Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Podle Pamfilovové se třídenní hlasování stalo v ruském volebním systému tradičním a bylo poprvé použito během pandemie pro zajištění bezpečnosti voličů. Postupem času tento formát získal podporu většiny voličů díky svým dalším výhodám, uvedla. Právo nominovat kandidáty do prezidentských voleb má v Rusku 25 politických stran.

Politické strany s frakcemi ve Státní dumě mají výhodu, že jejich kandidáti jsou osvobozeni od sbírání podpisů voličů. Předseda strany Spravedlivé Rusko - Za pravdu, Sergej Mironov, oznámil, že strana na svém sjezdu 23. prosince potvrdí nominaci současného prezidenta Vladimira Putina jako svého kandidáta ve volbách prezidenta Ruské federace.

Doporučené články

Spekulace ohledně kandidatury Putina a termínu oznámení svého rozhodnutí skončily, když prezident veřejně potvrdil, že se uchází o znovuzvolení. Pro Putina jsou volby ale pouze formalitou s podporou státu, státních médií a minimálním projevem nesouhlasu, což mu zajišťuje jisté vítězství. Předpokládá se, že by si udržel moc minimálně do roku 2030 díky šestiletému mandátu.

Ruská opozice a někteří političtí pozorovatelé tvrdí, že prezidentské volby v zemi nesplňují demokratické normy a slouží pouze k udržení zdání legitimnosti ve zkorumpované diktatuře Putinova režimu. Příznivci Putina odmítají tuto kritiku a poukazují na průzkumy veřejného mínění, které ukazují, že Putin má v zemi podporu více než 80 procent obyvatel. Argumentují, že Putin obnovil pořádek a obnovil část vlivu, který Rusko ztratilo po rozpadu Sovětského impéria.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy