychlosti až 146 kilometrů za hodinu porážel stromy a donutil řízení letového provozu zrušit stovky letů na letišti v Amsterdamu. Odpoledne zemřel člověk také v Německu. 

O bouři informoval server France24. Jedinou potvrzenou obětí je žena, na kterou spadl strom ve městě Haarlem. Nizozemská meteorologická služba KNMI předem zveřejnila varování nejvyššího stupně, které platí pro čtyři severní regiony.

Vláda zároveň poslala obyvatelům těchto oblastí na mobilní telefony zprávu, v níž je vyzvala, aby zůstali doma a volali záchranným složkám pouze v situacích, kdy budou bezprostředně ohroženi na životě. 

Bouře způsobila velké potíže v dopravě. Jedno z nejfrekventovanějších evropských letišť Schiphol předem upozornilo, že provoz bude velmi limitovaný. Nakonec bylo zrušeno přes 300 letů. Z bezpečnostních důvodů byly zastaveny vlaky na severu Nizozemí, klíčovou dálnici zase uzavřela nehoda kamionu v Alkmaaru. 

Německá meteorologická služba varovala před nepříznivým počasím ve spolkových zemích Dolní Sasko, Šlesvicko-Holštýnsko a Hamburk. Meteorologové uvedli, že na pobřeží Severního moře bouře dorazí vichr dosahující o rychlosti až 130 kilometrů v hodině. V noci na čtvrtek by měl postupně zeslábnout.

V okrese Emsland zahynula chodkyně, když na ni při procházce se psem spadl strom. V Dolním Sasku některé školy kvůli bouři preventivně zrušily vyučování, v Hamburku byly uzavřeny některé hřbitovy. Řidiči v ohrožených oblastech nenají vyjíždět, pokud to není nezbytně nutné. 

Pro celé Česko platí dnes od 11 do 22 hodin výstraha před silnými bouřkami. Meteorologové v nich a na studené frontě i mimo ně očekávají nárazy větru o rychlosti kolem 20 m/s. Ojediněle se budou vyskytovat malé kroupy a krátkodobě také intenzivní srážky.

Související

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden Původní zpráva

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

Více souvisejících

Nizozemí Počasí Bouřky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

včera

Rusko údajně čelilo "masivnímu útoku" ukrajinských dronů

Ruské protivzdušné systémy zneškodnily 21 ukrajinských dronů, které se pokusily zaútočit na Brianskou oblast, oznámil v noci na neděli místní guvernér Alexandr Bogomaz podle BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy