Porazit Rusko ve válce je to nejlepší, co pro něj můžeme udělat, míní uznávaný historik

Uznávaný americký historik Timothy Snyder poskytl serveru RFE/RL obsáhlý rozhovor, v němž promluvil o možných výsledcích války na Ukrajině, případném rozpadu Ruska a o tom, že Západ nemůže mít kontrolu nad vším děním ve světě.

Historie Ukrajiny je podle Snydera velmi dlouhá a událo se v ní mnoho zajímavého. „Epizoda s Ruskem je vlastně jen malou částí dějin Ukrajiny,“ nastínil. „Čím více se o ní dozvídám, tím více mě dějiny Ukrajiny vybízejí k přemýšlení o různých lidských možnostech. Není to tak, že by vás to činilo optimistickým, ale spíš si uvědomíte, kolik otevřených možností existuje.“

Důležitá je podle něj ekonomická síla válčících zemí. „Z historického hlediska obvykle vítězí strana s větší ekonomikou. Touto stranou by měla být Ukrajina, protože by ji měly podporovat Spojené státy, Kanada, většina evropských zemí,“ podotkl.

Zdůraznil, že války se vedou na nějakém území, nikoliv v mysli lidí. Rusové se totiž velice často pokoušejí historii všemožně ohýbat a „odvést naši pozornost od základních územních skutečností“. 

Ukrajina tak podle Snydera může vyhrát. „Ukrajina může vyhrát, pokud bude kontrolovat severní pobřeží až k Černému moři. Ukrajina může vyhrát, pokud se jí podaří způsobit, že pro Rusko bude pokračování války příliš nákladné,“ dodal s tím, že věří, že tyto věci jsou možné, ale žádný historik ani politolog neřekne, co se stane. 

Serveru RFE/RL zodpověděl také otázku, jestli může Rusko padnout stejně, jako se to v historii stalo jiným impériím. „Mám velmi specifický názor, že pro impéria je dobré prohrávat války. Ne vždy je prohrají, ale je pro ně dobré je prohrát,“ míní. 

„Myslím, že Američané, Ukrajinci a další by o tom měli přemýšlet tímto způsobem: Porazit Rusko ve válce je to nejlepší, co můžeme pro Rusko udělat. Co se ale v Rusku stane potom, záleží na Rusech, na lidech, kteří na tom území žijí,“ vylíčil uznávaný americký historik.

Západ podle něj přeceňuje svou vlastní sílu. „Nechtěli jsme, aby se Jugoslávie rozpadla. Rozpadla se. Nechtěli jsme, aby se rozpadlo Československo. Rozpadlo se. Nechtěli jsme, aby se rozpadl Sovětský svaz … Američané v roce 1991 opravdu tvrdě pracovali na tom, aby Sovětský svaz zůstal pohromadě. To jsme chtěli. Ale nepodařilo se nám to,“ připustil Snyder.

Ve skutečnosti nikdo nemá kontrolu nad tím, jestli se Rusko rozpadne. „Pokud se Rusko rozpadne, protože Putin vedl hloupou válku, nebude to naše vina. Je to možný scénář, na který bychom se měli připravit. Ale neměli bychom si myslet: ‚Musíme tomu zabránit,‘ protože to není naše práce a nemůžeme, i kdybychom chtěli,“ vysvětlil.

Válku podle historika už Ukrajinci nemůžou vyhrát jen díky svému nasazení a odhodlání bránit vlast. „Takovou válku, v níž se nyní nacházíme, budou vyhrávat bezpilotní letouny a ochrana proti nim a budou ji vyhrávat letadla. Bude vyhrána zničením ruských letišť. Bude vyhrána zničením mostu v Kerči. Bude vyhráno tím, že Rusku znemožníme dělat cokoli jiného. Rusko je v pozici, kdy si myslí, že musí zabrat celý Donbas. Myslí si, že musí dál zabírat území,“ uzavřel Snyder.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Timothy Snyder (historik) Ukrajina Rusko Vladimír Putin historie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 44 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy