Odpůrců očkování ubývá. Někteří jsou ale slyšet víc než kdy dřív

Pokračující pandemie nového koronaviru SARS-CoV-2 způsobuje, že komunita odpůrců očkování se dělí na dva tábory. Zatímco někteří lidé na něj mění názor, mnozí si dál stojí za svým.

Pandemie viru SARS-CoV-2 je podle listu The Guardian důvodem, proč někteří lidé z komunity proti očkování zpochybňují své názory, ale jiní oproti tomu jsou slyšet mnohem víc. Převážně celebrity hlásají na sociálních sítích odpor proti očkování, a to může vážně narušit budoucí program očkování, tvrdí odborníci. „Extrémistické skupiny, které zásadně odmítají očkování, se ve skutečnosti vzdávají,“ uvedla Heidi Larsonová, ředitelka projektu Vaccine Confidence Project (VCP).

Pochybnosti vyjádřil i srbský tenista Novak Djokovic, který je proti očkování. Na Facebooku uvedl, že svůj názor bude muset přehodnotit v případě, že očkování bude povinné. „Nechci, aby mě k tomu někdo nutil, abych mohl cestovat, ale jestli bude povinné? Budu se muset rozhodnout a jestli někdy přehodnotím svůj názor, to nevím,“ řekl.

VCP zahájila studii, při které zkoumá online rozhovory a provádí ankety po celém světě. Zaměřila se na postoje k budoucí vakcíně proti viru SARS-CoV-2. Po analýze více než 3 miliónů příspěvků na sociálních sítích od ledna do března je drtivá většina lidí pro očkování, a to co nejdříve, uvedla Larsonová. Vždy však bude existovat určitá skupina lidí, která bude proti očkování.

Komunita proti očkování v posledních letech vzrůstá. Podle Guardianu je za to zodpovědný britský lékař Andrew Jeremy Wakefield, který tvrdil, že očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám souvisí s autismem u dětí. Podle WHO je odpor proti očkování jednou z 10 největších zdravotních hrozeb, mělo by být očkováno 75 % až 95 % populace, aby se zajistila kolektivní imunita.

Průzkum z roku 2018 ukazuje, že každý osmý z deseti lidí souhlasí s očkováním a že jsou vakcíny bezpečné, naproti tomu 7 % osob s tím nesouhlasí. V rámci starého kontinentu je situace odlišná. V severní Evropě nemá s vakcinací problém 73 % lidí, v západní Evropě 59 % a ve ve východní Evropě pouze 40 % respondentů. Ve Francii, kde 33 % lidí nepovažuje očkování za bezpečné, by pouze 18 % lidí odmítlo očkování proti COVID-19. V Británii v polovině března odmítlo 7 % lidí vakcínu, ale začátkem dubna už pouze 5 %.

Del Bigtree je americký filmový producent, který se stal významným aktivistou v boji proti očkování. Je generálním ředitelem skupiny Informed Consent Action Network a producentem filmu Vaxxed na základě zdiskreditovaných názorů Andrewa Wakefielda ohledně vakcín a autismu. Přesto, že nemá žádné lékařské vzdělání, dělá to z něj nejvýznamnějšího mluvčího v boji proti očkování. Bigtree uspořádal hodinovou prezentaci, která je stále k vidění na Facebooku a YouTube, v níž tvrdí, že covid-19 je pouze výmysl farmaceutických společností, které to dělají kvůli vlastnímu obohacení.

Podle Scotta Ratzana, který je šéfredaktor odborného časopisu Journal of Health Communication: International Perspectives, je to velký problém. „Pokud nebude očkování prováděno celoplošně, může dojít k novým případům nakažení covid-19 nebo jiného typu koronaviru,“ varuje.

Související

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

očkování zdraví Novak Djoković Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy