Odpor Ukrajiny vůči Rusku oživuje dávno zapomenuté hodnoty. Odhaluje ale i slabost

Připravuje-li se Volodymyr Zelenskyj na možné vyjednávání, jeho spojenci a sousedé by měli být připraveni na průmyslovou válku. Ukrajina je dnes místem, kde slova, která jinde ztratila svůj význam, opět nabývají na síle. Boj za „svobodu“ zde není prázdným sloganem, ale každodenní realitou. „Suverenita“ není abstraktním pojmem, nýbrž rozdílem mezi možností rozhodovat o vlastním osudu a podrobením se diktátu Moskvy, uvedl server The Guardian.

Právě na Ukrajině si uvědomujeme, že svoboda a suverenita jsou neoddělitelně spjaty se spoluprací s ostatními. Ukrajina dnes brání nejen své vlastní hranice, ale i svobodu svých sousedů a dalších zemí, jako je Tchaj-wan. Bez zahraniční pomoci, především té americké, by Ukrajina sice pokračovala v boji, ale – jak přiznává sám prezident Zelenskyj – s mnohem většími obtížemi. Jak se blíží rok 2025 a s ním i spekulace o mírových jednáních, je třeba znovu definovat, co znamená být spojencem a jaká je podstata skutečného bezpečnostního uspořádání. Mírová dohoda by totiž neměla znamenat, jak to formulovala Olga Myrovych z Lviv Media Forum, že Ukrajina „odpočívá v pokoji“.

Odpor Ukrajiny vůči ruské agresi přitom nejen oživil některé hodnoty, ale odhalil i slabost mnoha pojmů, na nichž stojí naše politická imaginace. Například fráze „mezinárodní řád založený na pravidlech“ se často používá s ironií. Joe Biden se snažil vykreslit konflikt jako střet demokracií s diktaturami, ale mnoho demokracií po celém světě ruskou invazi považuje za vzdálený problém. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen sice emotivně hovoří o Ukrajině jako součásti „evropské rodiny“, ale Evropská unie zůstává v oblasti bezpečnosti neúčinná. A NATO, jehož kolektivní obrana vždy závisela na odhodlání Spojených států, se ukazuje jako nespolehlivé kvůli americké nevyrovnanosti.

Ukrajinské vedení si nyní klade otázku, jaké „záruky“ mohou jeho partneři nabídnout. Historie je varovná – například Budapešťské memorandum z roku 1994, kdy se Ukrajina vzdala svého jaderného arzenálu výměnou za sliby respektování jejích hranic, které Rusko, USA i Velká Británie později ignorovaly. I kdyby Rusko souhlasilo s příměřím, hrozí, že se přezbrojí a znovu zaútočí. Jeho snaha o likvidaci Ukrajiny má hluboké historické kořeny a nezmizí v roce 2025. V tomto světle je jedinou skutečnou zárukou dobře vyzbrojená Ukrajina, která bude schopna čelit ruské agresi.

V Kyjevě se tento měsíc sešli europoslanci, odborníci na vojenskou zpravodajskou službu, výrobci dronů, ukrajinští ministři a zbrojní průmyslníci, aby diskutovali o propojení politických cílů s konkrétními vojenskými prostředky. Jedním z klíčových témat byly dodavatelské řetězce. Ukrajinští výrobci dronů například vyjádřili obavy, že čínské sankce na mikročipy mohou ohrozit jejich produkci, a zvažovali Tchaj-wan jako spolehlivějšího dodavatele.

Změnit se musí i ekonomická spolupráce. „Bylo pro nás smutným zjištěním, že EU není skutečnou unií, pokud jde o průmyslovou výrobu,“ poznamenal jeden z ukrajinských odborníků. Země mezi sebou spíše soupeří, což odpovídá logice mírové doby. V době války je však třeba zaměřit se na masovou výrobu, změnit regulace a motivovat dlouhodobé investice. Ukrajina by se mohla stát centrem států, které si uvědomují ruskou hrozbu a jsou ochotny přizpůsobit své průmyslové kapacity. Tyto země by mohly zahrnovat severovýchodní Evropu, Velkou Británii, ale i partnery z Asie.

Zároveň je třeba narušit nepřátelské sítě. Rusko například potřebuje vysoce kvalitní chrom k obnově hlavní děl, který dováží ze zahraničí. Tento materiál by mohl být zasažen cílenými sankcemi. Dalším slabým článkem je střelná bavlna ze střední Asie, která se používá k výrobě střelného prachu. Nedávné výbuchy ve skladišti v Uzbekistánu, jak odhalil Simon Ostrovsky, mohou být příkladem „stínových válek“, které se stávají novou realitou.

V konečném důsledku Ukrajina připomíná světu, že svoboda a vojenská výroba jsou často propojené. Oleksandra Matvijčuk, ukrajinská právnička a laureátka Nobelovy ceny míru, zdůrazňuje, že právě z pozice ochránkyně lidských práv podporuje právo Ukrajiny na sebeobranu. Mezinárodní právo je podle ní prázdným pojmem, pokud jej nelze bránit. Tento konflikt tak mění naše vnímání světa, ve kterém slova jako „spolupráce“ a „záruky“ nabývají nových, hmatatelných významů. 

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Auto vjelo do davu lidí v New Orleans

Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

před 3 hodinami

Donald Trump

Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat

Rok 2025 je tady a nelze přehlédnout, že média tradičně přinášejí ponuré předpovědi o tom, jak nadcházejících 12 měsíců bude ještě náročnějších, než ty předchozí, upozornil server Politico. Nicméně existují i optimističtější pohledy, které naznačují, že příští rok může přinést nové příležitosti a pozitivní změny, ať už jde o ukončení válek, posun geopolitické rovnováhy, nebo technologické pokroky.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 17 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy