Saúdská Arábie se snaží upevnit svou pozici globálního hráče a dokázat, že je schopna úspěšně zprostředkovávat mezinárodní konflikty. Tím, že se Rijád stal dějištěm jednání mezi vrcholnými představiteli Spojených států a Ruska, si země pod vedením korunního prince Mohammeda bin Salmána upevňuje svůj vliv nejen v regionu, ale i na světové scéně. Zároveň tímto krokem získává další páku pro budoucí jednání o poválečném uspořádání Gazy.
Rusko a Spojené státy se dnes setkaly v saúdskoarabském Rijádu k jednání o možnosti obnovy vzájemných vztahů a budoucnosti války na Ukrajině. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se ruská delegace v čele s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a prezidentským poradcem Jurijem Ušakovem zaměří na „obnovení celého komplexu rusko-amerických vztahů“.
Na americké straně budou u jednacího stolu ministr zahraničí Marco Rubio, zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff a poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz. Saudská Arábie bude podle tamních představitelů hrát zprostředkovatelskou roli.
Peskov vysvětlil, že Rijád byl zvolen jako místo jednání, protože „vyhovuje jak Rusku, tak USA“. Myšlenka uspořádat jednání v Saúdské Arábii vzešla přímo z telefonátu mezi prezidenty Trumpem a Putinem minulý týden. Skutečnost, že se jednání konají na Blízkém východě místo Evropy, vyvolala v evropských hlavních městech obavy, že klíčová rozhodnutí o bezpečnostní budoucnosti kontinentu budou přijata bez jejich přímé účasti.
Podle saúdských představitelů se Rijád nespokojí pouze s rolí hostitele, ale hodlá se aktivně zapojit jako mediátor, píše CNN. Setkání, které Kreml označil za „vhodné“ pro obě strany, je proto vnímáno jako úspěch korunního prince, jenž usiluje o transformaci Saúdské Arábie z ropné velmoci s islamistickou minulostí na stát, který čerpá měkkou moc z obrovského bohatství.
Mohammed bin Salmán si vybudoval blízké vztahy s oběma hlavními aktéry jednání – bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem i ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Trump ho podpořil v době, kdy byl po vraždě novináře Džamála Chášukdžího izolován mezinárodním společenstvím, a Saúdská Arábie na oplátku investovala miliardy dolarů do firem spojených s Trumpovou rodinou.
Putin naopak odmítl bin Salmána odsoudit po zmíněné vraždě a Saúdská Arábie následně odmítla podpořit západní sankce proti Rusku po invazi na Ukrajinu. Rijád se přiklonil k ruské strategii v oblasti kontroly dodávek ropy a v roce 2023 Putin Saúdskou Arábii osobně navštívil, aby posílil spolupráci.
Saúdská diplomacie se v posledních letech snaží udržovat neutralitu v globálních konfliktech a získat ekonomické výhody z partnerství s různými mocnostmi. To se projevilo i při úspěšném zprostředkování několika výměn vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou.
Ukrajina se přímých rozhovorů v Rijádu neúčastní. Prezident Volodymyr Zelenskyj je momentálně ve Spojených arabských emirátech a do Saúdské Arábie zavítá později tento týden k samostatným jednáním.
Evropské státy byly rovněž vyřazeny z přímých rozhovorů, což je vnímáno jako signál, že jejich bezpečnostní role přestává být pro Washington prioritou. Francouzský prezident Emmanuel Macron proto svolal samostatné jednání evropských lídrů v Paříži, kde se budou snažit najít jednotnou odpověď na probíhající rozhovory v Rijádu.
Kromě Ukrajiny sleduje Rijád jednání s Ruskem a USA i z hlediska svého postavení v debatách o budoucnosti Gazy. Trump nedávno navrhl, aby USA převzaly správu nad Gazou a přestěhovaly její obyvatelstvo, což arabské státy okamžitě odmítly.
Saúdská Arábie plánuje tento týden hostit summit arabských zemí, kde bude připravena proti-návrh, jenž následně předloží Trumpově administrativě. Mohammed bin Salmán tak doufá, že si zajistí klíčovou roli v jednáních o budoucím uspořádání regionu a zároveň využije svou blízkost k Trumpovi k posílení svého vlivu na americkou politiku na Blízkém východě.
Korunní princ však bude muset balancovat mezi Trumpovými požadavky na normalizaci vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem a rostoucím hněvem arabského světa nad izraelskými vojenskými operacemi v Gaze. Rijád jasně prohlásil, že mír v regionu je možný pouze za předpokladu, že Palestinci získají svá legitimní práva.
V příštích letech tak bude Mohammed bin Salmán pokračovat v taktice diplomatického lavírování mezi globálními velmocemi a regionálními zájmy, přičemž jeho role v současných jednáních mezi USA a Ruskem mu může poskytnout klíčovou vyjednávací pozici.
Související

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
válka na Ukrajině , Saúdská Arábie
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
před 1 hodinou

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
před 2 hodinami

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
před 4 hodinami

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
před 5 hodinami

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
před 6 hodinami

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
před 6 hodinami

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
před 6 hodinami

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
před 7 hodinami

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
před 8 hodinami

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
před 8 hodinami

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
před 9 hodinami

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
před 10 hodinami

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
před 10 hodinami

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
před 11 hodinami

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
před 12 hodinami

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
před 13 hodinami

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno včera

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
včera

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
včera
Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
Ceny pohonných hmot v Česku dosahují nejnižších hodnot za poslední roky. Benzín je nejlevnější za tři a půl roku, nafta za bezmála dva roky. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však pokles cen zastaví.
Zdroj: Jan Hrabě