Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl podle ruského náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova převezen do Ruska po rychlém pádu režimu. Tento krok má demonstrovat ochotu Ruska poskytovat ochranu spojencům v mimořádných situacích. Rjabkov v rozhovoru pro NBC News uvedl, že Asad je nyní v bezpečí a Rusko nebude spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem (ICC), aby ho vydalo k soudu, protože ani Rusko, ani Sýrie neuznávají jurisdikci ICC.
Podle jeho slov byla přeprava Asada provedena „nejbezpečnějším možným způsobem“, což má symbolizovat ruskou schopnost ochránit své spojence v době krize. Rjabkov se stal prvním ruským představitelem, který oficiálně potvrdil Asadovu přítomnost v Rusku.
Asad, jehož rodina vládla Sýrii od roku 1971, byl jedním z klíčových spojenců Moskvy na Blízkém východě. Putinova podpora pomohla Asadovi udržet moc během syrské občanské války, která začala v roce 2011 a přinesla nepředstavitelné utrpení milionům Syřanů. Pád Asadova režimu však nyní představuje obrovskou ránu pro Putinovu geopolitickou strategii v regionu.
Rjabkov odmítl poskytnout podrobnosti o tom, co vedlo k Asadovu přesunu do Ruska, a zdůraznil, že by bylo „velmi nevhodné“ rozebírat, jak k celé situaci došlo. Přesto potvrdil, že Rusko bude nadále podporovat Asada a jeho zájmy. Tato podpora přichází navzdory obviněním z válečných zločinů, včetně používání chemických zbraní, mučení a systematického věznění a zmizení tisíců lidí, kterým Asadův režim čelí.
Když byl Rjabkov dotázán, zda by Rusko vydalo Asada Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), odpověděl, že to nepřipadá v úvahu. Rusko, stejně jako Sýrie, není signatářem Římského statutu, který ICC zakládá. Rjabkov rovněž upozornil na to, že Spojené státy a Izrael také neuznávají jurisdikci ICC, což považuje za ukázku dvojího metru v mezinárodní politice.
Asadův pád oživil otázky o budoucnosti Sýrie. Rjabkov zdůraznil, že Rusko bude důrazně prosazovat zachování jednoty a suverenity země. Podle něj je nepřijatelné, aby se Sýrie rozdělila na jednotlivé části ovládané různými frakcemi nebo zahraničními silami. Přitom upozornil na militantní skupinu Hayat Tahrir al-Sham (HTS), která hrála významnou roli při vzniku povstání proti Asadovu režimu.
Rjabkov také kritizoval Izrael za kroky v Golanských výšinách, kde izraelská armáda údajně narušuje dohodu o příměří z roku 1974, která byla uzavřena pod záštitou OSN. Podle něj by Izrael měl respektovat syrskou územní celistvost a vyvarovat se dalších provokací. Tato otázka zůstává jedním z klíčových bodů napětí mezi oběma státy.
Zajímavé je, že Rusko sdílí se Spojenými státy obavy z možné obnovy Islámského státu (ISIS) v Sýrii. Americké letectvo nadále provádí nálety na pozice ISIS a v regionu udržuje omezený počet vojáků. Přestože jsou vztahy mezi Moskvou a Washingtonem napjaté, obě země si uvědomují nebezpečí, které by znovuobnovení teroristických skupin přineslo.
V rozhovoru se Rjabkov také dotkl otázky výměny vězňů mezi Ruskem a Spojenými státy. Připomněl, že podobné dohody, jako ta z minulého srpna, mohou pomoci zlepšit vzájemné vztahy. Tehdy byla výměna zprostředkována Tureckem a zahrnovala několik zemí, včetně Německa a Slovinska. Rjabkov naznačil, že další podobná dohoda by mohla být „zdravým krokem“ na začátku příští americké administrativy.
Související

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
Aktuálně se děje
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
včera

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
včera

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
včera

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
včera

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
včera

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
včera

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
včera

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
30. dubna 2025 21:59

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
30. dubna 2025 21:11
Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit.
Zdroj: Jan Hrabě