Porazit Rusko ve válce je to nejlepší, co pro něj můžeme udělat, míní uznávaný historik

Uznávaný americký historik Timothy Snyder poskytl serveru RFE/RL obsáhlý rozhovor, v němž promluvil o možných výsledcích války na Ukrajině, případném rozpadu Ruska a o tom, že Západ nemůže mít kontrolu nad vším děním ve světě.

Historie Ukrajiny je podle Snydera velmi dlouhá a událo se v ní mnoho zajímavého. „Epizoda s Ruskem je vlastně jen malou částí dějin Ukrajiny,“ nastínil. „Čím více se o ní dozvídám, tím více mě dějiny Ukrajiny vybízejí k přemýšlení o různých lidských možnostech. Není to tak, že by vás to činilo optimistickým, ale spíš si uvědomíte, kolik otevřených možností existuje.“

Důležitá je podle něj ekonomická síla válčících zemí. „Z historického hlediska obvykle vítězí strana s větší ekonomikou. Touto stranou by měla být Ukrajina, protože by ji měly podporovat Spojené státy, Kanada, většina evropských zemí,“ podotkl.

Zdůraznil, že války se vedou na nějakém území, nikoliv v mysli lidí. Rusové se totiž velice často pokoušejí historii všemožně ohýbat a „odvést naši pozornost od základních územních skutečností“. 

Ukrajina tak podle Snydera může vyhrát. „Ukrajina může vyhrát, pokud bude kontrolovat severní pobřeží až k Černému moři. Ukrajina může vyhrát, pokud se jí podaří způsobit, že pro Rusko bude pokračování války příliš nákladné,“ dodal s tím, že věří, že tyto věci jsou možné, ale žádný historik ani politolog neřekne, co se stane. 

Serveru RFE/RL zodpověděl také otázku, jestli může Rusko padnout stejně, jako se to v historii stalo jiným impériím. „Mám velmi specifický názor, že pro impéria je dobré prohrávat války. Ne vždy je prohrají, ale je pro ně dobré je prohrát,“ míní. 

„Myslím, že Američané, Ukrajinci a další by o tom měli přemýšlet tímto způsobem: Porazit Rusko ve válce je to nejlepší, co můžeme pro Rusko udělat. Co se ale v Rusku stane potom, záleží na Rusech, na lidech, kteří na tom území žijí,“ vylíčil uznávaný americký historik.

Západ podle něj přeceňuje svou vlastní sílu. „Nechtěli jsme, aby se Jugoslávie rozpadla. Rozpadla se. Nechtěli jsme, aby se rozpadlo Československo. Rozpadlo se. Nechtěli jsme, aby se rozpadl Sovětský svaz … Američané v roce 1991 opravdu tvrdě pracovali na tom, aby Sovětský svaz zůstal pohromadě. To jsme chtěli. Ale nepodařilo se nám to,“ připustil Snyder.

Ve skutečnosti nikdo nemá kontrolu nad tím, jestli se Rusko rozpadne. „Pokud se Rusko rozpadne, protože Putin vedl hloupou válku, nebude to naše vina. Je to možný scénář, na který bychom se měli připravit. Ale neměli bychom si myslet: ‚Musíme tomu zabránit,‘ protože to není naše práce a nemůžeme, i kdybychom chtěli,“ vysvětlil.

Válku podle historika už Ukrajinci nemůžou vyhrát jen díky svému nasazení a odhodlání bránit vlast. „Takovou válku, v níž se nyní nacházíme, budou vyhrávat bezpilotní letouny a ochrana proti nim a budou ji vyhrávat letadla. Bude vyhrána zničením ruských letišť. Bude vyhrána zničením mostu v Kerči. Bude vyhráno tím, že Rusku znemožníme dělat cokoli jiného. Rusko je v pozici, kdy si myslí, že musí zabrat celý Donbas. Myslí si, že musí dál zabírat území,“ uzavřel Snyder.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Timothy Snyder (historik) Ukrajina Rusko Vladimír Putin historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy