Pozornost světa se obrací k Izraeli, Ukrajina ale dál trpí pod ruským terorem. Chystá se na náročnou zimu

I když se světová pozornost soustředí na události na Blízkém východě, Ukrajina varuje před novou hrozbou v podobě primitivních ruských dronů, které Moskva vypouští za jediným účelem - vyčerpání ukrajinských zásob raket. Ve svém sloupku o tom informuje agentura Reuters.

Malé drony jsou podle ukrajinské veřejnoprávní televize vybaveny reflektory, aby byly lépe viditelné Ukrajinci. Někdy provádějí průzkumné lety a pořizují snímky k identifikaci stanovišť protiletadlových radarů a raketových systémů.

Cena těchto dronů, složených z levných součástek dostupných na internetu, se odhaduje na přibližně 1500 dolarů (35 000 korun). To je mnohem méně než cena jedné z raket, které jsou často vynakládány na jejich sestřelení.

Komentátoři na ruských stanicích reagovali na neočekávaný útok radikálního hnutí Hamás na Izrael dne 7. října s evidentní radostí. Předpovídali, že konflikt na Blízkém východě dramaticky sníží západní podporu pro Ukrajinu.

Tuto obavu sdílí i mnoho ukrajinských analytiků, kteří mají obavy z toho, že rostoucí počet obětí v Gaze a Izraeli může narušit již tak křehkou podporu Ukrajiny ze strany chudších zemí "globálního jihu".

Rusko oznámilo, že jeho výdaje na obranu v roce 2024 dosáhnou téměř 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun), což je přibližně třikrát více než před jeho invazí do Ukrajiny v únoru 2022. Tyto výdaje představují zhruba 30 procent státního rozpočtu.

Ukrajina plánuje vydat na obranu přibližně 40 miliard dolarů (938 miliard korun) v příštím roce, což tvoří asi polovinu státního rozpočtu a 20 procent celkového hospodářského výkonu země. Ukrajina také očekává značnou vojenskou pomoc ze zahraničí, alespoň pokud západní dárci budou ochotni ji nadále poskytovat.

Doporučené články

Ukrajina navíc nyní soutěží s Izraelem o západní dodávky protivzdušné obrany a dělostřelecké munice, zejména ze Spojených států. V posledních týdnech provedly ruské a ukrajinské síly útočné operace, očekávajíce omezený postup během nadcházející zimy. Obě strany dosáhly omezeného pokroku.

Ukrajinské úřady očekávají, že Rusko se během zimy znovu zaměří na ukrajinskou energetickou infrastrukturu v pokusu zmrazit odpor ukrajinského obyvatelstva. Tímto způsobem Rusko také znemožňuje Kyjevu získávat peníze za vývoz, a to i prostřednictvím útoků na přístavní infrastrukturu podél Dunaje a v Oděse.

Ukrajina bude potřebovat veškeré dostupné prostředky protivzdušné obrany k překonání zimy, což znamená, že Rusko nemá problém obětovat své nejjednodušší drony. Rostoucí nedostatek dělostřelecké munice je také závažný, protože zprávy z fronty ukazují, že Ukrajině chybí munice pro použití na přibližně 350 darovaných západních dělostřeleckých systémů.

Spojené státy a Evropská unie slíbily Ukrajině zhruba dva miliony nábojů ráže 155 mm, přičemž polovina z nich pochází z amerických strategických zásob, které jsou skladovány v Izraeli. Vysoký představitel amerického ministerstva obrany tento týden potvrdil, že část z nich byla přerozdělena izraelským silám. Není jisté, zda Pentagon najde náhradní zásoby pro Ukrajinu.

Ukrajinské úřady uvádějí, že současný konflikt na jejich území a na Blízkém východě ukazuje na nutnost zvýšit výrobu zbraní a munice na Západě. Rusko naopak lobbuje za své vlastní zahraniční dodávky zbraní z Číny a Severní Koreje. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy