Pozornost světa se obrací k Izraeli, Ukrajina ale dál trpí pod ruským terorem. Chystá se na náročnou zimu

I když se světová pozornost soustředí na události na Blízkém východě, Ukrajina varuje před novou hrozbou v podobě primitivních ruských dronů, které Moskva vypouští za jediným účelem - vyčerpání ukrajinských zásob raket. Ve svém sloupku o tom informuje agentura Reuters.

Malé drony jsou podle ukrajinské veřejnoprávní televize vybaveny reflektory, aby byly lépe viditelné Ukrajinci. Někdy provádějí průzkumné lety a pořizují snímky k identifikaci stanovišť protiletadlových radarů a raketových systémů.

Cena těchto dronů, složených z levných součástek dostupných na internetu, se odhaduje na přibližně 1500 dolarů (35 000 korun). To je mnohem méně než cena jedné z raket, které jsou často vynakládány na jejich sestřelení.

Komentátoři na ruských stanicích reagovali na neočekávaný útok radikálního hnutí Hamás na Izrael dne 7. října s evidentní radostí. Předpovídali, že konflikt na Blízkém východě dramaticky sníží západní podporu pro Ukrajinu.

Tuto obavu sdílí i mnoho ukrajinských analytiků, kteří mají obavy z toho, že rostoucí počet obětí v Gaze a Izraeli může narušit již tak křehkou podporu Ukrajiny ze strany chudších zemí "globálního jihu".

Rusko oznámilo, že jeho výdaje na obranu v roce 2024 dosáhnou téměř 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun), což je přibližně třikrát více než před jeho invazí do Ukrajiny v únoru 2022. Tyto výdaje představují zhruba 30 procent státního rozpočtu.

Ukrajina plánuje vydat na obranu přibližně 40 miliard dolarů (938 miliard korun) v příštím roce, což tvoří asi polovinu státního rozpočtu a 20 procent celkového hospodářského výkonu země. Ukrajina také očekává značnou vojenskou pomoc ze zahraničí, alespoň pokud západní dárci budou ochotni ji nadále poskytovat.

Doporučené články

Ukrajina navíc nyní soutěží s Izraelem o západní dodávky protivzdušné obrany a dělostřelecké munice, zejména ze Spojených států. V posledních týdnech provedly ruské a ukrajinské síly útočné operace, očekávajíce omezený postup během nadcházející zimy. Obě strany dosáhly omezeného pokroku.

Ukrajinské úřady očekávají, že Rusko se během zimy znovu zaměří na ukrajinskou energetickou infrastrukturu v pokusu zmrazit odpor ukrajinského obyvatelstva. Tímto způsobem Rusko také znemožňuje Kyjevu získávat peníze za vývoz, a to i prostřednictvím útoků na přístavní infrastrukturu podél Dunaje a v Oděse.

Ukrajina bude potřebovat veškeré dostupné prostředky protivzdušné obrany k překonání zimy, což znamená, že Rusko nemá problém obětovat své nejjednodušší drony. Rostoucí nedostatek dělostřelecké munice je také závažný, protože zprávy z fronty ukazují, že Ukrajině chybí munice pro použití na přibližně 350 darovaných západních dělostřeleckých systémů.

Spojené státy a Evropská unie slíbily Ukrajině zhruba dva miliony nábojů ráže 155 mm, přičemž polovina z nich pochází z amerických strategických zásob, které jsou skladovány v Izraeli. Vysoký představitel amerického ministerstva obrany tento týden potvrdil, že část z nich byla přerozdělena izraelským silám. Není jisté, zda Pentagon najde náhradní zásoby pro Ukrajinu.

Ukrajinské úřady uvádějí, že současný konflikt na jejich území a na Blízkém východě ukazuje na nutnost zvýšit výrobu zbraní a munice na Západě. Rusko naopak lobbuje za své vlastní zahraniční dodávky zbraní z Číny a Severní Koreje. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy