Paříž možná zakáže sdílené elektrokoloběžky, hlasuje se v referendu

Pařížané dnes mají možnost vyjádřit v referendu svůj názor na provoz sdílených elektrických koloběžek v ulicích francouzské metropole. Hlasování není právně závazné, socialistická starostka Anne Hidalgová, která sama zákaz elektrokoloběžek prosazovala, ale slíbila, že bude vůli většiny obyvatel města respektovat. Hlasovat je možné do 19:00, výsledky budou známé zhruba tři hodiny poté, píše agentura AFP.

Pařížská radnice měla do konce března smlouvu se třemi provozovateli sdílených koloběžek. Každá ze společností Lime, Tier a Dott měla právo nabízet až 5000 koloběžek. Tato služba ve Francii fungovala od roku 2018. Pokud by Paříž elektrokoloběžky zcela zakázala, učinila by tento krok jako jediné evropské hlavní město. Proti elektrokoloběžkám se už ale postavily například i Barcelona nebo Montreal.

Hlasování i případný zákaz by se týkal jen sdílených koloběžek, a nikoliv těch soukromých. Hlasovat může téměř 1,4 milionu registrovaných voličů. K dispozici jim je 200 volebních místností, což je asi čtvrtina oproti běžným volbám, píše BFM TV. Deník Le Monde upozornil na výsledky průzkumu agentury Harris Interactive, podle něhož ví o konání referenda jen zhruba třetina voličů do 24 let, zatímco u lidí nad 50 let jsou to tři čtvrtiny a u seniorů nad 65 let dokonce 90 procent.

Veřejnosti nejčastěji vadí, že koloběžky se válí bez ladu a skladu v ulicích, uživatelé na nich jezdí i po chodnících, jezdí rychle a bezohledně a dopravní prostředek navíc údajně není tak šetrný k životnímu prostředí, jak se doufalo.

"Je to anarchie. Uživatelé nerespektují pravidla silničního provozu, často jezdí ve dvou a velmi rychle," řekl AFP Emmanuel Gabriot. Jeho přítel Sébastien Righi mu však oponoval, že "je potřeba myslet na mladé a nebránit jim v ekologické přepravě". Stylistka Servane Gaxotteová, které je 57 let a elektrokoloběžky používá, odmítá pohled, že je to jen dopravní prostředek pro mladé. Je to podle ní praktičtější než kolo a na vlastní elektrokoloběžku by doma neměla místo.

Na oblibě získaly koloběžky v době pandemie, kdy představovaly možnost individuální přepravy. Oceňované jsou také v době stávek nebo dopravních uzávěr.

Zabránit možnému zákazu se ze všech sil a do poslední chvíle snažili provozovatelé. Již dříve ve snaze o účinnou spolupráci s úřady všechny koloběžky označili poznávací značkou, aby bylo možné stíhat konkrétní pachatele přestupků. Posílili také hlídky, které dohlížejí na umístění koloběžek v ulicích. V den hlasování zvolili marketingový přístup - nabídli všem jednu jízdu zdarma a spolupracovali také s influencery na sociálních sítích.

Ředitel firmy Dott Nicolas Gorse jménem všech tří operátorů varoval před ekonomickými dopady případného zákazu. Dott má v Paříži 800 zaměstnanců, elektrokoloběžky představují 15 procent obratu firmy. Přiznává, že s koloběžkami jsou spojené přestupky a nebezpečné jednání, ale na vině jsou podle něj uživatelé, ne stroje. Řešením je proto podle Gorsea osvěta a sankce.

Související

Více souvisejících

Paříž Anna Hidalgová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy