Pokračující pandemie nového koronaviru SARS-CoV-2 způsobuje, že komunita odpůrců očkování se dělí na dva tábory. Zatímco někteří lidé na něj mění názor, mnozí si dál stojí za svým.
Pandemie viru SARS-CoV-2 je podle listu The Guardian důvodem, proč někteří lidé z komunity proti očkování zpochybňují své názory, ale jiní oproti tomu jsou slyšet mnohem víc. Převážně celebrity hlásají na sociálních sítích odpor proti očkování, a to může vážně narušit budoucí program očkování, tvrdí odborníci. „Extrémistické skupiny, které zásadně odmítají očkování, se ve skutečnosti vzdávají,“ uvedla Heidi Larsonová, ředitelka projektu Vaccine Confidence Project (VCP).
Pochybnosti vyjádřil i srbský tenista Novak Djokovic, který je proti očkování. Na Facebooku uvedl, že svůj názor bude muset přehodnotit v případě, že očkování bude povinné. „Nechci, aby mě k tomu někdo nutil, abych mohl cestovat, ale jestli bude povinné? Budu se muset rozhodnout a jestli někdy přehodnotím svůj názor, to nevím,“ řekl.
VCP zahájila studii, při které zkoumá online rozhovory a provádí ankety po celém světě. Zaměřila se na postoje k budoucí vakcíně proti viru SARS-CoV-2. Po analýze více než 3 miliónů příspěvků na sociálních sítích od ledna do března je drtivá většina lidí pro očkování, a to co nejdříve, uvedla Larsonová. Vždy však bude existovat určitá skupina lidí, která bude proti očkování.
Komunita proti očkování v posledních letech vzrůstá. Podle Guardianu je za to zodpovědný britský lékař Andrew Jeremy Wakefield, který tvrdil, že očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám souvisí s autismem u dětí. Podle WHO je odpor proti očkování jednou z 10 největších zdravotních hrozeb, mělo by být očkováno 75 % až 95 % populace, aby se zajistila kolektivní imunita.
Průzkum z roku 2018 ukazuje, že každý osmý z deseti lidí souhlasí s očkováním a že jsou vakcíny bezpečné, naproti tomu 7 % osob s tím nesouhlasí. V rámci starého kontinentu je situace odlišná. V severní Evropě nemá s vakcinací problém 73 % lidí, v západní Evropě 59 % a ve ve východní Evropě pouze 40 % respondentů. Ve Francii, kde 33 % lidí nepovažuje očkování za bezpečné, by pouze 18 % lidí odmítlo očkování proti COVID-19. V Británii v polovině března odmítlo 7 % lidí vakcínu, ale začátkem dubna už pouze 5 %.
Del Bigtree je americký filmový producent, který se stal významným aktivistou v boji proti očkování. Je generálním ředitelem skupiny Informed Consent Action Network a producentem filmu Vaxxed na základě zdiskreditovaných názorů Andrewa Wakefielda ohledně vakcín a autismu. Přesto, že nemá žádné lékařské vzdělání, dělá to z něj nejvýznamnějšího mluvčího v boji proti očkování. Bigtree uspořádal hodinovou prezentaci, která je stále k vidění na Facebooku a YouTube, v níž tvrdí, že covid-19 je pouze výmysl farmaceutických společností, které to dělají kvůli vlastnímu obohacení.
Podle Scotta Ratzana, který je šéfredaktor odborného časopisu Journal of Health Communication: International Perspectives, je to velký problém. „Pokud nebude očkování prováděno celoplošně, může dojít k novým případům nakažení covid-19 nebo jiného typu koronaviru,“ varuje.
Související

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
očkování , zdraví , Novak Djoković , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák